خانه استیو کاشان

اثر حسن روشن‌بخت، حسین روشن‌بخت، محمدحسین فرمانی حقیقی

در همسایگی قدیمی‌ترین بنای شهر کاشان؛ مسجد جامع، خانه‌ای تاریخی، میزبان ۲۳۰ قطعه عکس از هنرمند شناخته شده جهانی، آقای استیو مک‌کوری شده‌است. مک‌کوری خالق پرتره‌ی مشهور “دختر افغان” و معروف به مونالیزای شرق، این عکس را در سال ۱۹۸۴ در اردوگاه پناهندگان افغانستانی در نزدیکی پیشاور پاکستان گرفته که در سال ۱۹۸۵ روی جلد مجله نشنال جئوگرافی به چاپ رسیده‌است.

در میان هیاهوی شهری از درِ آهنیِ طوسی رنگِ خانه که می گذریم سفیدی مطلق و آرامش بخش، چشم‌ها را نوازش می کند. پله‌های آجری، ما را به ایوان این بنای قاجاری می‌رساند. خانه در دو طبقه و به سبک معماری گودال باغچه بنا شده و اکنون با اِلمان‌های معماریِ مدرن به نحوی ترکیب شده تا مأمن آثار هنرِ مدرنِ عکاسی باشد.

هر سه اتاق طبقه اول که به نمایش آثار اختصاص یافته با در و پنجره‌های شیشه‌ای بلند، از حیاط جدا شده‌اند. در گوشه‌ی حیاطِ طبقه پایین، درخت انجیر سبز رنگی جا خوش کرده است. در این طبقه، علاوه بر حوض‌خانه‌ی زیبا و دو اتاق دیگر که مختص نمایش تصاویر هستند، یک کتابخانه و یک اتاق مدیا نیز تعبیه شده است.

عملیات طراحی و مرمت این بنا ۱۰ ماه به درازا کشیده و خانه استیو در تاریخ ۲۳ خرداد ۹۸ با استقبال بسیار خوب هنرمندان و هنر دوستان، فعالیت خود را به طور رسمی آغاز نمود.

معماری معاصر ایران: عمومی

_______________________________________

نام پروژه: خانه‌ی استیو کاشان / عملکرد: نگارخانه
معماران اصلی: حسن روشن‌بخت، حسین روشن‌بخت، محمدحسین فرمانی حقیقی
همکار طراحی: مصطفی آزاد
مجری: حسن روش نبخت، حسین روش نبخت
نوع سازه: مصالح بنایی
آدرس پروژه: کاشان، خیابان باباافضل، خیابان شهیدان دقیقی، کنار مسجد جامع
مساحت زمین: 173 مترمربع
کارفرما: محم دحسین فرمانی حقیقی
تاریخ شروع و پایان ساخت: شهریور 1397 -خرداد 1398
عکاس پروژه: استودیو دید
وبسایت: www.stevehouse.ir
ایمیل: info@stevehouse.ir
اینستاگرام: stevehousekashan

مدارک فنی