دفتر مدیریت مجموعه اقامتی علیصدر

اثر معین کامیاب، آوا عظیمی

مجموعه اقامتی علیصدر با در بر داشتن مجموعه‌ای از ویلاهای اقامتی، فضاهای تفریحی و خدماتی در زمینی با مساحت ۲۰۰۰ مترمربع در دامنه‌ی تپه‌های عباس‌آباد شهر همدان واقع شده است.
در این پروژه درخواست طراحی و اجرای دفتر مدیریت مجموعه، در اصلی‌ترین قسمت سایت مطرح گردید.
از آنجاکه این پروژه در بافت طبیعی ارزشمند شهر همدان که همواره در طی سالیان به عنوان مرکز گردشگری مورد توجه مردم بوده، قرار گرفته است در گام نخست، تیم طراحی با هدف تامین تمامی نیازهای گروه مدیریت اقدام به بررسی شاخصه‌های بارز بافت مجاور پروژه نموده و بزرگترین هدف خود را احترام به بستر قرار داده است، به شکلی که فرم ساختمان باعث آشفتگی در دید و منظر مخاطبین نگردد. به دلیل اینکه کد ارتفاعی بستر زمین بنا نسبت به معبر اصلی مجاور خود در جبهه‌ی شمالی، ۱/۷۰ متر پایین‌تر است و تمامی عابرین در زمان عبور از مسیر مجاور سایت قادر به رویت حجم کلی بنا و تمامی عوارض موجود در بام پروژه می‌باشند، باید طراحی به گونه‌ای صورت می‌گرفت که دید مخاطب با سادگی حجم مواجه شده و معطوف بافت بستر مجاور گردد، بنابراین فرم سقف شیبدار در بهترین حالت ممکن جوابگوی نیاز تیم طراحی بوده است .
همچنین از آنجا که طبق قوانین مطروحه می‌بایست بنا از بدنه شریان بالادست خود فاصله داشته باشد و این فاصله به صورت گودال باغچه نمود داشت، سقف شیبدار به جهت ایجاد حس یکپارچگی تا مرز مسیر اصلی ادامه یافته است و آب باران را به فضای سبز مجاور مسیر فوقانی هدایت می‌کند.
در مسیر طراحی‌، مسئله‌ی دیگری که مورد توجه بوده، مجاورت ورودی سایت مجموعه با دفتر مدیریت می‌باشد که با هدف هدایت مخاطبین به دو مسیر متفاوت دچار تغییر جهت گردیده و در همین راستا تلاش بر این بوده است که حجم اصلی ساختمان تحت تاثیر طراحی ورودی به فرم صحیحی دارای گشودگی و عقب رفتگی گردد و احساس دعوت‌کنندگی را القا کند.
در مراحل بعدی طراحی، دید و منظر بسیار زیبای زیبای دامنه تپه‌های عباس آباد ایده ایجاد دید پانوراما در جبهه جنوب بنا را تقویت نمود و همچنین به جهت استفاده بهینه از نورهای مناسب، جانمایی گشودگی‌ها در جبهه‌های مناسب و کشیدگی فرم در راستای غربی-شرقی قرار گرفته است.
در نهایت مبلمان اداری در محدوده‌های صحیح پلان جانمایی شده و پلان به صورت خوانا و بهینه طراحی گردید.

معماری معاصر ایران: اداری

_______________________________________

نام پروژه: کرنر / عملکرد: اداری
دفتر طراحی: دفتر طراحی کامیاب
معماران اصلی: معین کامیاب، آوا عظیمی
همکاران طراحی: پیام طالبی، اشکان پریانفرد، سحر حیدرخانی
طراحی و معماری داخلی: معین کامیاب
مجری: عباس پرچمی
نوع تاسیسات-سازه: پکیج، فلزی
مساحت زمین-زیربنا: 2000 مترمربع، 100 مترمربع
کارفرما: مجتمع توریستی علیصدر همدان
آدرس پروژه: همدان، تپه عباس‌آباد
تاریخ شروع و پایان ساخت: تابستان 97 -زمستان 97
عکاس پروژه: سعید عسگری
ایمیل: kamyab_studio@gmail.com

مدارک فنی

ساختمان ادار‌ی همراه اول اثر ساسان سوادکوهی‌فر و عرفان سوادکوهی‌فر