دفتر معماری مشیر، اثر مجتبی هوشنگیان شیرازی، آتلیه مشیر

پروژه حاضر، بازسازی و تغییر کاربری یک واحد مسکونی به دفتر معماری، در مجموعه آپارتمانی واقع در یکی از خیابان‌های غربی شهر شیراز قرار گرفته است. ضرورت تغییر طراحی فضای اولیه با کاربری مسکونی به یک دفتر معماری و محدودیت‌های موجود، طراح را بر آن داشت تا بهترین استفاده از فضاها، متناسب با کارکردهای مورد نظر اعمال گردد. در این رابطه با توجه به اینکه بازطراحی فضای موجود، باتوجه به تقسیم‌بندی فضاها به سه عرصه، آتلیه، مدیریت و پذیرش، مبنای کار قرار گرفت.
معمار تلاش دارد دفترکاری برای یک شرکت ساختمانی طراحی کند که بتواند نقش خانه‌ای امن را ایفا کند تا اعضا بتوانند در راستای هدف مشترک مثل یک خانواده در کنار هم قرار بگیرند، دیالوگ‌های جذابی را به وجود آورند و به زندگی طعم جدیدی از با هم بودن بدهند. او در تلاش بوده تا از کنار هم قرار گرفتن افراد در این فضا، روزها و شب‌هایی که برای یک گروه ساختمانی به وجود می‌آید را به اهداف یک مجموعه طوری گره بزند که علاوه بر آن، شفافیت در روابط، از ابتدا دیده شود. افرادی که پشت دیوارها و درب‌های صلب در انتظار قرار نمی‌گیرند و گویی همه‌ی افراد به معنی واقعی کلمه همکاران گرامی یکدیگر هستند.
بازسازی یک آپارتمان 80 متری نوساز و تبدیل آن به یک دفتر معماری به این صورت انجام شد که بخش آشپزخانه آپارتمان به فضای آبدارخانه، منشی و حسابداری دفتر تبدیل شد و بخش سالن که نور و دید اصلی آپارتمان در آن قرار داشت به فضای آتلیه و هم‌چنین دو اتاق خواب و تراس به دفتر مدیریت و اتاق کنفرانس تبدیل شدند.
در این پروژه استفاده از شیشه‌ها به عنوان جداره‌های جداکننده بین فضاها مورد تاکید بوده است؛ که در عین تقسیم فضایی، کارکردها بتوانند به عنوان عنصری مهم و شکل‌دهنده با بیانی قوی و شاخص خود را مطرح نمایند و در کل یک فضای یکپارچه و منسجم را ایجاد نمایند.
در ابتدای طراحی، سقف کاذب کناف در فاصله 40 سانتی‌متری از ورق‌های عرشه کار شده بود که توسط معمار حذف و تمام تاسیسات طبق طرح با نظمی که پیش‌بینی کرده بودند به آن اضافه شد. معمار تلاش دارد با استفاده از متریال‌های خام و حذف سقف در جهت نشان دادن سازه و تاسیسات دفتر کار، توانایی شرکت ساختمانی را در نمایان کردن سازه ساختمان و تفکر صحیح و علمی در مورد تاسیسات و حتی جزئیات اجرایی در ساخت لوستر، میز و مصنوعات چوبی به رخ بکشد. اسکلت ساختمان فلزی و سقف آن عرشه فولادی است. طراحی و گنجاندن تمام عملکردهای مورد نیاز یک آشپزخانه از قبیل: گاز، سینک، آبگرمکن و …، در فضایی به مساحت 90 سانتی‌متر صورت گرفته است. در این دفترکار تمامی تاسیسات الکتریکی از جمله سیستم ویدئو پروژکتورها، سیستم برق‌رسانی، سیستم اعلام حریق، اعلام سرقت، سیستم روشنایی، سیستم قوی و کنترل سرمایش-گرمایش، هم‌چنین دوربین‌های مداربسته در یک کمد، بالای سر منشی قرار گرفته است.

معماری معاصر ایران : اداری، طراحی داخلی

_________________________________________ 

نام پروژه: دفتر معماری مشیر
عملکرد: آتلیه معماری
معماران اصلی: مجتبی هوشنگیان شیرازی
کارفرما: سعید بهدادفر
تهیه نقشه‌های فاز 2: مهسا پاک‌شیر
آدرس پروژه: فارس، شیراز، خیابان قدوسی غربی، نبش کوچه 13، ساختمان ناپل، طبقه اول
مساحت/زیربنا: ۸۰ متر
جزئیات طبقات و کاربری آنها: دفتر کار مشترک سرمایه گذاری ساخت و ساز و آتلیه معماری
طراحی و دکوراسیون داخلی: مجتبی هوشنگیان شیرازی، ادیب اشراق
مشاوران و اجرای نورپردازی: علیرضا رضاپور
اجرای پروژه: مجتبی هوشنگیان شیرازی، حامد ایزدی
سرپرست کارگاه: حامد ایزدی
نظارت پروژه: مجتبی هوشنگیان شیرازی
تاریخ طراحی: ۱۳۹۷
تاریخ شروع ساخت: ۱۳۹۷
تاریخ پایان ساخت: ۱۳۹۸
عکاسی پروژه: امیرعلی غفاری
مشاور هنری: پریوش سهیلی
بودجه‌ی کل: ۳۰۰ میلیون تومان
جوایز: 1) کاندید دریافت جایزه معماری داخلی از دانشگاه AA مادرید

این پروژه اثری است از آتلیه مشیر
برای مشاهده‌ی مشخصات و دیگر آثار آتلیه مشیر در دانشنامه کلیک کنید.

مشاهده!