ساختمان اداری صبا اثر بابک خباز(دفتر هفت هور) و بابک قلی زاده(دفتر معماری اسباد)

فینالیست بخش تجاری، اداری، فضای کار و صنعتی در اولین جایزه‌ی ملی آجر در معماری معاصر ایران 

اثر راه یافته به مرحله داوری چهارمین جایزه ساختمان سال ایران 

بافت ارگانیک منطقه فرشته و ساختار کوچه باغی، در کنار رشد ساختمان‌های بلندمرتبه، منجر به تخریب منظر عمومی برای عابرین و دید محدود از داخل ساختمان‌ها به بیرون گردیده است. ساختمان صبا در زمینی به ابعاد حدودی 10*50 (عرض زمین در محل اتصال با خیابان اصلی به 8 متر می‌رسد) که حاصل از تجمیع دو قطعه زمین در امتداد طول یکدیگر است، احداث شده است.

این ساختمان با ۶ طبقه اداری (5طبقه + همکف) و 4 طبقه مشاعات (3طبقه زیر زمین + همکف) و در همین منطقه واقع است.

ایده اصلی طراحی این مجموعه از دیاگرام حرکتی آن پیروی می‌کند. در این پروژه با توجه به کشیدگی شرقی- غربی زمین و امکان استفاده حداکثری از نور جنوب، ساختمان در طول زمین کشیده شده است. همچنین، با توجه به عرض کم زمین (8 تا 10 متر) ترجیح بر آن شد که پروژه در دو بلوک طراحی گردد و دسترسی‌های عمودی و افقی در بین دو بلوک ایجاد شود. راهروهای ارتباطی در هر طبقه به صورت پل‌های معلق باز و پله و آسانسور به صورت باکسی مستقل از دو بلوک و عامل پیوند پلها طراحی شده‌اند. استفاده از شیب در طول زمین  (2/3 متر از غرب به شرق) منجر به تامین پارکینگ‌های لازم در سه طبقه و دو درب و همچنین قرارگیری واحد تجاری در طبقات زیرزمین هم تراز خیابان اصلی شرقی و قرارگیری ورودی ساختمان در تراز بالاتر، شده است. فضاهای عمومی شامل تک واحد تجاری (در سه سطح)، پارکینگ و لابی مجموعه همانند صفه‌ای بلوک‎ها و باکس پله و آسانسور را در بر گرفته است. این صفه در طبقه همکف فضای بازیست که ساختمان را به عنوان عنصری از شهر معرفی و نمایان می‌کند. این دو صفه دارای دو پلکان ورودی یکی از خیابان اصلی شرقی و در کنار واحد تجاری و دومی از جنوب و کوچه بن بست می‌باشد. احداث پله دوم در جهت ایجاد حس مستقل‌تر ساختمان اداری از واحد تجاری و خیابان اصلی می‌باشد.

بلوک‌ها با دو رویکرد متفاوت طراحی گردیده و این رویکرد دوگانه در پلان، نورگیری، حجم و مصالح نیز قابل درک است.

بلوک شرقی به عنوان عنصر ارتباطی با شهر، شفاف و با جذابیت بصری بیشتر و متفاوت نسبت به کل ساختمان طراحی شده است. در این بلوک در جهت کنترل نور واحدها، پوسته‌ی دوم آجری اضافه شده است. آجر در این پروژه با رویکردی مدرن و با ساختاری یکپارچه مورد استفاده قرار گرفت. چیدمان آجرها در این بخش بر اساس محورهای دید و منظر مطلوب شهری انجام گرفته است.

در نمای شرقی کنترل نور و دید به واسطه فاصله بین ستون‌های آجری و در نمای جنوبی به واسطه چرخش  ستون‌های آجری شکل گرفته است. تعیین فاصله‌ها و زاویه چرخش ستون‌ها در موقعیت‌های مختلف مدل‌سازی شده و بهترین حالت نور و دید برای نمای شرقی و جنوبی در نظر گرفته شده است. در جهت رعایت اصول سبک‌سازی آجرها از نوع نیمه و سوراخدار و از لحاظ ضوابط سازه‌ای با استفاده از لوله‌های گالوانیزه عبور داده شده از سوراخ‌ها، پوسته آجری در طبقات به تیرهای سازه‌ای بسته شده‌اند.

بلوک غربی با ساختار محکم و آرام‌تر، سعی در حمایت از بخش شرقی دارد. در این بلوک از بازشوهای نامنظم‌تر در بدنه نمای سنگی استفاده است که با استفاده از سنگ با رنگ خنثی و بافت‌دار سعی در ایجاد حجمی یکنواخت‌تر در مقابل بلوک شرقی شده است.

در قسمت پایین دست بلوک شرقی که تا روی صفه ورودی امتداد می‌یابد نمای کرتین وال شیشه‌ای در نظر گرفته شده که بیشترین شفافیت را به نشانه احترام در محل اتصال با فضای شهری ایجاد می‌کند.

پلان‌ها به صورت آزاد و به صورت ایجاد بستری در جهت تعریف هرگونه فضای کار طراحی شده است و تلاش در جهت رسیدن به نور و دید مناسب در تمام واحد از نکات اصلی اهمیت پلان‌هاست. متراژ واحدهای شرقی 105 و واحدهای غربی 135 متر مربع در نظر گرفته شده است. همچنین دو واحد با ورودی‌های مستقل از ساختمان جهت مشاغل با تردد بالا در طبقه همکف با متراژهای 80 مترمربع در بلوک شرقی و 170 مترمربع به صورت دوبلکس در بلوک غربی طراحی شده است.

برهم خوردن توالی متداول فضای باز، نیمه‌باز و بسته در رسیدن به واحدها با گذر از پل‌های معلق باز بعد از عبور از عناصر ارتباطی عمودی بسته نکته‌ی دیگریست که توجه به شهر و ارتباط ساختمان با شهر را، با به نمایش گذاشتن دیدهایی از جنوب سایت در زمانیکه انتظار آن نمی‌رود، نشان می‌دهد.

معماری معاصر ایران :اداری و دولتی

___________________________________________________________

نام پروژه/ عملکرد: ساختمان اداری صبا، اداری
شرکت/ دفتر طراحی: دفتر معماری هفت‌هور و دفتر معماری اِسباد
آدرس پروژه: خیابان فرشته، خیابان آقا بزرگی، خیابان حسن رضایی، بن‌بست سروش، پلاک 1
کارفرما: بهنام خانجانی و شرکا
معمار مسئول: بابک خباز، بابک قلی‌زاده
تیم طراحي : پرستو پیرای، مهسا مجتبوی‌زاده
اجرا: علی حاجی ابراهیم عراقی، بابک خباز، بابک قلی‌زاده
سازه: شرکت رادین کو، محسن کدخدایی
عکس: مرکز عکاسی پرشیا، پرهام تقی‌اف
زیربنا: 2650 مترمربع
مساحت: 410 مترمربع
تاریخ شروع و پایان ساخت: 1397-1395

مدارک فنی

این پروژه اثری است از مهندس بابک خباز و بابک قلی زاده
برای مشاهده‌ی مشخصات و دیگر آثار این معمار(ان) در دانشنامه کلیک کنید.

دفتر هفت هور
دفتر معماری اسباد