ساختمان الی اثر کامبیز اسکندرتبار

خانه الی

شهرک آناناس، مجموعه‌ای با فضایی باز و محیطی آرام در شهرستان نور که پروژه‌ی ما در آن ساخته شده است. از نکات قابل توجه در طراحی ویلا دید و منظری است که در شهرک وجود دارد.

ساختار کلی و هندسه‌ی غالب این پروژه پاسخی است به نیازهای عملکردی و هندسه‌ی کلی سایت و محدودیت‌های اقلیمی. کلیت طرح از ترکیب سه مکعب‌مستطیل کنار هم شکل گرفته که با ایجاد وید در طبقه‌ی اول یکپارچگی فضا تقویت شده است. پیش‌آمدگی تراس خطی در نمای اصلی حس دعوت‌کنندگی را تقویت نموده است و همچنین فضای نیمه‌محصور روباز در ابتدای پروژه ضمن خوشامدگویی به مخاطب، فضای گرم و صمیمی را به وجود آورده است. ساختار مکعب‌شکل اولیه بعد از لغزشی آرام، جا را برای نفوذ سبزینگی فراهم می‌آورد تا نور و هوای تازه به قلب پروژه رسوخ نماید.

نکته قابل اشاره در مورد حیاط جلو و عقب خانه اینکه باعث تعادل دمای بیرون و درون در فصل سرد و گرم می‌گردد. حیاط جلو یک منطقه‌ی آرامش‌بخش مانند فضایی برای نوشیدن قهوه صبحگاهی است. این فضا مکانی است که باد، نور خورشید و سایه‌ی دیوار آجری با یکدیگر ملاقات می‌کنند تا سکوت شکل گیرد.

دیگر موضوع قابل ذکر در این پروژه خلق حیاط و دید اختصاصی برای آشپزخانه و نشیمن، فضای پاک بصری و ذهنی را برای کاربر این فضا تداعی نموده است. استفاده از درهای کشویی شیشه‌ای برای باغچه‌ی میانی باعث شده علاوه بر تهویه و نور طبیعی روز در فضای نزدیک به آن، ریز اقلیم خانه نیز بهبود یابد و همچنین باعث تعامل بین اعضای خانواده و همنشینی عملکردها می‌شود و در نهایت جایی برای خود می‌یابد و آرام می‌گیرد. این بنا با هدف ایجاد یک فضای دنج و توام با سبزینگی و تک رنگ و ایجاد کوران و هوای بسیار دلپذیر برای ساکنین طراحی شده است.

معماری معاصر ایران: مسکونی

_______________________________________

نام پروژه: خانه الی
عملکرد: مسکونی
معماران اصلی: کامبیز اسکندرتبار
همکاران طراحی: عباس غلامی، ریحانه حسینی، علیرضا اسفندیاری، هیلدا طهرانی
کارفرما: فیروز فدوی
نوع سازه: بتنی
آدرس پروژه: مازندران، نور، خیابان امام، شهرک آناناس
مساحت زمین: 450 متر مربع
زیربنا: 350 متر مربع
تاریخ شروع و پایان ساخت: 1398-1399
عکاس پروژه: استودیو دید
ایمیل: kambizeskandartabar@gmail.com
اینستاگرام: kambiz.eskandartabar

مدارک فنی

ساختمان اداری 1345 اثر مهدی ذاکر حقیقی