ساختمان مسکونی سرو، اثر گروه معماران رواق

مسائل پروژه:

این پروژه با دو مسئله جدی به دفتر ما معرفی شد اول اینکه به خاطر موقعیت خاص نزدیکی به بلوار قیطریه کارفرما از اداری یا مسکونی بودن کاربری ان مطمئن نبود و دوم اینکه زمین به شدت قناص بود به نحوی که طول ضلع شمالی ملک ۳متر و طول ضلع جنوبی ۱۵متر بود همچنین به خاطر شکل خاص زمین با پیشروی در ۶۰ درصد طول زمین ، ۶۰ درصد مساحت زمین حاصل نمیشد.

جهت‌گیری پروژه

نزدیکی به پارک قیطریه و فضای ساختمان‌های شمیران دوره پهلوی دوم از سویی و خانه‌باغ‌های کهنه ده‌چیذر از سویی دیگر در کنار دو مسئله مهم اولیه که الزامات سایت و کارفرما بودند به طراحی ما جهت می‌دادند. در طراحی پلان به نقطه‌ای رسیدیم که ناچار شدیم باکس پله و آسانسور را در میانه بنا قرار دهیم و چسبیدن آسانسوربه جدار شرقی ملک فرصتی شد تا با حذف کنسول در آن بخش نما به دوحجم مستقل تبدیل شود و این ایده اولیه نمای ما را شکل داد. در تمام طول طراحی سعی شده این دو حجم جنوبی و شمالی کاملا مستقل و معلق تعریف شوند به نحوی که در همه نقاط با طبقه همکف منفک هستند و هویت جداگانه و مستقل خود را دارا می باشد. همچنین سایه‌بان‌های فلزی بالای پنجره‌ها ترجمه‌ای بود از حلبی کوبی مرسوم در این منطقه که هنوز هم خیلی کاربردی هستند. طاق‌های آجری هم حس صلابت حجم را تقویت می‌کنند و هم نشانی از طاق‌های آجری قدیم شمیران دارند.

متریال:

کلیه‌ی متریال‌های نما از آجرها گرفته تا سنگ‌کاری تراز‌های پایین مدولار هستند و در کلیه‌ی مراحل طراحی بنا داشتیم همانطور که عناصر و فرم‌هایی را از گذشته وام می‌گیریم در ترکیب‌بندی‌ها و کانسپت زمان حال و تعهد معمارانه به عصر حاضر را به یاد داشته باشیم.

معماری معاصر ایران :مسکونی، آپارتمانی

_____________________________________  

نام پروژه: ساختمان مسکونی سرو
طراحی از: گروه معماران رواق
معماران: سید یوسف رضوی، امیرحسین منتظر
محل اجرا: قیطریه کوچه انصاری پلاک 4
کارفرما: سید مرتضی رضوی
تیم طراحي: سید یوسف رضوی، امیرحسین منتظر، منیر رضوی
اجرا: سید یوسف رضوی، امیر حسین منتظر، علی منتظر
نظارت: سید مرتضی رضوی
سازه: مهندس قاسم زاده
تأسیسات برقی: مهندس فربد مقدم
تأسیسات مکانیکی: مهندس محمودیان
گرافیک: محمد علی صالح
عکس: امیر حسین منتظر
زیربنا: 1500متر
مساحت زمین: 360 متر مربع
تاریخ اجرا : زمستان 1395-1397

این پروژه اثری است از گروه معماران رواق
برای مشاهده‌ی مشخصات و دیگر آثار گروه معماران رواق در دانشنامه کلیک کنید.

مشاهده!
خانـه­‌ی هُنرمنـدان ایران اثر بیـژن شـافعی