خانه‌ی خشت اثر مهدی شمس‌الدینی

پروژه‌ی خانه‌ی خشت، در دل شهری است از جنس خشت‌های خام. این پروژه به مساحت 486 متر‌مربع در بافت مدرن شهر یزد واقع شده است. گذر از کوچه‌های این شهر که خانه‌هایش دربرگیرنده‌ی آرامش‌بخش‌ترین روحیات آدمی‌اند، خود به تنهایی حاصل دیدگاهی است که سادگی را فریاد می‌زند. از این رو ایده‌ی اصلی پروژه در پاسخ به سادگی شکل گرفت؛ طرحی که ضمن حفظ الگوهای معماری گذشته، خود را در اوج سادگی در پوسته‌ای مدرن به تماشا می‌گذارد. بدین واسطه در طراحی پروژه، از خواناترین اشکال هندسی بهره گرفته شد تا با بکارگیری ترکیبی ساده، بنایی با کلیت واحد ایجاد گردد.
حفظ محرمیت دیگر مؤلفه‌ی مهم در فرهنگ خانه‌سازی مردمان خطه‌ی کویر است؛ در نتیجه ضمن ایجاد شفافیت سعی شد، با قرار دادن پانل‌های چوبی مقابل بازشوها که خود قابلیت کنترل نور طبیعی و کاهش دید مزاحم را دارند، اصل محرمیت نیز به خوبی کنترل شود.
حفظ آرامش برای ساکنین در سادگی و خلوص احجام و با تلالوی نورهای رنگی در فضاهای مختلف و رخنه کردن فضای سبز در جای جای پروژه میسر شده است؛ در نظر گرفتن فضاهایی مثل فضای مراقبه و آرامش که تنها از مسیر اتاق خواب والدین دسترسی به آن امکان‌پذیر است، فضایی ایجاد کرده که می‌توانی دمی بنشینی، کتابی بخوانی و در فضای بکر و روح‌انگیز آن در رویا غرق شوی.
از دیگر فضاها جهت آرامش اعضای خانواده و ایجاد فضایی جمعی، تراس‌هایی هستند که می‌توان با محصور کردنشان، دید از بیرون ساختمان را نسبت به آن محدود ساخت. خانواده در فضای بهارخواب به یزد قدیم سفر می‌کنند تا خاطراتی نوستالژیک را تجربه نمایند؛ فضایی که با ارتفاع بخشیدن به جداره‌هایش، آسمانی را قاب گرفته که می‌توانی شب هنگام زیر نور ماه بنشینی و ستارگانش را دستچین کنی.
در این پروژه، در کنار استفاده از متریال‌هایی مثل بتن، کاهگل به عنوان اصلی‌ترین متریال در نظر گرفته شده است؛ چرا که از مصالحی است که قادر است با زمین و آسمان سخن بگوید؛ با آفتاب و با بارانی که فضا را از عطر خوش کاهگل باران خورده سرشار می‌کند. خشت زنده است، نفس می‌کشد و خانه‌ی خشت سخن می‌گوید، از طبیعت، از زمین. خشت‌ها برای اهالی خانه آرامش و خنکی را آرزو می‌کنند.

نام پروژه ـ عملکرد: خانه‌ی خشت، مسکونی
شرکت ـ دفتر طراحی: گروه معماری پویا فرم
معمار اصلی: مهدی شمس‌الدینی
همکاران طراحی: مائده حسامی نژاد، المیرا شمس‌الدینی
طراحی و دکوراسیون داخلی: سمیه مجیدی     فر
نوع تأسیسات ـ نوع سازه: موتورخانه و چیلر تراکمی، اسکلت بتنی و تیرچه بلوک
آدرس پروژه: یزد، شهرک مهرآوران، فاز یک
مساحت کل ـ زیربنا: 486 متر‌مربع، 250 متر‌‌مربع
کارفرما: علی اکبر مقتدری
تاریخ شروع: 1398
ایمیل: pouyaformgroup@gmail.com

این پروژه اثری است از مهندس مهدی شمس‌الدینی 
برای مشاهده‌ی مشخصات و دیگر آثار این معمار(ان) در دانشنامه کلیک کنید.

مشاهده!