رستوران هوک لانژ اثر رضا مفاخر

رستوران هوک

معماری در میان هنرها، تمام جلوه‌های زمانیِ مکان را، آن طور که در فضا و در کلام تثبیت شده‌اند، حفظ می‌کند. معماری می‌تواند سرآغاز گفت و گو باشد. تفکیک میان دیدن فضا و فضایِ دیدن مرز باریکی دارد که نتیجه آن انسانی‌ترین کنشی است که می‌تواند زیر یک سقف رخ دهد.
هنرِ تجلی انسان در عرصه‌های عمومی و اهمیتش برای آغاز ارتباطات با فعالیت‌ گروه‌های خرد اجتماعی مثل خانواده، گروه‌های دوستی و … عجین شده است. آنچه که آن را “عرصه‌ی صمیمیت” می‌خوانیم و معماری در این عرصه‌های خرد همیشه مرکزیت داشته است.
ضرورت گفت و گو، دیدن و تجسم زیبایی چیزی همگانی است که باید در عرصه‌های عمومی متجلی شود، هدف تیم طراحی در پروژه “هوک لانژ ” هم طراحی فضایی بود که ” حضور ” به آن شکل بدهد. هر گوشه را که بنگرند انعکاسی از خود یا انسانی دیگر را پیش چشم خود جاری یابند و عمق نگاه به عمق صمیمیت بینجامد.
معماری در این میان اما بی طرفانه گام برداشته است. اگر پروژه را در 5 لایه بررسی کنیم، در دو بخش داخلی آن – فضای مسقف رستوران و بخش‌های آماده سازی – هیچ زاویه و گوشه ای نخواهیم داشت. آینه‌ها و سطوح رفلکت‌دار در بخش‌های داخلی چون واسطه‌ای نجیب و مهربان، هر نگاهی را به جایی سوق می‌دهند که باید برسد. نگاه‌ها به گفت و گو ختم می شوند و گفت و گو‌ها به صمیمیت.
ماهیت معماری فرم و فضا است و نور عنصر ضروری است. در بخش‌های بیرونی تجربه صمیمیت رنگ و بویی وابسته به آب و خاک و ساحل و دریا دارد. نور بر “درخت زندگی” می‌تابد و صمیمیت می‌تواند قابی باشد که در سایه سار آن شکل می‌گیرد. ساحل و تجربه حضور در بازی رنگ‌ها، صدای دلنشین دریا و خنکای آبی که پای عریان صمیمیت را نوازش می‌کند انعکاسی است از انوار انسان، صمیمیت و دریا

معماری معاصر ایران: مسکونی

_______________________________________

نام پروژه: رستوران هوک
عملکرد: تجاری، تفریحی
شرکت معماری: زما آرکیتکس
معماران اصلی: رضا مفاخر
مدیر طرح: بهار جوشن پوش
همکاران طراحی: مونا بیکایی، طناز کریمی، نیلگون رایگان، شروین اسماعیل‌زاده، نوید قندیلی
مدیر اجرا‌: محمد رمضان‌زاده، آرمین باقرزادی
همکاران اجرایی: شهراد دهقانی، محمد تسلط
آدرس: جزیره کیش، مجموعه آوای خلیج فارس
زیربنا: 2300 مترمربع
کارفرما: آقای امیر چراغیانی
شروع / تاریخ پایان ساخت: 1399-1398
عکاس پروژه: محمد حسن اتفاق
وبسایت: xema.co
ایمیل: info@xema.com
اینستاگرام: Hooklounge.ir , xema.architects

مدارک فنی