بوتیک هتل هفت پیکر

اثر رضا مفاخر

خانه باقری گرگان متعلق به اواسط دوران قاجار می‌باشد که در طی دوره‌های مختلف، برای پاسخگویی به نیازهای سکونتی خانواده بزرگ باقری در بافت تاریخی شهر گرگان ساخته شده و توسعه یافته است. از این رو شواهد متعددی از دوره‌های مختلف معماری، در این مجموعه ارزشمند قابل مشاهده می‌باشد. معماری بسیار ارزشمندی که شکوه و جلال آن در زندگی آینده‌اش و در قالب مجموعه اقامتی و پذیرایی هفت پیکر تلالو یافته است.
فرآیند مرمت و تجهیز این خانه تاریخی با رویکردی آکادمیک، مبتنی بر یک سناریوی دقیق با هدف استفاده مجدد به عنوان مجموعه اقامتی و پذیرایی، طراحی و اجرا شده است؛ و در عین توجه به اصالت و جوهره بنا و تداوم بخشیدن به موضوع سکونت در فضاهای داخلی و حیاط های هفت گانه خانه، بستری برای خلق تجربه‌های منحصر به فرد می‌باشد. رویکرد آکادمیک، به عنوان رویکردی نوین در یک مجموعه اقامتی و پذیرایی، از طریق برنامه‌ریزی و اجرای سلسله مطالعات و پژوهش‌ در حوزه‌های مختلف غذا، صنایع دستی و معماری و … به دست آمده و مهمانان در طول اقامت و حضورشان در بوتیک هتل هفت پیکر و در گشت هایشان با آن مواجه خواهند شد.
مجموعه اقامتی و پذیرایی هفت پیکر، توسط دفتر معماری زما در حوزه تغییر کاربری و استفاده مجدد سازگار از بناهای تاریخی، طراحی و در اواسط سال 1399 به صنعت گردشگری معرفی شده است. این پروژه در سال 1395 در بزرگترین خانه تاریخی شمال ایران و از طریق صندوق احیا و بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی، به بخش خصوصی برای تکمیل فرآیند مرمت کالبدی و پذیرش کاربری جدید واگذار گردیده است.
هدف نهایی پروژه ایجاد پلی میان گذشته و آینده بوده است. بنابراین در فرایند طراحی و سناریو‌های آن تلاش شده است که علاوه بر توجه به حافظه جمعی و تمایل به احساس تداوم، با نیازها و اولویت‌های افرادی که امروز آن را زیست می‌کنند سازگار شود. به همین جهت تمامی اجزا و مبلمان اضافه شده به عنوان لایه‌ای جدید از تاریخ این بنا، به گونه‌ای است که در عین سادگی و مدرن بودن یک هم افزایی زیبایی شناختی قوی را با بنای زیبای موجود ایجاد کرده است. این مجموعه به عنوان بخشی از حافظه تاریخی شهر گرگان دارای هفت بخش اصلی بوتیک هتل، رستوران، کافه، گالری صنایع دستی، استودیو فیلم و عکس، تور و موزه می‌باشد.

معماری معاصر ایران: اقامتی

_______________________________________

نام پروژه: استفاده‌ی مجدد از خانه‌ی باقری، بوتیک هتل هف تپیکر / عملکرد: تجاری، فرهنگی،
آموزشی و تاریخی، چندمنظوره
دفتر طراحی: زما آرکیتکس
مدیر پروژه و طراح: رضا مفاخر
مدیر طرح و اجرای مرمت: حسین راعی
کارفرما: صندوق احیا و بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی
سرمایه‌گذار: رضا مفاخر
آدرس پروژه: گرگان، محله‌ی سرچشمه
مساحت زیربنا: 2500 مترمربع
تاریخ شروع-پایان ساخت: 1399 – 1396
عکاس پروژه: احمد آق
وبسایت: xema.co
ایمیل: info@xema.com
اینستاگرام: haftpeykar_Boutique_hotel , xema.architects

مدارک فنی