سینماهای توهو
رزونانس ارواح در مینامی

مینامی واقع در اوزاکا زادگاه صنعت سینما در ژاپن است. سینماهای توهو در این منطقه‌­­ی تاریخی افتتاح شده‌­­اند. مفهوم اصلی این سینما «رزونانس ارواح» در نظر گرفته شد. برای کسانی که به راهپیمایی توأم با شگفتی دور مینامی عادت دارند و نیز کسانی که با این قصد به اینجا سر می‌­­زنند که رؤیاهای‌­­شان با رؤیای دیگران در هم آمیزد و روح‌­­شان با روح آنان به نوسان دچار شود. استفاده از طرح کیمونوهای سنتی ژاپن مثل علف و گل، ابر و آب، و مهتاب همه‌­­ی فصول، عواطف و احساسات ژاپنی را به بهترین شکل بیان کرده است.

سرسرا
زمزمه‌­­ی رودخانه‌­­ای که به بیننده یادآور می‌­­شود که این بخش از اوزاکا سرچشمه‌­­ی آب است. برای بیان این نکته، از هنرمند شیشه‌­­کار ماری نوگوچی جهت همکاری دعوت کردم. نوگوچی با هنر خود اکنون کمربندی بیضوی داخل بخش سقف ایجاد کرده که به یاری آن خلق فضایی قدرتمند میسر شده است. خطوط طراحی در این فضای داخلی از سمت عقب از آرایش لامپ های LED تبعیت کرده‌­­اند و از سمت جلو وقتی که با نور لامپ های مهتابی و نور مرئی روشن شوند ایستا و ساکن به نظر می‌­­رسند.

سالن نمایش
در سالن نمایش اصلی لامپ‌های LED نقطه‌­­ای و خطی برای ایجاد دکوراسیون دیوار به کار گرفته شده‌­­اند. این لامپ‌ها را جهت احتراز از اعوجاج و اکوی صوتی و مزاحمت برای بینندگان فیلم، در داخل ماده‌­­ی آکوستیک جاذب صدا که در دیوار به کار رفته جا داده‌­­اند. برای ایجاد لذت و حظ بصر در بینندگان مینامی، اوزاکا، مسیر راهپیمایی بیننده با 82 ستون گرد تزئین شده که در بدنه‌­­ی اصلی آنها الماس به کار رفته است. عملیات ساخت و پرداخت این ستونها دو سال به طول انجامید و باید صبر می‌­­کردیم تا راه‌­­حلی برای استفاده از تکنولوژی لیزر پیدا شود. با پروژکسیون شعاع لیزر به داخل ستون‌هایی از جنس آکریلیک، ترک‌های بسیار ریز ظاهر پیوسته پیدا کردند و الماس‌های مکعبی روشن شدند.

سینماهای توهو
طراح: موتوهیرو یوشیمورا Texture Design Office
شیشه­‌کاری: ماری نوگوچی
نورپردازی: شرکت دایکو
ستون‌های آکریلیک: آکوآ ماروزِن
پیمانکار: شرکت تاکه­ناکا
مکان: اوزاکا، خیابان نامبا
مشتری: توهو
مساحت کلی: 7658 متر مربع
تکمیل پروژه: سپتامبر 2006
پرده: 9 پرده‌­ی سینما شامل 1960 صندلی

مدارک فنی