رتبه‌ی سوم مسابقه ی بین المللی طراحی ساختمان مرکزی بورس اوراق بهادار تهران، مهندسین مشاور تدبیر عمران ایرانیان با همکاری دفتر معماری نسرین سراجی از فرانسه

تفکرهای پشت این طرح ایجاد فضایی عمومی در ساختمان؛ ساختاری مبتکرانه با تثبیت ظرفیت مهندسی ایرانی؛ بنایی هوشمند در سایت؛ پیروی سازه، فضاها و برنامه‌ی فیزیکی از یک منطق واحد؛ دارا بودن طرحی پیشگام با پتانسیل تبدیل‌شدن به یک الگوی معماری بوده است. همچنین ویژگی‌های لحاظ‌شده برای برنامه فیزیکی عبارت بود از: ساده، عظیم و زیبا؛ تکنولوژی کارآمد؛ متمایز؛ پیشرو و الگو؛ نمادین در حیطه‌ی بین‌المللی؛ شاخص در تراز ملی.
در اینجا تلفیق معماری و سازه از ذهنیت‌های غالب بوده است. مرز باریک میان سازه و پیچیدگی فضای معماری، با آنکه از عوامل چالش‌برانگیز در تمامی پروژه‌هاست اما غالباً در معماری ایرانی مشهود نیست. نگرش طراحان در اینجا چنین بود که برنامه‌ی فیزیکی، ساختار و خصوصیت‌های فضایی را به صورت یکپارچه درآورند. شبکه‌بندی با سیستم Dia-grid اصلی، ساختار اصلی ساختمان را تشکیل می‌دهد و سیستم Dia-grid ثانویه، اسکلت سه‌بعدی را می‌سازد که همه‌ی فضاها در آنجا درگیر می‌شوند. مهاربندهای جانبی ساختمان برای مقاومت در برابر باد و زلزله توسط شبکه‌بندی‌های فلزی اصلی داخلی، ثانوی داخلی و خارجی تأمین می‌شود که مورد دوم تضمین‌کننده‌ی خمش‌های مرتفع و پیچش‌های موجود در فواصل گسترده‌ی میان مناطق است. از آنجا که شبکه‌بندی‌ها در کنار یکدیگر، فرم‌های مثلثی‌شکل می‌سازند، نه فقط در برابر فشار جاذبه که در مقابل بارهای افقی (باد و زلزله) هم ایستادگی بالایی دارند. شبکه‌بندی داخلی به دلیل ایجاد انعطاف بیشتر در طبقات پایینی، تا طبقه‌ی 4 ادامه می‌یابد. در طرح اولیه‌ی بنا ترکیب فونداسیون گسترده با شمع لحاظ شده که بارهای وارده مستقیماً توسط عرشه‌ی بتنی و شمع‌ها به زمین منتقل می‌شود. نما از سنگ تراورتن با تن‌های رنگی نزدیک به سفید است. پوشش پشتی شیشه و سرامیک به منظور کاهش وزن تمام‌شده‌ی بنا و تلألؤ شیشه و ایجاد شفافیت در سنگ صورت گرفته و تمامی شفافیت‌ها و بازشوها با توجه به تهویه، نورگیری و شرایط جوی محاسبه شده‌اند.
ورودی اصلی با نام “کیان” در جنوب تعبیه شده که تشریفاتی است و به فضایی با سقف مرتفع 8 متری و از آنجا توسط پله‌برقی به سالن اصلی بورس راه می‌یابد. حیاط مرکزی در بالای تالار قرار دارد ولی سالن اصلی در زیر تالار بورس واقع است، یک نیم‌طبقه دارد و به باغ‌های معلق در تراس‌ها و رستوران طبقه‌ی چهارم دسترسی دارد. ورودی دیگری نیز با نام “بهار” در قسمت شمالی طراحی شده که تالار بورس را مستقیماً با خیابان مرتبط می‌سازد؛ تراز فوقانی سالن همایش‌ها، کتابخانه، فضای کنفرانس و اتاق جلسات (موجود در همان طبقه) نیز از این ورودی قابل دسترسی است. تسهیلات رفاهی و استخر به موازات تراس‌ها قرار دارد و با امکانات باشگاه ورزشی، سونا و چشم‌انداز بسیار زیبای کوه‌های البرز همراه است (استفاده از این فضا بنا به صلاح‌دید کارفرما می‌تواند برای عموم آزاد باشد). تمامی تجهیزات تأسیساتی موجود در طبقات اداری به گونه‌ای نامحسوس در آن جاسازی می‌شوند.
رعایت مقوله‌ی پایداری در طراحی نیز حائز توجه است که از آن جمله می‌توان این موارد را برشمرد: استفاده از سنگ مات و شیشه برای خنثا کردن اثرات تابش خورشید در فضاهای داخلی و اداری؛ برش نما هم‌جهت با جهت وزش باد (شرق، غرب و جنوب‌غربی)؛ ایجاد پوشش گیاهی در تراس‌ها برای تعدیل حرارت؛ بهره از نور خورشید با حیاط‌های مرکزی و شفافیت‌های سقفی؛ مقابله با ورود اشعه‌ی آزاردهنده از سمت جنوب با تعبیه‌ی عناصر ضروری در این رابطه.