طرح برگزیده در بخش معماری داخلی فضاهای عمومی
دفتر مرکزی شرکت رؤیا طرح داخلی
کامبیز آذرخویش (مهندسان مشاور اورارتو)

در طرّاحی ساختمان دفتر مرکزی شرکت رؤیا طرح داخلی، چند موضوع به‌­عنوان عوامل تأثیرگذار در طرح نقش داشتند:
1. سرعت اجرا
2. فعّالیّت ساختمان
3. چارت سازمانی متنوّع و تعداد پرسنل هر بخش
سرعت اجرا
براساس برنامه‌­ی از پیش تعیین­‌شده توسّط هیئت مدیره­‌ی شرکت رؤیا، این ساختمان می‌بایست ظرف مدّت 45 روز به بهره‌برداری می‌­رسید. به همین خاطر، برنامه‌ریزی طرّاحی و اجرا بر همین اساس تنظیم گردید و سعی شد در انتخاب مصالح و روش‌های اجرایی از سیستم‌های کاملاً صنعتی استفاده شود ــ مصالح صنعتی علاوه بر سرعت بالا نسبت به روش‌های سنّتی از کیفیّت بهتری نیز برخوردارند.
فعّال­‌بودن سایر بخش‌های ساختمان
یکی از مسائل بازسازیْ تغییرات در مجموعه‌ها، فعّالیت سایر بخش‌ها و ایجاد آلودگی‌های صوتی و غیره بود که در این سیستم سعی شد این آلودگی‌ها به حدِّاقل برسند. استفاده از سیستم‌های معماری خشک (سقف‌ها و دیوارهای خشک، پوشش‌های کف و دیوار چسبی و غیره)، روش‌هایی هستند که با استفاده از آنها در حدِّاقل زمان و با صرف کمترین انرژی می‌توان به نتایج مطلوب رسید.
تعداد پرسنل متنوّع و متراکم در هر بخش
این شرکت دارای یک چارت سازمانی پیچیده و دارای سطوح مختلف از مدیر تا کارمند ساده و بخش‌های مختلف است که هر یک می‌بایست علاوه بر استقلال، مزاحمتی برای سایر بخش‌ها به وجود نمی‌­اورد. ضمناً یکی از بخش‌های عمده‌­ی شرکت، بخش سالُن نمایش کارها بود، که می‌بایست همزمان پذیرای چند گروه مختلف می­بود. این مجموعه به‌­دلیل تنوّع و تعدّد فضاها، آرایش بسیار پیچیده‌ای پیدا کرد. در طرح آن سعی شده به­‌صورت آرایش باز اداری همراه با منطقه‌بندی پیش‌بینی شود که هم بتوان سیستم را با تغییرات بعدی منطبق نمود و هم هر بخشی به‌­طور مستقل فعّالیت خود را داشته باشد. کروکی، نحوه­‌ی آرایش فضا به‌­صورت مدولار از فضای کار گروهی (4 نفر کارمند) تا اتاق کار انفرادی (مدیریّت با امکان‌پذیرایی در داخل اتاق) مشخّص شده است که مبنای طرّاحی فضاهای اداری بوده است.
انتخاب مصالح
در انتخاب مصالح برای این فضا، سعی شده است که به­­‌منظور آسایش فضای کار و مراجعین سالن نمایش کالا و کم‌­کردن سر و صداهای اضافی، از کف‌پوش‌هایی استفاده شود که جاذب صوت باشند؛ به همین دلیل، قسمت عمده­‌ی کف­‌سازی‌ها از موکتـ‌های مخصوص فضای اداری و کفپوش‌های چرمی استفاده شده است. دیوارها تا حدِّ امکان ساده و با پوشش کاغذ دیواری‌هایی به رنگ‌های سفید و صرفاً بافت‌دار بوده که آن نیز کمک به جذب صوت می‌نماید و کاملاً قابلیّت شستشو داشته که برای نگهداری بسیار مناسب هستند.

نام پروژه: دفتر مرکزی شرکت رؤیا طرح داخلی
طرّاحان: کامبیز آذرخویش (مهندسان مشاور اورارتو)
همکار طرّاحی: سارا آذرخویش
مجری: شرکت طرّاحان و بناکنندگان زاو
کارفرما: شرکت رؤیا طرح داخلی
مکان: تهران، تقاطع خیابانهای شریعتی و شهید کلاهدوز (دولت)
زیربنا: 200 متر مربّع

مدارک فنی