بوتیک لانْوین در جینْزا
شرکای هیروشی ناکامورا و اِن‌اِی‌پی
جینزا، توکیو، ژاپن

Lanvin Boutique Ginza
Hiroshi Nakamura & NAP Associates
Ginza, Tokyo, Japan

اُلگوی اصلی کانسپت این طرحْ صدها عکس است که مدام در حال تغییرند و متعاقباً باعث تغییر محیط اطرافشان می‌شوند؛ این تصاویری که در اینجا از نور خورشید، زندگی روزمرّه در خیابان و فضای داخلی ساختمان تشکیل شده‌اند. ساختمان که این تصاویر را چون لباسی بر تن کرده است، مانند یک الماس می‌درخشد و تلألو آن شعاع نوری بر محیط اطراف می‌افکنَد.
بوتیک لانْوین، که در خیابان مرکزی جینْزا (یکی از شلوغترین خیابانهای مُد در مرکز شهر توکیو) واقع شده، سردمدار یک سری فروشگاه لباس فرانسوی‌ست. طرّاحی فروشگاه از ساختمانهای مسکونی معاصر فرانسوی الهام گرفته‌شده که در آن عناصر کلاسیک و مدرن با هم ادغام شده‌اند. به عنوان مثال، نما از یک صفحه‌ی فولادی پیوسته ساخته شده که 3000 استوانه‌ی اکریلیک شفّاف به شکل پنجره‌هایی در آن تعبیه شده‌اند؛ منظره‌ای که خلق شده بی‌شباهت به لباسهای مهمانی برودْری‌دوزی شده با الماسِ لانوین نیست.
با وجود اینکه چارچوبها، مواد درزگیر و بسیاری از متریال دیگر در پنجره‌ها به شکل عادّی استفاده شده‌اند، طرّاحان به این نتیجه رسیدند که جزئیات معمولی، تأثیر موقّتی‌ای را که نور در هر گشودگی خلق می‌کند ضایع خواهد کرد. بنابراین، طرّاحان با الهام از تکنیک ساخت قایق، روشی را ابداع کردند و نام آن را «هیاشی هامه» گذاشتند؛ در این روش هیچ مانعی در لبه‌ی پنجره‌ها قرار نمی‌‌گیرد، و هر گشودگی به چیزی بیش از یک پنجره تبدیل می‌شود (در حقیقت آنها هم‌اکنون مشغول به ثبت رساندن این ابداع خود هستند.) اثر مورد نظر آنها تبدیل کردن این گشودگی به یک سری تصویر بود.
«هیاشی هامه» تحت‌الّفظی به معنی «خنک‌کننده‌ی توکار» است، و اکنون یکی از جدیدترین دیتیلهای پنجره در جهان به شمار می‌رود. استوانه‌های اکریلیک ابتدا منجمد می‌شوند تا حجم اکریلیک کم شود. سپس این استوانه‌ها را درون سوراخهایی که در صفحه‌ی فولادی ایجاد شده فرو می‌کنند. وقتی دمای آنها به دمای اتاق رسید، منبسط می‌شوند و بدین‌ترتیب در جای خود ثابت می‌مانند و دیگر به چسب و چارچوب نیازی نیست. نتیجه‌ی کار، نمایی طبیعی و لطیف است که نور را منعکس و کم‌سو می‌کند، و تصاویری بی‌پایان خلق می‌کند. با در بر گرفتن این تصاویر، دیواره‌ی فولادی ساده، تبدیل به پدید‌ه‌ای پیچیده و غنی می‌شود که هر فضای داخلی و هم بیرون آن را از زمین تا آسمان تغییر می‌دهد.

لالا
مدارک فنی
راه‌آهن کابلی نُـرْدپـارک معماری از زَها حدید ترجمه‌‌ی الناز رحیمی