زندگی در جنگل

ترجمه­‌ی پریا کریمی

«می­خواهم به زودی از اینجا بروم و در کنار رودخانه­ زندگی کنم، جایی که تنها زمزمه­‌ی باد در میان برگ‌ها را بشنوم. اگر موفق شوم خود را پشت سر بگذارم، می­‌توانم از خودم راضی باشم. دوستانم از من می­‌پرسند وقتی به آنجا برسم چه خواهم کرد. آیا تماشای گذر فصل‌ها، به عنوان شغل کفایت نمی­‌کند؟» این جملات در دفتر خاطرات هنری د. ثورو (1817-1862) نوشته شده است، پیش از اینکه برود و زندگی خود را مانند تارکان دنیا در ساحل دریاچه‌­ی والدن (کنکورد، ماساچوست) سپری کند. او بعدها تجربیات خود را در کتاب والْدِن، یا زندگی در جنگل برشمرد. او در ساحل رودخانه اتاقکی چوبی ساخت و دو سال و دو ماه در آن زندگی کرد. «بدین شکل، من خانه­‌ی تخته­‌ای و اندودشده­‌ی محکمی دارم به عرض سه متر و طول چهار و نیم متر و تیرک‌های دو و نیم متری، با اتاق زیرشیروانی و دستشویی، پنجره‌­ای بزرگ در هر ضلع، دو دریچه­‌ی سقف، یک در واقع در انتها، و شومینه‌­ای آجری در سمت مقابل.» (هنری د.ثورو، «والدن»). محوطه­‌ی دقیق این کلبه که تنها در سال 1945 تعیین شد، امروزه با حصاری سنگی مشخص شده است.
نیلس هولگر مورمان الگویی جدید از این کلبه را ارائه داده و برای تجلیل از ثورو و کتابش، آن را والدن نامیده است. طراح، آن را پروژه‌­ای باغی تعریف می­‌کند، زیرا والدن کلبه­‌ای چوبی است که لوازم باغبانی و باربیکیو در آن قرار می‌گیرد. البته والدن در حقیقت چیزی فراتر از این است : یک خانه­‌ی مدولی که در طبیعت غرق شده است. والدن همانند یک مربع سه‌­بعدی، اشیاء و اعمال را در خود می‌­گنجاند. در این کلبه، فضاهای مشخصی برای آشیانه­‌ی پرندگان کوچک و فضاهای دیگری برای چنگک و شن­‌کش، شلنگ و آبپاش، قطعات چوب و غیره پیش‌­بینی شده است. ساکنان می­‌توانند همانند یک اتاقک، در تورفتگی مرکزی که از دو طرف باز است، بنشینند. یک نردبان به طبقه­‌ی بالا منتهی می­‌شود، جایی که فرد می‌­تواند روی تشک دراز بکشد و از سقف پلکسی­‌گلاس به ستارگان خیره شود، یا از قاب‌های متحرک آن سر برون آورد و در تماشای مناظر اطراف غرق شود. این کلبه توسط شرکتی که به طور تخصصی به ساخت خانه­‌های چوبی اشتغال دارد، ســاخته شده است. والدن الگوی اولیه است، اما در آینده توسعه و تغییرات بیشتری را پیش رو خواهد داشت. ابعاد اتاقک (386×110×650 سانتی­متر) به گونه­‌ای طراحی شده است که بتوان آن را یکجا با کامیون بارکش جابه­‌جا کرد.
نیلس هولگر مورمان که همیشه شیفته­‌ی اقامتگاه‌های یک‌­اتاقه‌­ی مجهز بود (موضوعی که بسیاری از لوازم و اسباب تولیدشده توسط شرکت خود او، روی آن متمرکز شده است)، کاملاً راضی به نظر می­‌رسد. ثورو در حین زندگی در جنگل، به خاطر فرار از پرداخت مالیات دستگیر شد، چیزی که او آن را اعتراضی شخصی در برابر کشور برده‌­داری می‌دانست که درگیر جنگ امپریالیستی با مکزیک بود. مقاله­‌ی «نافرمانی داخلی» به دنبال همین تجربه نگاشته و به یک اثر کلاسیک درباره‌­ی اندیشه­‌ی آزادی­‌طلبانه تبدیل شد. غرق شدن در طبیعت می‌­تواند پیامدهای غیرمنتظره‌­ای داشته باشد.