پروژه سرزمین من اثر علی سوداگران

پروژه سرزمین من در ورودی شهرجدید صدرا و مجاور اتوبان اصلی شیراز- صدرا واقع گردیده است . 5/1 هکتار از زمین ذوزنقه ای شکل این پروژه که از شمال ملزم به رعایت حریم خط لوله گاز و از جنوب محدود به جاده اصلی بود، جهت ساخت شهربازی به بخش خصوصی واگذار گردید ، اما از ابتدا امکان گسترش پروژه در سالهای آتی از شرق و غرب با کاربری های گردشگری مد نظرکارفرمایان قرارداشت .
برنامه فیزیکی پروژه شامل 3 بخش اصلی : فضای بازی های روباز ، فضای بازی های روبسته و غذاخوری بود . که 3 هزار متر به فضای بازی رو بسته ، هزار متر به رستوران ، کافی شاپ و فست فود و 5 هزار متر از فضای میانی ، دو ساختمان نیز به فضاهای بازی روباز اختصاص یافت.
ايده اصلي در طراحي اين مجموعه ، حذف احجام بواسطه تركيبشان با لايه هاي سبز بود، به گونه اي كه عملكردها بر حسب نياز ارتفاعيشان، زير پوسته هاي بتني مدفون گردند، و در امتداد فضاي سبز، تداعي گر تپوگرافي منطقه شوند. از سنگ گندمك كه محصول همان كوههاست ، بتن اكسپوز و آهن زنگ زده در همين راستا استفاده گرديد و پوسته ها در مجاورت اتوبان و دسترسي اصلي از زمين برخاسته و با شيب به كوههاي پس زمينه پيوستند، تا با رويكردي متواضعانه در ورودي شهر ، حجمي ديگر به انبوه احجام رنگارنگ موجوددر منطقه اضافه نگردد.
چشم انداز بسیار زیبای کوههای اطراف ، ساخت و سازهای بسیار ضعیف سال های گذشته در این شهر جدید ، مجاورت زمین پروژه در کنار اتوبان اصلی و همچنین اهمیت پشت با م مجوعه بواسطه تسلط باغشهرهای اطراف و اشراف آنها بر پروژه ، همگی موجب شد تا فضای سبز با شیب بر روی بامها کشیده شود واحجام در زیر این لایه ها قرار گیرند و این نگاه طبیعت محورخط توسعه پروژه در آینده نیز گردد . بنابراین پروژه در قالب فضای سبز قابل گسترش طراحی گردید که ساختمان ها در زیر پوسته های سبز و بر اساس عملکرد های مورد نیاز ، ارتفاعاتشان از 3 متر تا 11 متر بالا و پایین شوند و خطوط مقسم عمود بر جاده با اندازه هایی غیر منظم همچون مزارع که در منطقه به وفور یافت می شوند با گونه گیاهای متنوع و کم آب ، مسیرهای حرکت و فضای سبز را تفکیک نمایند و هر از چندی پوسته های بتنی از زمین برخاسته ، عملکرد هایی ، بسته به نیاز و ارتفاعاتشان در زیر خود جای دهند . شیب این پوسته های بتنی از جنوب به شمال به سمت بالا بوده بوده تا در چشم انداز مسیر حرکتی و ورودی شهر تنها تپه های سبز با تک المان عمودی که نام مجموعه بر آن است ، دیده شود.

معماری معاصر ایران: تفریحی

__________________________________________

نام پروژه : پروژه سرزمین من
کاربری : شهربازی
کارفرما : مشارکت بخش خصوصی با شهرداری صدرا
طراح پروژه : علی سوداگران
همکاران طرح : محمد امین زند شاهوار ، حنیف حق طلب
ترسیم : محبوبه کوهپایه ، شقایق نجاتی
اجرا و نظارت : علی سوداگران
سرپرست کارگاه : احمد پورکمال
ناظران مقیم کارگاه : محمدجواد رضایی ، علی مریمی
بودجه عمرانی پروژه : 50 میلیارد ریال
سال ساخت : 1395-1398

این پروژه اثری است از علی سوداگران
برای مشاهده‌ی مشخصات و دیگر آثار علی سوداگران در دانشنامه کلیک کنید.

مشاهده!
بازسازی نمایشگاه مبلمان رست، اثر نازنین کازرونیان و علی سوداگران