خانه 45 متری، اثر امیرحسین اشعری، گروه معماری اشعری و همکاران

رتبه نخست مشترک در دسته مسکونی – آپارتمان در هفتمین مسابقه طراحی داخلی ایران معاصر

خواسته‌ی کارفرمای این پروژه تبدیل انباری روی خرپشته‌ی یک ساختمان مسکونی به محلی برای سکونت بود و با توجه به متراژ کم فضای آن، هدف ما پیاده کردن طرحی بود که امکان ارائه‌ی کلیه خدمات یک فضای مسکونی در این فضای کوچک را داشته باشد. همین امر باعث شد، فضا را به گونه‌ای طراحی کنیم که با دارا بودن قابلیت تطبیق با نیازهای مختلف ساکنانش، گونه‌های متفاوتی از خود را به نمایش بگذارد. در واقع ما می‌خواستیم به جای چندبخشی کردن فضا، یک فضای یکپارچه داشته باشیم که در شرایط متفاوت، شکل‌ها و عملکردهای مختلفی را ارائه دهد.
متراژ اولیه‌ی فضا، 30 مترمربع بود. ما برای افزایش مساحت آن شروع به پیشروی به سمت جداره‌ی جنوبی تا لبه‌ی ساختمان کردیم و در نتیجه توانستیم علاوه بر افزایش متراژ به 45 متر مربع، امکان استفاده بیشتری از منظر بیرونی داشته باشیم. در این قسمت سقف را به اندازه ی یک متر از سقف اتاق اصلی بالاتر بردیم، در نتیجه به سبب اختلاف تراز بوجود آمده در سقف‌ها امکان جریان یافتن هوا در فضا به علاوه جاسازی بخشی از اثاثیه در آن برایمان فراهم شد. در نهایت می‌توان گفت شیب‌دار کردن سقف در این قسمت پاسخی به سازه و شرایط اقلیمی بود (آفتاب و باران). پنجره سرتاسر شیشه‌ای سه بخشی این سوئیت برداشتی از ارسی‌های سه درکی در خانه‌های قدیمی شیراز بود که جمع شدن سه قسمت آن روی یکدیگر به کمک یک فرمان و قرقره موجب از میان برداشتن مرز بین درون و بیرون می‌گردید تا ارتباطی بی‌واسطه با بیرون برقرار کند.
باتوجه به زاویه تقریبا 80 درجه‌ای خورشید در ظهر تابستان در جبهه‌ی جنوبی در شیراز، شبکه فلزی پوشیده از گیاهان خزان پذیر پیچی و رونده، در مقابل پنجره سوئیت قرار دادیم تا در عین کنترل ورود نور در این ایام، مانع از ورود پرتوهای خورشید در زمستان نشود؛ به علاوه باعث حفظ محرمیت بصری به فضای داخلی گردد. ما به جای اختصاص کل فضای بام به محیط بسته، بخشی از آن را به فضای نیمه باز(حیاط بام)، به عنوان یکی از ملزومات فضای سکونت اختصاص دادیم که در عین حال قابلیت یکپارچه شدن با فضای اصلی را داشته باشد. از این فضای گشوده می‌توان جهت صبحانه خوری، باربیکیو و فضای سیگار نیز استفاده کرد.
ساماندهی فضاهای داخلی:
فضا به گونه ایست که امکان انجام کلیه فعالیت‌های روزانه و شبانه را برای ساکنان فراهم می‌کند.
-کلیه قسمت‌های خدماتی اعم از فضاهای پخت و پز، یخچال، لباسشویی و کمدهای رخت آویز و وسایل، در جداره‌های فضا تعبیه شده و قابلیت مخفی نمودن آن‌ها توسط درهای تاشونده وجود دارد تا امکان تغییر کاربری پیدا کند.
-یک میز جزیره‌ای با عملکرد چندگانه در فضا، قابلیت استفاده جهت غذا خوردن، مطالعه، کار و انواع فعالیت‌های روزانه را دارد.
-به جهت پیوستگی بین کف و جداره و اتصال تدریجی این دو، یک فضای نشستن دو سطحی در فصل مشترکشان در نظر گرفتیم که علاوه بر نقش نشیمن جمعی، به عنوان جعبه نگهداری وسایل نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
-تخت خواب موجود در فضا با نگاهی استعاری به آبرک (تاب)های قدیمی شیراز، به کمک یه فرمان به صورت دینامیک بوده و قابلیت مخفی شدن در اختلاف تراز سقف در ساعاتی که به آن نیازی نیست، دارد.

معماری معاصر ایران :مسکونی، طراحی داخلی

____________________________________           

نام پروژه: خانه 45 متری
عملکرد: آپارتمان مسکونی
معماران اصلی: امیرحسین اشعری
کارفرما: امیرحسین اشعری
همکاران طراحی: زهرا جعفری، افشین اشعری
تهیه نقشه های فاز 2: زهرا جعفری، افشین اشعری
آدرس پروژه: شیراز، خیابان باغشاه
طول جغرافیایی: 52.522005
عرض جغرافیایی: 29.626283
مساحت/زیربنا: 45 متر مربع
طراحی و دکوراسیون داخلی: امیرحسین اشعری
مشاوران و اجرای نورپردازی: نوید فرح بخش
اجرای پروژه: سحر قرایی، محمد موذنی، محمد دارابی
اجرای سازه: اصغر گرامی، ایوب هاشمی
نوع سازه: فلزی
نوع تأسیسات: اسپیلت و گرمایش از کف
سرپرست کارگاه: احسان شبانی
نظارت پروژه: امیرحسین اشعری
تاریخ طراحی: 1395
تاریخ شروع ساخت: 1395
تاریخ پایان ساخت: 1396
عکاسی پروژه: پرهام تقی اف، امیر علی غفاری
مشاور مبانی فکری: الناز امینی خانیمنی
مشاور گرافیک: زهرا جعفری
جوایز:
1) معماری داخلی ایران 1398
2) فینالیست جایزه معمار ایران 1396

این پروژه اثری است از گروه معماری اشعری و همکاران
برای مشاهده‌ی مشخصات و دیگر آثار گروه معماری اشعری و همکاران در دانشنامه کلیک کنید.

مشاهده!