ساختمان مرز، اثر مرتضی علی‌نیا مقدم، حمید بابایی و هیوا ابن عباس

فرم از عملکرد پیروی می کند
این شعار از اصلی‌ترین ویژگی‌های معماری مدرن بود و پس از لوئیس سالیوان نیز در بسیاری از پروژه‌های معماری، مبنای طراحی و قضاوت قرار گرفت. ماهیت این شعار بدین گونه بود که فرم کلی ساختمان با توجه به عملکرد آن تعریف می‌شد و بدین ترتیب فرم‌های مشخصی برای ساختمان‌های مسکونی، تجاری، فرهنگی و … شکل می‌گرفت.
این ویژگی تا سالیان زیادی سرلوحه‌ی طراحی پروژه‌های معماری بود. اما با گذشت زمان و نیازهای اجتماعی و فرهنگی جدید و همچنین پیشرفت تکنولوژی، پروژه‌ها با عملکردهای مختلف، ماهیت جدیدی به خود گرفتند. رم کولهاس در کتاب S.M.L.XL پروژه‌های معماری را از لحاظ مقیاس مورد ارزیابی قرار داد و فرم پروژه‌ها را متاثر از تاثیرات اجتماعی و مقیاس آنها در نظر گرفت.
زمینه – سایت – برنامه
ساختمان تجاری و مسکونی مرز در شهر مرزی بانه در استان کردستان واقع شده است. شهر بانه در دامنه‌ی شمالی رشته کوه‌های زاگرس واقع شده و دارای اقلیمی کوهستانی می‌باشد. بافت شهر به صورت متراکم و فشرده بوده تا از اتلاف حرارتی جلوگیری شود. بیشترین مصالح مصرفی در ساختمان‌های شهر سنگ می‌باشد و اکثر ساختمان‌ها دارای طیف رنگی کرم- خاکی می‌باشند.
سایت پروژه در یکی از بلوارهای اصلی شهر قرار گرفته و در نبش یک کوچه می‌باشد. زمین پروژه دارای مساحتی 500 متر‌مربعی می‌باشد که از تجمیع 3 بلوک کنار هم شکل گرفته است. برنامه ی پروژه به گونه‌ای شکل گرفته بود که یک طبقه زیر زمین (پارکینگ و تجاری)، طبقه‌ی همکف و یک نیم طبقه‌ی (تجاری) و یک طبقه روی آن که یک واحد مسکونی به صورت تخت را شامل می‌شد. کارفرما خواستار ارتباط واحد تجاری زیرزمین با واحد تجاری طبقه ی همکف و همچنین ورودی کاملاً مجزا برای واحد مسکونی بود. بدین ترتیب برنامه ی پروژه در یک واحد تجاری و یک واحد مسکونی خلاصه می‌شد.
طرح
با توجه به برنامه‌ی پروژه (یک واحد تجاری و یک واحد مسکونی) و مقیاس پروژه نسبت به بافت ریزدانه‌ی شهری، مهم ترین مسئله ی پروژه قرارگیری و هم‌پوشانی این دو عملکرد در کنار یکدیگر بود. سوال مطرح شده به گونه‌ای بود که پروژه باید بتواند خود را به صورت یک حجم یکپارچه در بافت شهری نمایان کرده و همچنین واکنشی باشد به شعار اصلی معماری مدرن (فرم از عملکرد پیروی می‌کند).

معماری معاصر ایران: تجاری، تفریحی

___________________________________________________

نام پروژه ـ عملکرد: ساختمان مرز (تک واحدی)، تجاری ـ مسکونی
شرکت ـ دفتر طراحی: دفتر معماری هرم
معماران اصلی: مرتضی علی‌نیا مقدم، حمید بابایی، هیوا ابن عباس
همکاران طراحی: بهاره شیسی، مرضیه گلشاهی، فاطمه اسد سلیمانی،
اندیشه اسکویی، احسان کازرونی، سحر بیگدلی
طراحی و دکوراسیون داخلی: دفتر معماری هرم
نوع تأسیسات ـ نوع سازه: تاسیسات به صورت کولر آبی و گرمایش از کف و پکیج،
اسکلت بتنی
آدرس پروژه: کردستان، بانه، میدان فرمانداری، خیابان شاهد، نبش کوچه ی خیام
مساحت کل ـ زیربنا: 502 متر‌مربع، 1608متر‌مربع
کارفرما: ایوب فتاحی
تاریخ شروع و پایان ساخت: 1398 - 1396
عکاسی پروژه: علی اسدی
وب سایت: www.heramarchitect.com
ایمیل: info@heramarchitect.com

این پروژه اثری است از دفتر معماری هرم
برای مشاهده‌ی مشخصات و دیگر آثار این معمار(ان) در دانشنامه کلیک کنید.

مشاهده!
برج صبا، اثر سیروس بزرگ گرایلی و جهانگیر اصغری نایینی