ساختمان اداری و نمایشگاه مجموعه تولیدی ادنا اثر دفتر معماری لاین

ساختمان اداری و شوروم مجموعه تولیدی ادنا

این پروژه در ضلع غربی مجموعه‌ی تولیدی ادنا، و در محدوده‌ای که در طرح بالا دست پروژه بدین منظور پیش‌بینی شده بود طراحی و اجرا گردیده

است. این ساختمان در 4 طبقه با زیربنایی نزدیک به 1600 مترمربع و با داشتن فضاهای اداری (مدیریت، فروش، حسابداری، بازرگانی، اتاق جلسات) سالن غذاخوری، شوروم، تاسیسات و پارکینگ اجرا گردیده است .روند طراحی در این پروژه با پاسخ به موارد زیر شروع و در روند طراحی با طرح این مسئله که چگونه یک ساختمان اداری در یک مجموعه تولیدی می‌تواند ویژگی‌های خاص و منحصربه‌فردی پیدا کند، ادامه یافت .

الف-هندسه‌ی کشیده‌ی بستر پروژه

ب-وجود فضایی بزرگ و حجیم نظیر شوروم در دل ساختمان اداری که به تبع آن ارتباطات داخلی و ساماندهی پروژه تحت تاثیر این امر قرار می‌گیرند

پ-تعلق ساختمان اداری به مجموعه‌ی تولیدی و همجواری با آن

در پروسه‌ی طراحی سعی شده است تا پاسخ‌های هوشمندانه‌ای به موارد اول و دوم داده شود و در رابطه با مورد سوم پرسشی مطرح گردد و پاسخ معمارانه به آن ایده‌ی طراحی را شکل دهد .

الف-کشیدگی در امتداد شمال-جنوب که به تبع آن جبهه‌های اصلی بنا را در سمت شرق و غرب تعریف می‌کند و همزمان دید و نورهای مزاحم را به همراه می‌آورد از محدودیت‌های بستر می‌باشد. به حداقل رساندن بازشوها در اضلاع شرقی و غربی و استفاده از قاب‌های فلزی سفید رنگ بیرون زده، جهت کنترل نور مزاحم از انتخاب‌های معماران در طراحی مجموعه‌ی مذکور بوده است. در نهایت این قاب‌ها با گلدان‌های فلزی سفید رنگ به همراه دست انداز‌های شفاف مایه‌ی تلطیف و تعدیل نما گردیده‌اند .در عین حال، کنترل بازشوها در دو نمای شرقی و غربی کمک کرده است تا با تغییر تناسبات این بازشوها تمرکز و توجه ناظر را به فضاهایی نظیر مدیریت مجموعه و… هدایت کنیم .

ب-جانمایی فضای مستقل و وسیع شوروم محصولات پلاستیکی (با سطحی نزدیک به 500 مترمربع، در محلی از زمین که هندسه‌ی آن گنجایش چنین سطحی را داشت صورت گرفته است. با جانمایی شوروم، این امکان فراهم گشت تا بتوان با ایجاد گشایشی در مرکز جرم، آن را به دو قسمت تقسیم کرده و قسمتی را که به لحاظ سطح پاسخگوی نیاز این بخش بود به شوروم اختصاص دهیم .

ث-تاثیرگذارترین بخش در روند طراحی با طرح این پرسش آغاز شد که تعلق ساختمان اداری به فضای تولیدی آن (که نفس وجود ساختمان اداری نیز هست) چگونه می‌تواند در شکل‌گیری کالبد ساختمان تاثیر‌گذار باشد .

همانگونه که در دیاگرام‌های پروژه نیز مشخص است، با ایجاد توده‌ی خالی در میان کالبد پروژه، تناسبات کشیده‌ی زمین تعدیل و همزمان پرسپکتیو و دیدهای متنوعی به ساختمان تولید و بارگیری انبار فراهم گشت .از این محل است که مراجعین و استفاده‌کنندگان ساختمان اداری شاهد اتفاقات پویا و زنده‌ی تولید در مجموعه خواهند بود و جذابیت چنین فضایی برای مشتریانی که به مجموعه مراجعه می‌کنند نیز رغبت و تمایل آنها را برای خرید از این مجموعه افزایش می‌دهد. همزمان با این تصمیم‌گیری، سعی شد که اتفاقات پروژه در این توده‌ی خالی تاثیرگذارتر و متنوع‌تر گردد. دو پل ارتباطی با جداره‌های کاملا شفاف ارتباط بین دو بلوک شمالی و جنوبی را شکل داده و گذر از بلوک جنوبی به شمالی و بالعکس تنوع و جذابیت‌هایی را برای این مجموعه به ارمغان می‌آورد. با شکل‌گیری فضای خالی مرکزی و تمرکز و توجه به آن توانستیم سادگی و خوانایی را در نماهای شرقی و غربی در راستای درک بهتر از مجموعه افزایش دهیم و توامان پاسخ‌های بهتری از محدودیت‌های نورگیری و دید نامناسب از شرق و غرب (که پیشتر به آن اشاره شد) داشته باشیم. فضای خالی به وجود آمده نقش تعیین‌کننده‌ای در تقسیم‌بندی و جانمایی فضاهای داخلی داشته است. فضاهای وسیع‌تر و آنهایی که مراجعین و استفاده‌کننده‌های بیشتری داشتند در یک بال تجمیع شدند.

معماری معاصر ایران: اداری

_______________________________________

نام پروژه: ساختمان اداری و نمایشگاه مجموعه تولیدی ادنا
عملکرد: اداری
 شرکت، مهندسین مشاور / دفتر طراحی: دفتر معماری لاین
معماران اصلی: جلال دادور / ژوبین دلاوریان
همکاران طراحی: مریم نریمانی – مهتاب مولایی – شاهین نامدار – سها غلامی
طراحی و معماری داخلی: دفتر معماری لاین
گرافیک محیطی: سارا نیک کار – ترانه بهبود
مجری: محمود کیخائی
کارفرما: هادی خانجانی
نوع سازه: اسکلت بتنی با دال تخت
نوع تاسیسات: داکت اسپلیت  VRF
نورپردازی: شرکت فاد
آدرس پروژه: بزرگراه امام رضا – کیلومتر 18 جاده خاوران –فرون آباد دوم –بلوار امام خمینی ساختمان ادنا
مساحت زمین: 800 مترمربع
زیربنا: 1400 مترمربع
تاریخ شروع و پایان ساخت: 1398 – 1400
عکاس پروژه: استودیو دید
وبسایت: www.line-arch.com
ایمیل: info@line-arch.com
اینستاگرام: linearchitectureoffice

مدارک فنی

ویلای مشرف اثر محمدرضا کهزادی