جایزه‌ی ساختمان سال ایران 1398

ساختمان سال ایران 1398

پروژه‌ی تقدیر شده و کارفرمای سال ایران 1398

بنام خدا
بیانیه‌‌ی هیئت داوران چهارمین ساختمان سال ایران
با سلام
هیئت داوران چهارمین دوره‌‌ی ساختمان سال ایران، پیش از پرداختن به نتایج داوری‌‌ این دوره، از شرکت‌کنندگان محترم این رویداد به جهت حضور و به قضاوت گذاشتن آثار خود، حضور در جلسات دفاع از آثار چه بصورت حضوری و چه بصورت آنلاین و همچنین امکان بازدید هیئت داوران از پروژه‌‌های خود که به منظور ارتقا و جریان‌‌سازی معماری کشور صورت پذیرفت کمال تشکر و قدردانی را دارد. بدون شک در چنین رویداد‌‌های حرفه‌‌ای و فرهنگی همچون دوسالانه‌‌ها، مسابقات و جوایز معماری این شرکت کنندگان هستند که با حضور خود به این جریان‌‌ها اعتبار و شکل می بخشند.
شایان ذکر است که دیدگاه و هدف هنر معماری و هیئت داوران در این رویداد نه انتخاب پروژه‌‌های فرمال و ژورنالیستی، بلکه شناسایی و معرفی پروژه‌‌های الگوساز و دارای پتانسیل‌‌های جریان‌‌ساز و تاثیرگذار در معماری آینده‌‌ی کشور است.
بعد از پایان مهلت ارسال آثار بصورت دیجیتال و آپلود فایل‌‌ در تاریخ 30/3/1399 و بررسی‌‌های اولیه‌‌‌‌ی دبیرخانه رویداد، در نهایت، 28 پروژ‌‌ه‌‌ی تکمیل و مطابق با معیارها به هیئت داوران جهت مرحله‌‌ی اول داوری و انتخاب پروژه‌ها برای دفاع از آثار ارجاع گردید و هشت طرح انتخاب شد. پس از جلسه‌‌ی دفاع هشت پروژه در خانه‌‌ی کارمان لواسان، سه پروژه‌‌ی ساختمان اداری رونیکس و ساختمان مسکونی نیاوران اثر بهزاد حیدری و شیرین صمدیان و پروژه‌‌ی گلخانه، اثر شبنم حسینی به مرحله‌‌ی فینال و بازدید راه یافتند.
هیئت داوران و تیم برگزار کننده پس از بازدید از سه پروژه به اتفاق آرا به شرح و دلایل زیر، ساختمان سال ایران 1398، پروژه‌‌ی تقدیر شده و کارفرمای سال را به جامعه‌‌ی معماری ایران اعلام و معرفی می نمایند.
تقدیر ویژه‌‌ی هیئت داوران
از پروژه‌‌ی رونیکس اثر بهزاد حیدری و شیرین صمدیان بدلیل ارزش‌‌های معمارانه‌‌ی پروژه و سختی کار در یک محیط بسیار شلوغ و بافت پرتراکم شهری وهمچنین ارتباط بسیار نزدیک طراحی با نوع فعالیت کارفرما
کارفرمای سال 1399 ایران
، مدیریت محترم پروژه‌‌ی رونیکس بدلیل اعتماد کارفرما به طراحی و جسارت پذیرش تفاوت و همچنین حمایت، بها دادن به معماری و ارزش‌‌های معمارانه
و در نهایت، ساختمان سال ایران
بدلیل 1- توجه به زمینه و سایت 2- توجه به دیتیل‌ها3 – نحوه‌‌ی قرارگیری بنا درسایت 4-کنترل و هدایت نور طبیعی – طراحی و اجرای صحیح ، زیبا، درست و هوشمند – استفاده از متریال‌‌های ساده و در دسترس( جان پناه بتنی، کف موزاییک تراس‌‌ها) 8- امتداد متریال‌‌ها از داخل به بیرون 9- شفافیت 10- توجه به فضای سبز و لند اسکیپ ساده و بدون اغراق11- ارتباط مناسب فضای داخل با استخر و فضای سبز و….
می رسد به ویلای گلخانه اثر سرکار خانم شبنم حسینی
در پایان هنرمعماری و هیئت داوران ساختمان سال ایران ضمن تقدیر و تشکر ویژه‌‌ و مجدد از تمامی شرکت کنندگان، کارفرمایان و مجریان پروژه‌‌ها، امیدوار است در سال‌‌های پیش رو هرچه بیشتر شاهد پروژه‌‌های با کیفیت و الگوهای جریان‌‌ساز با پتانسیل تاثیرگذاری در نسل جدید بناهای کشورعزیزمان ایران باشیم.
سهراب رفعت شورش عابد مجید فتوره چیانی حمید فتوره چیانی علیرضا مشهدی میرزا

بیانیه‌ی هیئت داوران

هیئت داوران برا اساس حروف الفبا

سهراب رفعت

شورش عابد

حمید فتوره‌چیانی

مجید فتوره‌چیانی

علیرضا مشهدی میرزا

پروژه‌های راه یافته به مرحله اول داوری

حامی انحصاری

بنیان گذار