ساختمان مسکونی پادرا، اثر وحید قبادیان

ساختمان پادرا یک مجتمع مسکونی دوازده واحدی با زیر بنای حدود دو هزار متر در خیابان سهرودی شمالی، در شمال شرق تهران است. این ساختمان شامل شش طبقه‌ی مسکونی آپارتمانی، یک طبقه پیلوتی جهت لابی ورودی و پارکینگ، یک طبقه زیرزمین برای پارکینگ و انباری، یک حیاط مشجر و یک بام سبز است. طراحی ساختمان به سبک آرت دکو و بر اساس مباحث معماری پایدار شکل گرفته است.
ساختمان‌های واقع در کوچه مجاور این بنا، غالبا مربوط به دهه‌ی 1340 شمسی به صورت دوطبقه و با نمای مدرن و پوشش سنگ تراورتن سفید بوده‌اند. از اوایل دهه‌ی 1370 به‌تدریج ساختمان‌های جدید شش و یا هفت‌طبقه جایگزین ساختمان‌های قدیمی شدند. ساختمان‌های جدید دارای نمای مدرن و ندرتا نئوکلاسیک هستند، و عمدتا با سنگ تراورتن سفید پوشش شده‌اند.
اکثر قریب به اتفاق ساختمان‌های معاصر در شهر تهران به سبک معماری مدرن است. این سبک معماری با توجه به فنآوری و مصالح ساختمانی مدرن، یک سبک جهانی و همه‌مکانی است. معماری مدرن کماکان در اقصی نقاط جهان یک سبک غالب و بلارقیب محسوب می‌شود.
برای طرح ساختمان پادرا، سبک آرت دکو که از جمله سبک‌های مهم معماری مدرن است انتخاب شد. باید توجه داشت که اکثر سبک‌های مدرن عاری از هرگونه تزئینات هستند، که برای ساختمان‌های اداری مناسب است. ولی سبک آرت دکو دارای تزئینات و جزئیات اجرایی نسبتا پرکار است، که برای یک مجتمع مسکونی چند طبقه، محیطی دلپذیر و غیررسمی ایجاد می کند.
نمای ساختمان با توجه به ویژگی‌های گذشته و حال جداره کوچه طراحی شده است. دو طبقه همکف و اول که مقابل دید ناظر است با استفاده از طراحی متفاوت و یک سایه بان سرتاسری، از طبقات فوقانی جدا شده است. در این قسمت، ورودی لابی، جعبه‌ی گل و ورودی اتومبیل وجه بارز دارد. در طبقات بالا بر روی خطوط عمودی ستون‌ها و زیر پنجره‌ها تاکید شده است. کلیه‌ی واحدها دارای بالکن می باشند و بالکن‌ها به عنوان نماد آپارتمان مسکونی، در نما شاخص شده است. در جلوی بالکن‌ها و پنجره‌ها در سمت خیابان، جعبه‌های گل با گیاهان ناز فرانسوی جانمایی شده است.
در نمای ساختمان این مجموعه مسکونی، از مصالح متنوع استفاده گردیده است. نما بر اساس سه لایه، سنگ تراورتن، گیاهان سبز و نرده‌های فلزی برگرفته از فرم گیاهان طراحی شده است. اثر سه لایه بر روی هم به صورت خوانایی در نما به نمایش درآمده. مصالح به کار برده شده در ساختمان شامل سنگ تراورتن سفید با بافت‌های متفاوت، نرده‌ها و ورق فلزی به رنگ نوک مدادی و نوارهای چوبی است. سنگ‌های زیر پنجره‌ها دارای شیارهای مثلثی شکل و نرده‌ها دارای طرح زیگ‌زاگی است، که از وجوه بارز سبک آرت دکو محسوب می شود.
ایده‌ی طراحی داخل بنا، ایجاد فضاهایی آرامش‌بخش و حتی‌الامکان وسیع و روشن است. بدین منظورحداکثر استفاده از نور طبیعی و دید منظر با استفاده از پنجره‌های قدی و عریض صورت گرفته است. فضاهای خصوصی اتاق خواب‌ها و حمام از فضای نیمه‌خصوصی پذیرایی و ناهارخوری جدا شده و آشپزخانه بین این دو گونه فضا جانمایی شده است.
با توجه به دید و منظر بسیار خوب به کوه‌های البرز، تپه‌های عباس‌آباد و مصلی امام خمینی در طبقات فوقانی، یک بام سبز با گیاهان مناسب فصول گرم و سرد (کاج و یاس هلندی) بر روی بام طراحی شده است. آبنما بر روی دیوار شرقی خرپشته اجرا شده است. عایق یونولیت سخت به ضخامت 15 سانتی متر به صورت بام وارونه با پوشش نهایی سنگ تراورتن به رنگ نخودی بر روی بام اجرا شده است. عایق بندی بام و اجرای بام وارونه با همکاری دکتر محمدتقی حریری و مهندس شاهپوریان انجام شده است.
اسکلت ساختمان بتن آرمه و پوشش کف طبقات سنگ دهبید است. ستون‌های بتنی در طبقات پارکینگ و پاسیو به صورت نمایان اجرا شده است. پنجره‌ها از نوع یو پی وی سی دوجداره است. در اینجا لازم است از همکاری صمیمانه نادر قبادیان، معصومه محمودی، امین مرتضوی، نوید قبادیان و جمال اسماعیل‌زاده در طراحی و اجرای این ساختمان تشکر شود.

معماری معاصر ایران :مسکونی

_____________________________________        

نام پروژه/ عملکرد: ساختمان مسکونی پادرا
شرکت/ دفتر طراحی: شرکت پادرا
معمار اصلی: وحید قبادیان
همکاران طراحی: وحید قبادیان، بابک قصیری، سمیرا قبادیان
مجریان پروژه: اسماعیل صمدی و مسعود پور محمد خان
طراحی و دکوراسیون داخلی: شیوا قبادیان
نوع تأسیسات/ نوع سازه: داکت اسپلیت و پکیج، اسکلت بتنی
آدرس پروژه: تهران خیابان سهروردی شمالی
مساحت/ زیربنا: 1900 متر مربع
کارفرما: وحید قبادیان
تاریخ شروع و پایان ساخت: 1397-1394
عکاسی پروژه: داوود اسداللّه‌وش، شهریار خانی‌زاد
ایمیل: v_ghobad@yahoo.com

این پروژه اثری است از مهندس وحید قبادیان
برای مشاهده‌ی مشخصات و دیگر آثار این معمار(ان) در دانشنامه کلیک کنید.

مشاهده!