ساختمان ادار‌ی همراه اول

اثر ساسان سوادکوهی‌فر و عرفان سوادکوهی‌فر

در پروژه‌ی حاضر تلاش شده تا به دنبال فضایی جهت تعامل بیشتر بین مخاطب با بخش اداری و همچنین ارتباط تنگاتنگ پرسنل با یکدیگر باشیم.
بدیهی است حس تعلق خاطر در افزایش راندمان کار و در ارتقای سطح کیفی مجموعه می‌تواند تاثیر بیشتر بگذارد. لذا رنگبندی مورد استفاده در معماری داخلی پروژه بر گرفته از رنگ‏‎‌های هویت بصری برند همراه اول بوده که بازتابی از رنگ‌های شاد و متضاد، بیانگر جذب سلایق متفاوت با دو موج نو و تفکری پویا، جهت آغازی باشکوه برای اولین و بزرگترین اپراتراتور سیم کارت‎‌های دائمی در ایران بوده است.
چالش پروژه :
ما در طراحی و تولید نقشه‎‌ها، همواره سعی در گزینش بهترین‎ شرکت‎‌ها و کارخانه‎‌های داخل کشور جهت ساخت پروژه بودیم. با آنکه کارفرما (شرکت همراه اول) از شرایط اقتصادی بسیار مناسبی برخوردار بود اما در تمام مراحل ساخت هدف اصلی از انتخاب تولیدکنندگان حمایت از تولید داخلی بود که نه تنها کاری در شان مجموعه‌ی کارفرمایی صورت گیرد بلکه قدرت مهندسی کشور به رخ کشیده شود. در این پروژه حدود 98% مصالح و تاسیسات استفاده شده از داخل کشور تامین گردیده است.

نقطه‌ی عطف پروژه :
با توجه به آنکه DNA برند همراه اول تکنولوژی و ارتباطات می‌باشد، در طراحی سعی شده بود که از فناوری‎‌های روز دنیا مانند دیجیتال مدیا و رباتک در نمای ساختمان استفاده کنیم. در ضلع جنوب ساختمان که واقع در اتوبان کردستان می‌باشد، دو عدد آسانسور داخل یک محفظه‌ی شیشه‌ای قرار گرفته است که در مقابل آن با استفاده از تکنولوژی «ال ای دی»‌های شفاف (Transparent LED) این دو آسانسور را به صورت پویا (Interactive) طراحی کردیم تا زمانی که آسانسورها حرکت می‌کنند با صفحه نمایش شفاف ارتباط بر قرار کرده و نمایی خارق‌العاده ایجاد کنند. برای اولین بار در دنیا با چنین ابعادی قرار بود از این تکنولوژی استفاده شود.
در این طراحی از نور طبیعی به صورت کنترل شده جهت روشنایی داخل ساختمان استفاده ‌شد، دید داخل به بیرون حفظ و هم در روز و هم در شب جهت تبلیغات و زیبایی نما تصویری متفاوت خلق می‎شد که در تمام لحظات تصویری متفاوت ایجاد می‎کرد.
در نمای شرقی با توجه به فاصله‌ی ایجادی با برج اصلی ساختمان قدیمی همراه اول، پنجره‎ها به صورت رباتک (بازشوهای متحرک) طراحی گردید. پنجره‎‌های متحرک به صورت پوسته‌ی دوم بر روی شیشه‎‌های نما اجرا می‎‌گردد که امکان نورگیری طبیعی و کنترل دما و رطوبت فضای داخلی و دید و منظری بهتر برای بهره‎بردار را ایجاد می‎‌کند. همچنین با رویکرد پدافند غیرعامل در مواقع خطر مانند طوفان و یا بمباران، پوسته‌ی دوم به صورت هوشمند بسته خواهد شد و ساختمان را به حالت دفاعی تبدیل می‎‌کند.

معماری معاصر ایران: اداری

_______________________________________

نام پروژه:سالن آمفی تئاتر همراه اول / عملکرد: اداری-تجاری
شرکت: مهندسین مشاور صحیفه اسکان
معماران اصلی: ساسان سوادکوهی فر، عماد سوادکوهی فر
همکاران طراحی: عرفان سوادکوهی فر، مرجان قاری زاده، امین آقا قلی زاده
طراحی و معماری داخلی: ساسان سوادکوهی فر، عماد سوادکوهی فر
سرپرست تیم طراحی سازه: مهدی فرقانی
سرپرست تیم تاسیسات مکانیک: شاپور مطلوبی
سرپرست تیم تاسیسات الکتریکی: یعقوب آصفی
کارفرما: موسسه رفاهی همراه اول
مجری: سالار سحاب
نوع تاسیسات: روف تاپ پکیج، هواساز، دیگ های چگالشی
نوع سازه: اسکلت فلزی
آدرس پروژه: تهران، تقاطع خیابان ونک و اتوبان کردستان
مساحت زمین-زیربنا: 1200 مترمربع،12.000 مترمربع
تاریخ شروع و تاریخ پایان ساخت: 1396-1399
عکاس پروژه: هر روز استودیو
وبسایت: www.Sahifeh-Eskan.com
ایمیل: info@Sahifeh-Eskan.com
اینستاگرام: Sahifeh_Eskan

مدارک فنی

ساختمان مسکونی پیوند، اثر محمد مهدی سعیدی