صرافی ادیب، اثر سپهر ادیب زاده

ایده طراحی
مراودات مالی همیشه متلاطم هستند چرا که وابسته به متغیر های زیادی می باشند. صرافی ها، فضایی میانی در جریان های مالی هستند که این تلاطم را در آنها می توان به وضوح دید. در طراحی این صرافی سعی شد تا تلاطم را در معماری آن وارد کنیم و مخاطب بتواند آن را حس کند.
صرافی مورد نظر در یک مرکز خرید در تهران واقع شده است. تناسبات طول، عرض و ارتفاع این مغازه آن را باریک کرده است. در نتیجه، برای متناسب کردن فضا و اجتناب از کم کردن عرض آن، از ارتفاع غیر مفید زیر سقف کاذب استفاده کردیم.
به دنبال یافتن تلاطم در طراحی، فاکتورهای: نوسان نرخ ارز و مسیر ارسال حواله جات ارزی به عنوان ایده مطرح شد. از لوله های برنجی به دلیل ارزشمند بودن و همچنین قابل بازیافت بودن آن استفاده شد. که خود یادآور توده ای از سکه ها نیز می باشد.
این پروژه با نگاه متفاوت به صرافی طراحی شده است. به این معنا که ما تلاش کرده ایم صرافی را به تصویر بکشیم..همچنین برای رسیدن به این هدف، فلز برنج مورد استفاده قرار گرفت زیرا یک فلز با ارزش است و مانند سایر فلزات گران بها و ارز، قیمت متغیر دارد که نوسانات ارز در بازار را بیان می کند و همچنین قابل بازیافت بودن آن ماهیتی چون سرمایه را دارد.
این لوله های برنزی به قطر۲۵ میلیمتر می باشند و با توجه به موقعیت قرار گیری طول آنها متفاوت است.۶۳ نوع طول لوله در این مجموعه استفاده شده است و تعداد آنها ۲۹۰۰عدد می باشد. همچنین با توجه به الگوی روشنایی محیط ۲۰۰ لامپ برای روشنایی محیط، در آنها در نظر گرفته شده است.

معماری معاصر ایران : تجاری،  طراحی داخلی 

______________________________________            

نام پروژه/عملکرد: صرافی ادیب
شرکت/دفتر طراحی: دفتر معماری سپهر ادیب
معماران اصلی: دکتر سپهر ادیب زاده
همکاران طراحی: رامتین حق نظر، دانیال آذری، فروزان صدری
ناظر مقیم: محمدرضا مروتی
طراحی و دکوراسیون داخلی: سپهر ادیب زاده
آدرس پروژه: ایران، تهران، پاسداران، نبش نارنجستان چهارم، مجتمع تجاری آرتمیس، طبقه ی اول تجاری، واحد 6
مساحت/زیربنا: 40 متر مربع
کارفرما: صرافی ادیب
تاریخ شروع / تاریخ پایان ساخت: آبان ماه 1396 _ دی ماه 1396
عکاسی پروژه: پرهام تقی اف
ایمیل شرکت: info@adibarchitects.com
وبسایت: www.adibarchitects.com

این پروژه اثری است از دفتر معماری سپهر ادیب
برای مشاهده‌ی مشخصات و دیگر آثار دفتر معماری سپهر ادیب در دانشنامه کلیک کنید.

مشاهده!