ساختمان بانک DZ
برلین، آلمان، 1995-2001

ساختمان بانک DZ بنایی چندمنظوره است که از یک بخش تجاری، شامل ادارات مرکزی بانک DZ در برلین، و یک بخش مسکونی شامل 39 آپارتمان تشکیل می‌­­شود. جهت بخش تجاری به سمت میدان پاریزِر و دروازه‌­­ی براندنبورگ است و بخش مسکونی رو به سوی خیابان بِه‌­­رِن دارد. هر دو نمای میدان پاریزر و خیابان به‌­­رن پوششی از سنگ آهک نخودی‌­­رنگ دارند که با دروازه‌­­ی براندنبورگ هماهنگ است. مقیاس‌های دو نما مستقل از یکدیگر هستند و هرکدام با توجه به بافت شهریِ پیرامون خود، تنظیم شده‌­­اند. نمای رو به میدان پاریزر از یک رشته بازشوهای ساده و مشبک‌­­وار و پنجره‌­­های عمیقاً تونشسته و بیرون‌­­زده تشکیل می‌­­شود که به ساختمان امکان می‌­­دهد در بافت شهری منحصر‌­­به‌­­فرد دروازه‌­­ی براندنبورگ ادغام شود.
یک سایبان شیشه‌­­ای ورودی اصلی به ساختمان از میدان پاریزر را می‌­­پوشاند. حجم مرتفع سرسرا که بلافاصله در درون ورودی اصلی قد بر افراشته است، به آتریوم داخلی و عظیم ساختمان دید دارد. کف و سقف آتریوم از شیشه‌­­ی خمیده ساخته شده‌­­اند. طاقگانی با روکش چوبی به محوطه‌­­های آسانسورهای ادارات در دو سوی آتریوم منتهی می‌­­شود. فضاهای اداری گرداگرد آتریوم توزیع شده‌­­اند و متمایل به سمت درون هستند تا از نور طبیعی که از سقف شیشه‌­­ای وارد می‌­­شود بهره ببرند.
تالار گردهمایی اصلی ساختمان درون پوسته‌­­ی مجسمه‌­­وار چشمگیری در مرکز کف شیشه‌­­ای آتریوم قرار گرفته است. این تالار که از بیرون با فولاد ضدزنگ و از درون با چوب پوشش یافته، گویی در ژرفای سیال فضا شناور است. سایر تسهیلات مربوط به کنفرانس و گردهمایی، زیر کف شیشه‌­­ای، در تراز 1، گرداگرد سرسرایی دلباز جای گرفته‌­­اند. این سرسرا می‌­­تواند با کافه‌­­تریای بانک در زیر طاق شیشه‌­­ای اصلی ترکیب شود و فضایی بزرگ برای ضیافت‌ها و گردهمایی‌های بزرگ پدید آورد.
آتریوم کوچکتر دومی نیز در بخش مسکونی پروژه به کار رفته است و امکان ورود نور به هردو سوی هر آپارتمان را فراهم می‌­­کند. یک استخر بازتابی در ته آتریوم نیز کیفیتی پویا و متغیر به نور می‌­­دهد که بهتر از همه در آسانسورهای شیشه‌­­ای بخش مسکونی قابل مشاهده است. اندازه‌­­ی آپارتمان‌ها متغیر است و از سویت‌های تک‌­­اتاقه تا واحدهای دوبلکس را در بر می‌­­گیرد.

مدارک فنی