ساختمان گلزار، اثر بهرام بادین‌راد و ترمه خلدی

یکی از چالش‌های اصلی این پروژه، موضوع درون و بیرون و ایده‌ی اصلی چگونگی برقراری این دو نسبت به یکدیگر بود.
در نهایت پروژه به سمتی پیش رفت که همچنان که درون، فضایی برای اقامت کردن است و در بستر آن سکونت معنا می‌یابد، بیرون هم مکانی برای سکنی داشتن در نظر گرفته شد و حیاط در این بستر وضعیتی شد که خود را برای رهگذران، به نمایش می‌گذارد. بنابراین بیرون، خود به نوعی مکانی شد که با احترام به حیاط، رهگذران، لحظه‌ای مکث کردن و در خلال این امر، قدرت بنیادینی از تجربه کردن را در اختیار می‌گذارد. به نوعی حیاط دیگر محصور نیست، بلکه حضور داشتن خود را اعلام می‌دارد و با این قدرت حضور حیاط است که بیرون با تبدیل شدن به مکان پا به عرصه‌ی ظهور می‌رساند.
از طرفی چون دغدغه‌ی همیشگی ما پیوند ساختمان با طبیعت و فضای سبز در بستر زندگی شهرنشینی امروز بوده است، بنابراین در این پروژه سعی شد که از درون با تمام محدودیت‌های موجود، در نمای ساختمان هم، از فضای سبز استفاده شود تا علاوه بر اینکه پاسخی به فضای سبز حیاط باشد، احساسی از سرزندگی هم به نما افزوده کند.
چالش دیگری که در این پروژه با آن مواجه بودیم، قرارگیری پلکان در نمای ساختمان بود که باعث می‌شد این ارتباط عمودی، لکه‌ی ضعیف بیرون‌زده‌ای در”خط آسمان نما” ایجاد کند. معضل دیگر محل قرارگیری راه‌پله در مرکز بنا و ایفای نقش خط تقارن در جهت خلق قرینگی‌ای قدرتمند بود. در نتیجه مکعب‌هایی که در نمای ساختمان قرار داده شده بودند و به داخل بنا هم سر می‌کشیدند، علاوه بر ارتباط دادن بیرون و درون، در راستای اصلاح خط آسمان نما و از بین بردن قرینگی به کار گرفته شدند.
قرینگی ایجاد شده در نما و الزام قراردادی کارفرما با مالکین در اجرای نمایی تمام سنگ، ذهن ماکین را به سمت خلق پروژه‌ای مشابه ساختمان‌های غالب شهری (رومی ـ کلاسیک) سوق می‌داد، که این موضوع نه خواسته‌ی کارفرمای محترم بود و نه مطابق میل ما! در نتیجه تصمیم گرفتیم با حذف کلیه‌ی جزئیات اجرایی اضافی و به صورتی کنایه‌آمیز، صرفاً با استفاده‌ای متفاوت از “یک دیتیل متداول” سنگ را در بنا و نمای پروژه به خدمت بگیریم.

معماری معاصر ایران :مسکونی، آپارتمانی

________________________________________            

نام پروژه ـ عملکرد: ساختمان گلزار، مسکونی
شرکت ـ دفتر طراحی: گروه معماری باراد
معماران اصلی: بهرام بادین‌راد، ترمه خلدی
همکاران طراحی: ارسلان فیضی راد، آروین جنیدی، بیژن خرم دل مهربان،
پریسا تقوی
نوع تأسیسات ـ نوع سازه: سرمایش: داکت اسپلیت، گرمایش: شوفاژ رادیاتور،
اسکلت بتنی
آدرس پروژه: تهران، نوبنیاد، خیابان لادن شرقی، خیابان کماسایی
مساحت کل ـ زیربنا: 475 متر‌مربع، 2150 متر‌مربع
کارفرما و سازنده: آقایان محمودی، آل نبی، منصوری، گروه ساختمانی آرمه
تاریخ شروع و پایان ساخت: مهرماه 1396  -   تیرماه 1398
عکاسی پروژه: دید استدیو، مرتضی مقدسی
ایمیل: Bahram.rad@gmail.com

این پروژه اثری است از مهندسین بهرام بادین‌راد و ترمه خلدی
برای مشاهده‌ی مشخصات و دیگر آثار این معمار(ان) در دانشنامه کلیک کنید.

مشاهده!
دفتر اداری دو شرکت هارمونی و چوب‌شار اثر گروه طراحی و معماری داخلی هارمونی