خانه‌ی آواز اثر حمیده آچاک

اغلب بدین می‌اندیشم وقتی از همسایگی‌های همجوار و تنگاتنگ پوسته‌های شهرهای امروزی، فرصتی مجال می‌یابد تا ویلایی (خانه باغ) فارغ از محدودیت‌های شهری شکل یابد، گویی باشنده در فضا از زندانی که ناخواسته بر آن تحمیل می‌شود فرصت رهایی می‌یابد، آنچه از این رهیافت زاده می‌شود، بیش از هر چیز در عرصه‌ی معماری کاهش ماده و افزایش فضا است.
فضا لزوماً به معنی درنگ‌گاهی که محدودیت‌های طولی و عرضی دارد تعریف نمی‌شود، بلکه در ساحتی مهم‌تر، رسوخ یک فضا در فضای پیرامونی که مالکیتی شخصی دارد می‌تواند در کاهش محدودیت‌هایی که بیش از پیش در توده‌ی فضاهای شهری ایجاد شده، موثر بوده که حس آرامش و سرزندگی را در باشنده در فضا دوباره بیدار کند.
برنامه‌ی فیزیکی طرح بر اساس رویکرد فوق شکل می‌گیرد و با توجه به این نگرش، ارتباط عملکردی عمودی پروژه به جای قرارگیری در گوشه‌ی بنا به مرکز اثر رفته، مرکز و جهانی را حول خویش گرد می‌آورد. اما آنچه پیش از این موضوع اهمیت دارد خواسته‌ی کارفرما مبنی بر قرارگیری باغ پرنده در فضای اندرونی ویلا است. مرغ مینا و طوطی از علایق شخص کارفرما بوده و انتظار دارد فضایی سبز البته محصور و بخشی جدا نشدنی از فضای خانه باشد، تا بتواند خارج از هیاهوی شهری و در محیطی آرام از آنچه به آن علاقه دارد لذت ببرد. در طراحی پروژه‎‌ی فوق به منظور دستیابی به باغ پرنده، فنسی متحدالشکل در حد فاصل میان فضای بیلیارد و نشیمن خصوصی که توسط پل شیشه‌ای عملکردهایش از یکدیگر مجزا می‌شوند، قرار می‌گیرد؛ بدین‌سان فضاهای خدماتی و تفریحی با وجود داشتن فیلترینگ‌های فضای مشخص، درست در یک زون عملکردی قرار می‌گیرد. باغ پرنده هر چند که در فضای بسته محبوس می‌گردد اما با توجه به جایگیری آن در روبروی پیشانی حیاط می‌تواند به صورت غیر مستقیم در فضای پیرامونی اطراف ادغام و مفصلی نامحسوس میان مرز فضاهای موجود ایجاد کند. شاید عمده‌ترین دلیل نام گذاری خانه ی آواز نیز به همین دلیل است.

نام پروژه ـ عملکرد: خانه‌ی آواز، مسکونی
شرکت ـ دفتر طراحی: دفتر مهندسی حمیده آچاک و همکاران
معمار اصلی: حمیده آچاک
همکاران طراحی: نازنین آچاک، شادی پورواحدی، شمیم عبداللهی
مشاور عالی: نیما مکاری
طراحی و دکوراسیون داخلی: حمیده آچاک
نوع سازه: اسکلت فلزی
آدرس پروژه: کردان
مساحت کل ـ زیربنا: 1000 متر‌مربع، 500 متر‌مربع
کارفرما: سروش یعقوبی
تاریخ شروع / تاریخ پایان ساخت: در دست طراحی
ایمیل: Hamide_achack@yahoo.com

این پروژه اثری است از مهندس حمیده آچاک
برای مشاهده‌ی مشخصات و دیگر آثار این معمار(ان) در دانشنامه کلیک کنید.

مشاهده!
دفتر مركزى شركت حلواى عقاب اثر ندا كامیاب و معین كامیاب