خانه جونز اثر گروه طراحی شهری کاویلاریس

خانه جونز

گروه طراحی شهری کاویلاریس (Kavellaris) یا KUD در زمینه‌های معماری، معماری داخلی، برنامه‌ریزی، طراحی شهری و هنر در شهر ملبورن استرالیا در حال فعالیت هستند. از جمله طراحی‌های این گروه می‌توان به خانه جونز (Jones House) در برانزویک (Brunswick) اشاره کرد.

سایت خانه جونز در خیابان‌های پشتی برانزویک  قرار دارد که از جهت‌گیری شمالی برخوردار است. طراحی این خانه، نقد و پاسخی به زبان بومی مسکن حومه شهر، قوانین برنامه‌ریزی مؤثر بر آن و تلاشی برای ارائه مسکن مقرون به صرفه (به عنوان جایگزینی برای نسخه‌های متداول) است. هدف گروه طراحی شهری کاویلاریس در طراحی خانه جونز، ارئه مجدد مانیفست در مورد موضوعات و ایده‌های منطقه‌گرایانه معماری و فرهنگی نبوده است بلکه هدف آنها، نشان دادن گزینه‌ها و امکانات با استفاده از روش‌های ساختمانی استاندارد و مقرون به صرفه همچون روکش آجر، ورق فشرده رنگ‌شده، سقف و روکش کالرباند (Colorbond)، گچ تخته و غیره بوده است. در واقع گروه طراحی شهری کاویلاریس به دنبال حذف این ایده بوده که “پروژه‌های معماری تنها با بودجه‌های کلان و روش‌های ساخت و ساز پرهزینه قابل دستیابی هستند” و در تلاش برای ایجاد یک معماری جایگزین و ارائه زبان دیگری برای طراحی  یک خانه متوسط بوده است.

با اینکه خانه جونز به عنوان یک خانه‌ مناسب خانواده متوسط، بسیار کوچک است اما تمام فضاهای مورد نیاز برای یک خانه معمولی حومه‌شهری چون اتاق خواب، حمام، اتاق نشیمن، حیاط، گاراژ و غیره برای آن در نظر گرفته شده است. در طراحی خانه جونز، مداخله‌ای در سقف شیبدار سنتی انجام شده که منجر به خوانش چند بعدی ساختمان و ابهام در مقیاس و مرزبندی بین طبقه همکف و اول شده است (طبقه همکف به کجا ختم می‌شود و طبقه اول از کجا شروع می‌شود؟)  اما نورگیر در نظر گرفته شده برای آن، این معمای فضایی را روشن کرده است. این خانه، محدودیت‌های فیزیکی و فضایی ساختمان‌های حومه شهری را نه به عنوان یک محدودیت بلکه به عنوان یک نقطه قوت  بررسی می‌کند و محدودیت‌ها را در هر شکلی که ممکن است تجلی یابد، می‌پذیرد. جهت‌گیری شمالی خانه جونز امکان طراحی پایدار محیطی را از طریق روش‌ غیر فعال امکان‌پذیر ساخت و در طراحی این خانه از سقف شیبدار به عنوان روشی برای تهویه متقابل از طریق نور آسمان و درهای دو تاشو (bi fold doors) استفاده شده است.

معماری معاصر جهان: انسان‌دوستانه

_______________________________________

نام پروژه: خانه جونز
عملکرد: مسکونی
شرکت-دفتر طراحی: گروه طراحی شهری کاویلاریس
مساحت زمین: 200 مترمربع
ایمیل enquiries@kud.com.au
اینستاگرامKavellarisurbandesign

مدارک فنی