ساختمان اداری ویرا

اثر شهاب علیدوست، سونا افتخاراعظم

ساختمان اداری ویرا در خیابان یوسف آباد – یکی از مناطق مرکزی تهران – بنا شده است. این پروژه با زیر بنایی بالغ بر ده هزار متر مربع مشتمل بر 8 طبقه فوقانی با کاربری اداری، 3 واحد تجاری مجزا در طبقه همکف و زیرزمین اول و 6 طبقه پارکینگ زیرین می‌باشد.

کانسپت طرح، حول یک ایده اصلی شکل گرفته است؛ بسط بلوک شهری در پیوند با سبزینگی. به بیان دیگر ساختار بافت مسکونی شهری که شامل توده‌ی ساختمان و فضای خالی (حیاط و فضای سبز) است در این طرح به کار گرفته شده است تا در یک توالی مدولار به صورت افقی و عمودی، پیکره‌ی بنا را شکل دهد. این حضور سبزینگی و فضای خالی در ترکیب بندی کلی حجم ، آن را از عموم بلوک‌های ساختمانی هم جوار متمایز می‌سازد.

پرهیز از صلبیت و ماهیت توده‌وار بنا از دغدغه‌های اصلی طراحان بوده است. بررسی خط آسمان شهری نشان می‌دهد که غالب ساختمان‌ها، مرزبندی مشخص و قاطعی با آسمان دارند. تأکید بر شفافیت و استفاده‌ی گسترده از شیشه در پوسته‌ی بیرون پروژه ویرا، عملا از منفک شدن خط پیرامونی بنا از آسمان جلوگیری کرده است. از سوی دیگر بازتاب رنگ آسمان در پوسته نما این ایده را تقویت می‌کند. در طراحی جزئیاتی چون دست انداز بالکن‌ها و لبه‌ی بیرونی بام نیز بر این نکته تأکید گردیده است. در مقیاس انسانی، جهت افزایش هماهنگی با محیط و توجه به زمینه گرایی، بدنه‌ی طبقه‌ی تجاری با رنگ تیره و دوگانه‌ی شفاف – غیر شفاف طراحی شده است.

در بیرونی‌ترین پوسته‌ی نما، لوورها ماهیت مدولار حجم را تقویت و تعریف کرده‌اند. همچنین با ایجاد ریز مقیاس، دیدی متفاوت در فضاهای داخلی اداری ایجاد می‌کنند. از سوی دیگر، چالش اقلیمی سطوح گسترده‌ی شفاف در بدنه‌های شرقی و جنوبی را مهار می‌کنند. در طراحی ابعاد، عمق و فواصل قرارگیری لوورها این نکته در نظر گرفته شده است. همچنین از لوور به عنوان یک موتیف در طراحی فضاهای داخلی از قبیل لابی ورودی و لابی آسانسورهای طبقات بهره گرفته شده است.

یکی از چالش هایی که طراحان با آن مواجه بوده‌اند آنکه در ابتدای روند طراحی تعداد طبقات اداری مشخص نبود. لذا تصمیم بر این گرفته شد که کانسپت اصلی (تکرار بلوک های شهری ) و نیز ماهیت مدولار پوسته‌ی نما به گونه‌ای با یکدیگر ترکیب شوند که منجر به خلق یک الگوی قابل توسعه شوند. در این روند آلترناتیوهای گوناگون با تعداد طبقات متفاوت طراحی گردید که همگی مبتنی بر کانسپت اصلی و الگوی فوق بودند و در نهایت پس از تصمیم قطعی کارفرما و نیز بنابر ضوابط شهری، آلترناتیو 8 طبقه اداری در دستور کار قرار گرفت.

معماری معاصر ایران: مسکونی

_______________________________________

نام پروژه: ساختمان اداری ویرا / عملکرد: اداری
دفتر طراحی: علیدوست و همکاران
معماران اصلی: شهاب علیدوست، سونا افتخاراعظم
همکاران طراحی: امیر نیک‌نفس، حمیده رئوف‌زاده، سهند محدث، پریسا سلطانی، بهناز بهبهانی،
حامد بختیاری، رخساره پناهی‌نژاد، ایلیا سالک، آیدا احسانی، مینا مهرداد
اجرا: شهاب علیدوست
کارفرما: فرین گسترفهام
سازه: آرش تدین
آدرس پروژه: تهران، خیابان اس دآبادی، نبش خیابان 14
مساحت زمین-زیربنا: 700 مترمربع، 10000 مترمربع
عکاس پروژه: فرشید نصرآبادی
وبسایت: www.alidoost-partners.com
ایمیل: info@alidoost-partners.com
اینستاگرام: shahabalidoost

مدارک فنی

خانه ارکیده، اثر امین ترکان