تجـارت جـهـانـی شـیـراز 

انوشیروان اکبری سلطانیه

برخلاف تصور عمومی و گاهاً حتی افراد فرهیخته، تفاوت پروژه‌ی برج‌های دوقلو (تجارت جهانی) در شیراز به میزان تراکم یا سطح اشتغال آن نیست.چرا که تراکم و سطح اشتغال این پروژه متفاوت‌تر از پروژه‌های دیگر و مشابه در شهر شیراز مانند (ستاره، سپهر، حافظ و سعدی و…) نیست.
شاید یکی از اصلی‌ترین دلایل چشمگیر بودن این پروژه اهداف احداث این پروژه باشد؛ اهدافی که لازمه رسیدن یا نزدیک شدن به آن‌، طراحی و معماری متفاوت بود. این طرح در زمانی تعریف شد که فرار سرمایه‌های کشور و تب خرید واحدهای مسکونی و تجاری در کشورهای همجوار به شدت بالا گرفت. کشور عزیز ما در مقایسه با کشور و شهرهای جنوبی و حتی شمالی رو به رشد، بی‌تکاپو مانده و شاهد از دست دادن سرمایه‌های اقتصادی و فرهنگی بود. در این شرایط شاید تعریف کردن چند پروژه چشمگیر و موفق با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی می‌توانست تشویقی برای ماندن و نرفتن باشد. ایجاد یک المان با کارکرد لندمارک برای شروع یک رقابت در نوگرایی در بافت مناسب شهری و به رخ کشیدن توانمندی‌های مهندسی، اجتماعی و فرهنگی کشور در تقابل با شهرهای دیگر دنیا از اهدافی بود که معماری پروژه و حتی عنوان پروژه را چشمگیر کرد.
در این مسیر و با پشتوانه‌ی فکری مانیفست مجموعه‌ی خشت خاک سلطانیه طراحی پروژه تجارت جهانی شیراز با اتکا به تاریخ و فرهنگ کهن کشور و برخورداری از انگیزه‌ی بالای سرمایه‌گذار برای ایجاد یک المان پایدار شهری آغاز شد. لذا مجموعه‌ی مهندسی خشت خاک سلطانیه با مطالعه روی جدیدترین تکنولوژی‌های قابل دسترس در کشور به تکمیل و تجهیز عوامل موثر و لازم در اجرای این پروژه اقدام کرد و به همین دلیل طرح اولیه برای انطباق با توانمندی‌های روز کشور و قابلیت اجرایی، دچار تغییرات ضروری شد. ولی همواره بلند پروازی‌های لازم برای احداث پروژه‌ی تجارت جهانی شیراز فراموش نشد. همچنان که در طرح پروژه مشخص است، این بنا نیز با جهت ساختار فکری معمار (انوشیروان اکبری سلطانیه) کاملاً انطباق دارد و استفاده از حجم‌های خالص با کمترین تزئین و برخورد سطوح و احجام برای ایجاد فرم و عملکرد بسیار به جا و هوشمندانه بود. معماری درونگرا و پرهیز از ایجاد هیجان‌های کاذب در جداره‌ی خارجی منتهی به فضای شهری یکی از نکات برجسته و قابل تامل این نوع تفکر می‌باشد.

نام پروژه ـ عملکرد: تجارت جهانی شیراز، تجاری - اداری - تفریحی
شرکت ـ دفتر طراحی: گروه معماری خشت خاک سلطانیه
معمار اصلی: انوشیروان اکبری سلطانیه
همکاران طراحی: گروه معماری خشت خاک سلطانیه
طراحی و دکوراسیون داخلی: گروه معماری خشت خاک سلطانیه
نوع تأسیسات ـ نوع سازه: چیلر و پکیج، فلزی
آدرس پروژه: شیراز، خیابان قصردشت، حدفاصل چهارراه زرگری و سه‌راه عفیف آباد
مساحت کل ـ زیربنا: نزدیک به 10000 متر مربع،
بیش از 95000 متر مربع
کارفرما: مجتبی محمدپور
تاریخ شروع: 1386

تجاری ـ اداری مصانیک