داروخانه روشا اثر کسری شفیعی زاده، محمد یوسف صالحی، محمد صادق افشار

ارتباط مخاطب داروخانه با فضای طراحی شده اغلب ارتباطی سریع و کوتاه بدون توجه به مسیر است که مشخصا شرایط اورژانس بیماران چنین ارتباطی را اقتضا می‌کند. داروخانه روشا علاوه بر تامین این شرایط با توجه به شفاف و مجزا بودن فضاها، امکان تجربه کشف فضا و پرسه‌زنی را برای مشتریان خود فراهم می‌کند بدین معنا که روشا شامل فضاهایی است که اغلب در داروخانه‌ها مشاهده نشده و جذابیت فضایی و کارکردی دارند.
بدین ترتیب طراحی را با اهدافی چون تامین دسترسی سریع و روشن، به عنوان ضروری‌ترین ویژگی داروخانه، تفکیکِ فضاییِ مناسب و ایجاد فضایی گرم و مطلوب، مناسب برای پرسه‌زنی به انجام رساندیم. رنگ‌ها، فضای سبز و متریال‌هایی چون چوب طبیعی از جمله ابزارهای ما برای تحقق فضاها بود.

طراحی متمایز

یکی از ویژگی‌های متمایز طراحی این داروخانه قفسه‌های آن است. بدین معنا که افراد در هر زمینه‌ای اعم از دارویی، بهداشتی، آرایشی و … امکان مشاهده محصولات بدون واسطه را دارند که حس آزادی و صمیمیت را به همراه دارد. علاوه‌برآن مجموعه شامل بخشی مربوط به داروهای دست‌ساز است جایی که مشتریان و بیماران شاهد و ناظر مراحل تهیه داروی خود هستند که به جذابیت فضاها می‌افزاید.
در طراحی پروژه روشا طراحی فضاهای سبز متنوع و حداثر استفاده از نور طبیعی الویت‌های گروه طراحی بود که به ایجاد فضای سرزنده منجر شد.

نورپردازی بخشی از طبقه همکف که ارتفاع بلندی داشت و تیرهای اکسپوز در فضا از جمله چالش‌هایی بود که در طراحی این پروژه با آن روبه‌رو بودیم. به دلیل گشوده و گسترده بودن فضاها نورپردازی طبقه همکف (در فضای با ارتفاع بلند) با نورپردازی طبقه اول (بخش اداری) تداخل پیدا می‌کرد که نهایتا نورپردازی‌ها را به ارتفاعی پایین‌تر منتقل کردیم. در طراحی تیرهای مذکور در عین حفظ دید بخش اداری به بخش عمومی (‌طبقه همکف) ترکیب مناسب آنها با شیشه به یک‌پارچگی با فضا منجر شد.

جزئیات طبقات

داروخانه روشا با مساحت 600 مترمربع در 2 طبقه در سطح همکف یک ساختمان اداری در محدوده کرج واقع شده‌است. طبقه همکف داروخانه شامل فضاهای عمومی مانند فضای مادر و کودک، قفسه‌های داروهای درمانی و محصولات بهداشتی و آرایشی و… و طبقه دوم فضاهای تخصصی و اداری را شامل می‌شود.

لازم به ذکر است که در طراحی پروژه فوق برآن شدیم تا علاوه بر تامین نیازهای اساسی فضا و مخاطبان، ارزش‌هایی افزون بر آن طراحی کرده تا مخاطبان از حضور نه چندان طولانی خود در فضا نهایت بهره را ببرند. بدین ترتیب داروخانه روشا مکانی شده است برای تعامل بیماران و دکترهای داروساز در فضایی غیررسمی و کاملا دوستانه.

معماری معاصر ایران، خدماتی

____________________________

نام پروژه: داروخانه روشا
عملکرد: خدماتی
معماران اصلی: کسری شفیعی زاده، محمد یوسف صالحی، محمد صادق افشار
کارفرما: دکتر وزیری، دکتر مهرآور
همکاران طراحی: شقایق موسوی، سارا بستانچی، رعنا سیاقی، میلاد مساوات، فرشید نصر آزادانی
آدرس پروژه: ایران، البرز، کرج، عظیمیه
مساحت/زیربنا: 600 مترمربع
اجرای پروژه: مهندس علی اسمی خان
تاریخ طراحی: 25 فروردین 1397
تاریخ شروع ساخت: 1 تیر 1397
تاریخ پایان ساخت: 10 مهر 1397
عکاسی پروژه: پیمان امیر غیاثوند

این پروژه اثری است از استودیو معماری چهار
برای مشاهده‌ی مشخصات و دیگر آثار استودیو معماری چهار در دانشنامه کلیک کنید.

مشاهده!