خانه 70، اثر علیرضا اقدامی، سپیده شکرچی زاده، مهندسان مشاور فرم

این پروژه بازسازی یک منزل مسکونی در اصفهان است.مالک جدید خانه درصدد بود با اعمال برخی تغییرات،ساختمان موجود را به شرایط مطلوبی برای زندگی خود و خانواده اش تبدیل کند. ما نیز آغازبه کارکردیم. همزمان با اعمال تغییرات در تیغه ها اشکالات طراحی معماری،روابط عملکردی،تأسیسات،کیفیت پایین اجرا و غیره خود را بیشتر نشان داد تا آنجا که در نهایت حفظ اسکلت ساختمان و اعمال تغییر در کلیه بخش ها در دستور کار قرار گرفت. کارفرمای پروژه تاجر جوانی است که قصد زندگی با همسر و دو فرزند خود در این خانه را دارد.این کارفرما ویژگی های متنوعی به لحاظ شخصیتی دارد.تلفیقی از تیره و روشن و ترکیبی از سنت و مدرنیته است.بازاری است و به اصالت و سنت معتقد ،در حالیکه امروزی بودن را هم دنبال می کند.در جستجوی فضایی مدرن و امروزی است اما به “مُد” و ساخت و سازهای بی هویت سطح شهر نیز دل نمی بندد. به دنبال معماری است که پاسخگوی نیازهای جسمی و روحی خود و خانواده اش باشد و در عین حال در صدد تحمیل بنای خود به بستر شهر و محله نیست.جوان و در عین حال رقیب تجار اصیل و کهنه کار بازار ایران است.اگرچه رقبای تجاری اش سالهاست نمود قدرت و اعتبار تجاری شان را در معماری های رومی ،کلاسیک و تزیینات خاص خلاصه کرده اند اما او به معماری آرام و با وقار می اندیشد که اگرچه امروزی است اما خاطره خانه های پیشینیان خود را فراموش نکرده است.
¬بنا پیش از اعمال تغییرات ساختاری آشفته و نامنظم داشت،بنابراین در بازسازی ایده سازماندهی با هندسه خالص و ساده و هماهنگ با سبک زندگی کاربران مد نظر قرار گرفت. حجم پروژه با ایجاد شکستی در زمین به دو مکعب خالص تقسیم گردید تا علاوه بر ایجاد پویایی و تعادل بصری در نما به تفکیک سواره و پیاده و خلق حیاطی منجر شود که با حرکتی ساده و بدون پله قابل دسترسی است.تأثیر این دو مکعب متضاد در کل فضای باز پروژه ادامه یافته و در نهایت به سر درب منتهی می گردد. ورود به پروژه از مرز این تفکیک صورت می گیرد.
حیاط پروژه به طور ویژه مورد توجه قرار گرفت ،پس از تفکیک سواره و پیاده ، اختلاف ارتفاع قسمت پیاده حذف گردید تا بنا و حیاط هم سطح گردیده و امکان بهره مندی حداکثر از حیاط پروژه فراهم گردد در ضمن اینکه درب شیشه‌ای سالن قابلیت جمع شدن کامل و تداوم فضای حیاط  در سالن را نیز دارد.
حجم سردرب علاوه بر تامین خدماتی چون سرویس‌ بهداشتی و آبدار خانه ی حیاط، امکان خلق پرده آب و بهره مندی از صدای آب در جزیره ی زیر آلاچیق را فراهم می‌سازد.این سر درب علاوه بر نقش فرمال به تقویت حس حیاط مرکزی و افزایش محرمیت حیاط نیز کمک می‌کند. عناصر سبزینه و آب، ضمن تلطیف و زیبایی حیاط ،خاطره‌ی حیاط خانه‌های قدیم اصفهان را در ذهن تداعی می کند.شاید حضور آب ،سبزینه،جزیره و آلاچیق در حیاط فرصت رهایی از تنش های روزمره،بازسازی فکر و جسم و ایجاد حس آرامش ساکنان و مهمانان را فراهم سازد. از نظر تقسیم عملکردی ،کارفرما نیاز به دو طبقه مجزا داشته است،طبقه همکف سالنی برای برگزاری مراسم ، اتاق بازی‌ و استخر برای تفریح و سرگرمی فرزندان و مهمانان در نظر گرفته شده است و طبقه اول برای زندگی جاری و روزمره با تفکیک حوزه های عملکردی و خدماتی طراحی گردیده است ودر طبقه دوم سوئیت برای مهمان و یا سرایدار لحاظ گردیده است.
از آن جا که سایت پروژه تنها از ضلع جنوبی امکان نورگیری دارد ، نور و تهویه اتاق‌ها ،آشپز خانه دوم و نشیمن مرکزی از طریق نورگیر های سقفی و حیاط های کوچک تامین می گردد. در نهایت خاطر نشان می سازد اسکلت بتنی بنا حفظ و تقویت شده است و علاوه بر تغییر کامل تیغه ها مداخله ویژه در محدوده حیاط، نمای جنوبی ،گسترش بالکن های شمالی،گسترش محدوده موتورخانه در زیرزمین ، اضافه شدن سوئیت سرایدار در طبقه دوم و استخر می باشد.همچنین تاسیسات ساختمان از کولر آبی ، شوفاژ و بخاری به موتور خانه مرکزی ، چیلر و فن کویل های سقفی تغییر کرده است.

معماری معاصر ایران: مسکونی

_______________________________

نام پروژه/عملکرد: خانه 70
شرکت/دفتر طراحی: مهندسان مشاور فرم
معماران اصلی: علیرضا اقدامی، سپیده شکرچی زاده
همکاران طراحی: فرناز ناصری بروجنی، سمیه سعیدی، نسیم عبدلی
طراحی و دکوراسیون داخلی: مهندسان مشاور فرم
نوع تاسیسات: چیلر و موتورخانه مرکزی
نوع سازه: بتنی و سقف تیرچه بلوک
آدرس پروژه: اصفهان، بوستان سعدی، کوچه آسیاب(شهید زارعی)، بن بست بهار، پلاک 70
مساحت زیربنا: 860 متر مربع
کارفرما: آقای زارعان
تاریخ شروع/تاریخ پایان ساخت: 1392-1394
عکاسی پروژه: فرشید نصرآبادی
ایمیل: fazarahmanzar@yahoo.com

این پروژه اثری است از مهندسان مشاور فرم
برای مشاهده‌ی مشخصات و دیگر آثار مهندسان مشاور فرم در دانشنامه کلیک کنید.

مشاهده!