ساختمان نیویورک تایمز
نیویورک، امریکا، 2000-2008

ساختمان روزنامه‌ی «نیویورک تایمز»، واقع در میدان تایمز، ادارات جدید این نشریه را در خود جای خواهد داد. این ساختمان 52 طبقه با شفافیت و قابلیت دسترسی بسیار بالا، پیوندی صادق و درونی میان روزنامه و شهر برقرار می‌سازد. ارتفاع برج 228 متر و ارتفاع دیوارنمای بیرونی 256 متر است و دکل مخابراتی آن تا ارتفاع 319 متر برافراشته شده است.
نمای برج، ترکیبی است از دیوارنمای شیشه‌ای و پوششی توری‌شکل از سرامیک سفید. این توری که 61سانتی‌متر از سازه فاصله دارد، در حکم آفتابگیری برای کاهش مصرف انرژی است و در همان حال، رنگ و جلای چراغ‌های نیویورک را می‌گیرد و بازتاب می‌دهد. سرسرای ورودی ساختمان، هماهنگ با روح کلی بنا، بسیار باز، شفاف و نفوذپذیر است. در طبقه‌ی همکف، یک باغ داخلی بزرگ که از خیابان قابل مشاهده است، در معرض استفاده‌ی عموم قرار خواهد گرفت.
سرسرای سطح خیابان، همچنین یک تالار گردهمایی نیمه‌عمومی و چند رستوران و فروشگاه را در خود جای می‌دهد که قرار است بخشی از بافت و محیط خیابان باشند. پایه‌ی ساختمان (طبقات دوم، سوم و چهارم) ادارات مرکزی نیویورک تایمز را در خود جای می‌دهند. دسترسی عمودی از طریق 28 آسانسور و پلکان‌هایی انجام می‌شود که در نماهای جانبی واقع شده و از بیرون قابل مشاهده هستند.
طبقات مربوط به ادارات روزنامه دارای کف برآمده و سیستم توزیع هوا از کف هستند که نسبت به سیستم‌های کانال‌کشی متعارف، انرژی کمتری مصرف می‌کند. هنگامی که هوای بیرون خنکتر باشد نیز تهویه‌ی ساختمان با استفاده از ورود هوای بیرون انجام می‌شود. بیش از 95 درصد فولاد سازه، بازیافتی است. با توجه به همین عوامل که ساختمان به صورت غیررسمی، جزو «ساختمان‌های سبز» به شمار می‌آید.