ساختمان تشریفات فرودگاه – اثر: مژگان صفری

رتبه دوم بخش بناهای عمومی- چهارمین دوسالانه معماری و شهرسازی ایران

ایده شکل گیری طرح

بندرعباس شهر آفتاب و سایه، شهری که با گرما عجین گشته و سایه‌ها پناهگاهی هستند برای ایجاد فضای آسایش. شدت تابش آفتاب چشم‌ها را خیره می‌کند و سایه‌ها تسکین می‌دهند. سایه در تضاد با آفتاب است و حاصل همنشینی آن‌ها کنتراست را به وجود می‌آورد. کنتراست در فرهنگ معین اینگونه تعریف شده است: تضاد احساسات و افکار و رنگ‌ها، میزان اختلاف میان روشن‌ترین و تیره‌ترین بخش یک تصویر. عبور آفتاب از اجسام موجب خلق فضاهایی منحصر به فرد می‌شود. از این قابلیت در معماری بومی بسیار استفاده شده است. قابلیتی که امروزه کمتر به آن پرداخته می‌شود.

در ایده‌پردازی ساختمان سعی شده است به این قابلیت طبیعی در طراحی حجمی، پلان‌ها، نماها، دید بصری بنا درون قاب روز و شب، در ترکیب‌بندی‌های داخلی و قاب‌بندی‌های آسمان نگاه نو و ویژه‌ای شود.

طراحی پلان

ساختمان تشریفات فرودگاه بندرعباس با کاربری عمومی – تشریفاتی شامل سالن‌های تشریفات، دو هال ورودی در دو جهبه‌ی شمالی و جنوبی، فضاهای اداری و خدماتی و لابی مرکزی که شریان اصلی تقسیم فضاهاست در طبقه‌ی همکف، اتاق استراحت، اتاق محافظین، سالن برگزاری جلسات و سالن اجتماعات و مصاحبه با خبرنگاران در طبقه‌ی اول قراردارند.

کارکرد اصلی ساختمان استقرار موقت مقامات مهم، میزبانی نشست‌ها و برگزاری جلسات و مصاحبه‌های مطبوعاتی آنها است. بنابراین ملاحظات امنیتی محدودیت‌های زیادی از قبیل  انتخاب در تعداد و ابعاد بازشوها خصوصا در طراحی نما ایجاد می‌کرد. دو ورودی اصلی در جبهه‌ی شمالی و جنوبی و نزدیکی به باند فرودگاه برای دسترسی ایمن و کنترل شده به قسمت اصلی ساختمان با توجه به همین ملاحظات پیش بینی شده است.

 از نکات مهم دیگر در این پروژه سرعت قابل توجه در تمامی مراحل از شروع تا زمان بهره‌برداری پروژه خصوصا سرعت در اجرا و بهره‌برداری آن می‌باشد.

نام پروژه: ساختمان تشریفات فرودگاه

طراح اصلی: مژگان صفری

موقعیت پروژه: استان هرمزگان – بندرعباس

کاربری: عمومی- تشریفاتی

مساحت زمین: 4470 متر مربع

مساحت زیربنا: 1250 متر مربع

همجواری ها: باند پرواز – ساختمان ترمینال فرودگاه – ساختمان پاویون قدیمی فرودگاه

مدارک فنی