تراسه، اثر شهروز زمردی، دفتر معماری زمردی و همکاران

مجتمع مسکونی تراس در زمینی به مساحت حدوداً 2200 مترمربع در منطقه دربندسر تهران طراحی شده است، این مجتمع اقامتی، پایگاه تفریحی و مکانی برای اقامت و استراحت اسکی بازان است که شامل 36 واحد در 16 طبقه می باشد که با بهره گیری از شیب 45 درصدی زمین، دو دسترسی اصلی شمالی و جنوبی، ساکنین به سمت واحدها هدایت می شوند.
با توجه به مساحت هر طبقه و عدم نورگیری مناسب برای تمام فضاها، بنا به دوبلوک با دسترسی های مجزا تفکیک شده است و بخش های کم نور به مشاعات و فضاهای خدماتی اختصاص داده شده است.
مجموعه مسکونی The Terrace توسط صفحاتی که خاصیت دوگانه ی تراس و سقف را دارند، بوجود آمده است. این صفحات با تغییرشکل در جهات مختلف موجب گوناگونی و تنوع در فرم و نحوه دسترسی تراس ها شده است که با مساحت های مختلف و کیفیت های فضایی متفاوت، حجم پروژه را بر روی شیب طبیعی زمین شکل داده و موجب فراهم آوردن اشراف کامل ساکنین به پیست اسکی دربندسر و بهره مندی آنها از مناظر طبیعی آن منطقه شده است. تراس های جهت دار در این بنا توسط یک دیوار جدا کننده، مرز، محدوده و سهم هر واحد از تراس مقابل را مشخص می کند.
تنوع پلان ها در این پروژه می تواند پاسخگوی کاربران با سلایق متفاوت باشد به صورتی که هر 36 واحد موجود در مجموعه، 36 پلان مختص به خود را دارند. پوسته های تغییرشکل یافته در حجم این پروژه به گونه ای در نظر گرفته شده که کل مجموعه را یکپارچه کرده است و با تغییرات قانونمند و منطقی خود سبب شده هم تراس های مسقف و هم غیر مسقف ایجاد شوند. همچنین این پوسته، جان پناه های لازم جهت حفظ امنیت تراس ها را به وجود آورده و از شکل گیری المان های اضافی جلوگیری کرده است.

معماری معاصر ایران: مسکونی

____________________________________            

نام پروژه / دفتر طراحی: تراسه / مسکونی
شرکت طراح / دفتر طراحی: زمردی و همکاران
معماران اصلی: شهروز زمردی
همکاران طراحی: یاسمین فتحی – آنا اخلاقی – شیرین باقری – دلارام عرفاتی – حامد نوریان – علی مروج – پیام الرحمن
طراحی و دکوراسیون داخلی: زمردی و همکاران
نوع تاسیسات / نوع سازه: فلزی
آدرس پروژه: دربندسر
مساحت / زیربنا:  14820 متر مربع
کارفرما: جناب آقای برادران
تاریخ شروع / تاریخ پایان ساخت: در حال ساخت
وبسایت:  www.zomorrodi-associates.com
ایمیل شرکت:  zomorrodi@zomorrodi-associates.com

این پروژه اثری است از دفتر معماری زمردی و همکاران
برای مشاهده‌ی مشخصات و دیگر آثار دفتر معماری زمردی و همکاران در دانشنامه کلیک کنید.

مشاهده!