صندلی کتل اثر علی‌محمد نفیسی

صندلی کتل اثر علی‌محمد نفیسی

در دنیای پر هیاهوی امروز پیدا کردن مکان آرامی برای استراحت و تمدّد اعصاب کار چندان راحتی نیست؛ امّا شاید گاهی نشستن روی یک صندلی راحتی بتواند این کمبود را برای ما جبران کند!
طرّاحی یک صندلی راحتی باید از اصول ارگونومیک خاصّی پیروی کند، تا به غیر از حرکت، راحتی لازم برای فردی که بر روی آن نشسته را تأمین کند، به عنوان مثال، لبه­ی جلوی آن نباید زاویه­ی تندی داشته باشد تا قسمت زیرین زانو به­راحتی روی لبه­ی صندلی قرار بگیرد؛ و یا مثلاً اینکه زاویه­ی بین کف و پشتی صندلی نباید از 115 درجه تجاوز کند.
در طرّاحی Rocking Chair سعی شده تا همه­ی مسائل ارگونومیک به طور کامل رعایت گردد. البتّه ایده­ی اصلی این صندلی یک طرح کلّی از نمونه­ی اجرا شده­ی آن بود که پس از وارد کردن اصول ارگونومیک دستخوش تغییراتی شد و به طرح نهایی انجامید.
موادّی که برای ساخت این صندلی به کار گرفته شده از کیفیّت بالایی برخوردار است. برای مثال، بدنه­ی صندلی از فولاد پرداخت شده است و برای بافت آن از نخ پنبه­ایِ بافته شده استفاده شده است. ضمناً تمامی مراحل اجرا به طور کامل دستی بوده است.
این صندلی که بر اساس نأنو، امّا با قابلیّت جابه­جایی آسان و بدون نیاز به محلّی برای آویزان شدن طرّاحی شده، برای مطالعه، استراحت و یا تماشای فیلم بسیار مناسب است. در طرّاحی کُتل راحتی، سبُکی، سادگی و در نتیجه زیبایی جزو اصول طرّاحی بوده است و همچنین از موادّی استفاده شده تا هماهنگی و سازگاری بیشتری با محیط زیست داشته باشد.
به دلیل ابعاد کوچک، کُتل را می­توان در آپارتمان استفاده کرد و با قابلیّت انعطاف­پذیری پارچه، این صندلی برای افراد با اندازه و وزنهای مختلف مناسب است. این صندلی تا وزن 125 کیلوگرم آزمایش شده است.
در ضمن وزن کم، قابلیّت جدا شدن قطعات و نسب مجدّد، جابه­جایی و انبارداری آسان از دیگر خصوصیّات این صندلی است.

مدارک فنی