ساختمان اداری – تجاری ناهید اثر احسان مالکی، یکتا آفرین

ساختمان اداری در نمای شهری در حال تبدیل شدن به حجم‌های تکراری و بدون نور شده است. ما در طراحی ساختمان اداری ناهید با در نظر گرفتن حضور استفاده‌کنندگان در بیشتر ساعات روز در محل کار در پی ایجاد کیفیتی متفاوت برای افراد به حجم کنونی دست یافتیم. طراحی ساختمان اداری ناهید، مفهوم زیست‌محیطی را برای حضار تداعی می‌نماید. در این بنا، ارتباط هسته‌ی داخلی فضاها به نمای بیرونی به راحتی میسر گشته است. این رویکرد آگاهانه‌ی محیطی نه تنها فضای اداری سالمی فراهم نموده بلکه باعث خلق حجمی متفاوت با دیگر ساختمان‌های اداری معمول گشته است.
طرح منحصر به فرد این ساختمان برای ارائه به شرکت‌ها با فضاهای کاری انعطاف‌پذیر، شامل محیط داخلی با کیفیت بوده که مفهوم جدیدی از ساختمان اداری معمول بتنی و شیشه‌ای را بیان کرده است. طراح با استفاده از متریال آجر، در نما و داخل ساختمان، آن را برای کاربران آشنا و آرام‌تر جلوه داده تا استفاده‌کنندگان از تمامی ساعات کاری خود از زمان ورود و حین کار از کیفیت فضای معماری بهره‌مند شوند. این مفهوم جدید دفتر اداری برگرفته از شیوه‌ی معماری ایرانی است تا خود به تنهایی برای کاربران کیفیت زندگی کاری ایجاد نماید.
این ساختمان 7000 مترمربعی بخش عمده‌‌ی خود را به قسمت اداری اختصاص داده اما 1000 مترمربع به عنوان فضای تجاری داشته که در طبقه‌ی همکف قرار دارد. پروژه‌ی ناهید برای مهندسین مشاور آتی‌زیست بیشتر از اینکه جنبه‌ی سفارش کار جدید باشد؛ تغییر مسیر به سوی نجات‌بخشی و آوردن کیفیت معماری به حجم و داخل این بنا را داشته است. زمانی که کارفرمای این پروژه به دفتر آتی‌زیست مراجعه نماید در مسیر تکراری ساختمان‌های کلاسیک در حال حرکت بود و حتی اسکلت بنا هم زمینه را برای این هدف آماده کرده بود.

معماری معاصر ایران : اداری            

_________________________________________    

نام پروژه/عملکرد: ساختمان اداری، تجاری ناهید
شرکت/دفتر طراحی: مهندسین مشاور آتی زیست
معماران اصلی: احسان مالکی، یکتا آفرین
همکاران طراحی: یکتا آفرین، حسن عابدی، مهسا دباغ
طراحی و دکوراسیون داخلی: یکتا آفرین
نوع تأسیسات/ نوع سازه: موتورخانه مرکزی + فن کویل/اسکلت بتنی
آدرس پروژه: جردن، خیابان ناهید غربی
مساحت/زیر بنا: 6000 مترمربع
کارفرما: آرش وحیدی و شرکا
تاریخ شروع/تاریخ پایان ساخت: 1395 / درحال ساخت
عکاسی پروژه: بخش مستندسازی آتی زیست
ایمیل شرکت:  ati_zist@yahoo.com
وبسایت: www.atizist.com
مساحت کل ساخته شده: 180 متر مربع، 100 مترمربع طبقه اصلی و 80 متر مربع طبقه فوقانی
نوع ساختمان: مسکونی، ویلایی
کارفرما: بخش خصوصی
تلفن‌های تماس: 22176590 و 22176591 – 021 و 09123049884 و 09123471690

این پروژه اثری است از مهندسین مشاور آتی‌زیست
برای مشاهده‌ی مشخصات و دیگر آثار آتی‌زیست در دانشنامه کلیک کنید.

مشاهده!