ساختمـان شفایاب اثر علی شریف

ساختمان اداری شفایاب، متعلق به یک شرکت دارویی است، که نوع عملکرد مجموعه و ارتباط آن با شرکت‌های خارجی، ما را بر آن داشت تا سبک معماری مدرن و استفاده از متریال‌های به روز را برای کانسپت طراحی این پروژه برگزینیم.
استفاده از نماهای شیشه‌ای کرتین وال و اجرای سرامیک خشک در نما در کنار طراحی‌های داخلی به صورت Open Office در دستور کار قرار گرفت.
یکی از چالش‌های ما در این پروژه، پیاده‌سازی برنامه‌ی فیزیکی مورد نظر کارفرما بود. اختصاص برخی از طبقات پروژه در فاز اول برای مجموعه‌ی شفایاب و شرکت‌های وابسته به آن و همچنین همنشینی کاربری‌های متنوع در طبقات در نظر گرفته شده و نیز جداسازی برخی از طبقات برای کاربری‌های جدا از مجموعه، ضمن در نظر گرفتن استانداردهای لازم برای طراحی فضاهای اداری، فرایند برنامه‌ریزی پروژه را با دشواری مواجه ساخت.
در ارائه‌ی کانسپت نمای پروژه با در نظر گرفتن بازی‌های حجمی امکانپذیر در سطح نما، سیال بودن باکس‌های شیشه‌ای در بستر نما، با ابعاد و جانمایی‌های متنوع، مد نظر قرار گرفت. در ضمن باندهای عمودی سرامیکی V شکل نیز با تاکید بر این تصادفی بودن باکس‌های شیشه‌ای در قالب یک هندسه مدولار، به سیال بودن پوسته نما کمک کرده است.
چارچوب و کلیت نما بر اساس یک تقسیم‌بندی مدولار، در قالب یک شبکه و Grid اصلی، به وسیله‌ی تفکیک متریال سرامیک، شیشه، یک شبکه و Grid فرعی، بر اساس تقسیم‌بندی‌های کرتین وال، شکل گرفته است.
با استفاده از تکنیک پرینت بر روی شیشه و با تکرار یک موتیف مثلثی (متناسب با فرم‌های مثلثی پوسته‌ی نما در پلان افقی آن) به صورت پارامتریک، توانستیم سطح یکنواخت شیشه‌ای کرتین وال را شکسته و با ایجاد بازی نور و سایه به کمک موتیف‌های پرینت شده در شیشه، به فضاهای داخلی، جذابیت بیشتری دهیم.
در نهایت تلاش شده است تا علاوه بر ایجاد یک کالبد پویا در معماری داخلی پروژه، که نشات گرفته از ارتباطات و سیرکولاسیون عمودی مابین طبقات مشترک مجموعه و سیرکولاسیون افقی بین عملکردهای متنوع در هر طبقه می‌باشد، در پوسته‌ی نما و کالبد خارجی پروژه نیز، این پویایی و حرکت نمایان باشد.

معماری معاصر ایران : اداری          

_________________________________________             

نام پروژه ـ عملکرد: ساختمان اداری شفایاب، اداری
شرکت ـ دفتر طراحی: گروه معماری برسام
معمار اصلی: علی شریف
همکاران طراحی: احمد طاهری فرد، علی بهاری، نیما صمدی راد
نوع تأسیسات ـ نوع سازه: اسپلیت VRF و موتورخانه ی مرکزی، اسکلت فلزی پیچ و مهره
آدرس پروژه: تهران، خیابان عباس آباد، نرسیده به تقاطع بخارست
مساحت کل ـ زیربنا: 500 متر‌مربع، 6000 متر‌مربع
کارفرما: شرکت شفایاب گستر
تاریخ شروع و پایان ساخت: 1398  -   1395
عکاسی پروژه: علی شریف
وب سایت: www.barsamarch.com
ایمیل: Sharif.ali@gmail.com

این پروژه اثری است از مهندس علی شریف
برای مشاهده‌ی مشخصات و دیگر آثار این معمار(ان) در دانشنامه کلیک کنید.

مشاهده!
کافه رستوران ژیوار، اثر فروغ رضوی و کیمیا والیانی