هفتمین جایزه ملی طراحی داخلی2021-05-08T11:20:33+04:30

هفتمین جایزه ملی طراحی داخلی (1398)

هنرمعماری از سال 1388 اقدام به برگزاری رویدادی تحت عنوان «مسابقه‌ی معماری داخلی و طراحی مبلمان هنرمعماری» نمود. این رویداد در سه دوره برگزار گردید. از سال 1392 این رویداد با رویداد دوسالانه‌ی ملی معماری، شهرسازی و طراحی داخلی ایران به صورت یکپارچه برگزار گردید. به علت درخواست‌های متعدد جامعه‌ی معماران و طراحان داخلی مبنی بر تعریف رویدادی مستقل و تخصصی در حوزه‌ی طراحی و معماری داخلی، مطالعات برگزاری هفتمین دوره ی جایزه ی طراحی داخلی با هدف توسعه و ایجاد بخش‌های متعدد از بهار 1398 آغاز شد. اگرچه دغدغه‌ی برخورداری کشور از یک جایزه یا مسابقه‌ی معماری داخلی با کیفیت و فراگیر به سال‌ها قبل بازمی‌گردد. این مطالعات با دو روش بررسی‌های کتابخانه‌ای و تحقیقات میدانی از بین جامعه‌ی نخبگان معماری و طراحی داخلی کشور به پیش رفت تا اینکه در تیر ماه 1398هفتمین جایزه ی طراحی داخلی ایران معاصر، به چارچوب نهایی خود رسید. فراخوان رسمی در مرداد 1398 از طریق رسانه‌ها منتشر و آخرین مهلت ثبت نام و ارسال آثار اواخر مهر 1398 عنوان شد و در تاریخ ۲۳ آبان ۱۳۹۸ مراسم اختتامیه و اهدا جوایز انجام گردید. مجموعاً براساس گزارش دبیرخانه‌ی مسابقه، هنرمعماری، 108 پروژه به مسابقه ارسال شده است. دبیرخانه ی جایزه، تشکر خود را ازحضور، همراهی، حمایت، صبر و داوری بسیار حرفه ای هیئت محترم داوران اعلام می دارد، ضمناََ از نکات بسیار تاثیر گذار در این رویداد، کسب شش مقام نخست و مدال افتخار توسط امیر حسین اشعری از شیراز، دو مدال مقام نخست و افتخار توسط ایمان امین لاری از اصفهان و همچنین دو مقام نخست و مدال افتخار توسط نگار سریع الطلاق و محسن نوروزوند از استان اردبیل و همچنین درخشش معماران و طراحان داخلی عزیز در شهرها و استان های مختلف کشور عزیزمان ایران است که باعث خوشحالی و دلگرمی مسئولین این رویداد و اعضای محترم هیئت داوران گردید.
هیئت داوران هفتمین جایزه ی طراحی داخلی ایران معاصر به ترتیب الفبا:
آرش احمدی، علی خادم زاده، عبدالرضا محسنی، مهشید معتمد، رضا مفاخر
دبیر جایزه: شهریار خانی زاد
دبیران اجرایی: علیرضا عظیمی، الهه مایانی، رکسانا خانی زاد
داوری در چهار مرحله صورت پذیرفته است:
مرحله ی نخست، دبیرخانه نسبت به بررسی آثار از لحاظ رعایت قوانین مسابقه اقدام ورزیده است. در این مرحله 11 اثر که شرایط مسابقه را به دلایلی مختلف و قصور و کوتاهی از شرایط و ضوابط دبیرخانه ی جایزه ی طراحی داخلی ایران حذف شدند.
مرحله ی دوم، داوری سلولی اینترنتی و بررسی و انتخاب طرح ها جهت حضور شرکت کنندگان جهت دفاع از آثار خود بود که تک تک داوران از طریق رمزهایی که دبیرخانه در اختیار آنان گذاشت، 97 اثر را بر روی سیستم‌های خود در مدت ده روز بررسی و اقدام به امتیازدهی نمودند. دبیرخانه نمرات داوران را جمع‌بندی و با معدل‌گیری، راه یافتگان به مرحله ی دفاع از آثار هر بخش را مشخص نمود. در برخی بخش‌ها به دلیل نمرات یکسان و رقابت نزدیک، تعداد آثار فینالیست بیش از دو اثر شد.
مرحله ی سوم، دفاع از آثار توسط معماران در برابر داوران بود. بدین منظور هیأت داوران و کادر اجرایی هنرمعماری در روزهای 11 و 12 آبان، در بوتیک هتل نیلو در تهران گردهم آمدند. معماران به ترتیبی که پیش‌تر توسط دبیرخانه اعلام شده بود در محل حاضر و از آثار خود دفاع نمودند.
مرحله ی چهارم بحث و جمع‌بندی بود که در پایان روز دوم داوری انجام شد.
بنابر تصمیم هیأت داوران و با توجه به فراخوان اولیه، برندگان بخش‌های مختلف مسابقه به شرح ذیل معرفی می‌گردند با تأکید بر این نکات که:
1. بخش‌های هتل و پروژه‌های ترکیبی و Extension از ابتدا هیچ اثری کاندید نشده بود و مشخصاً برنده‌ای ندارند.
2. در بخش‌های کانسپت و تجاری بزرگ مقیاس به دلیل عدم کسب حدنصاب نمره‌ی دفاع هیچ اثری شایسته تقدیر یا برنده ی رتبه ی نخست تشخیص داده نشد.
3. داوران هیچ فرد یا اثری را به صورت ویژه، شایسته‌ی دریافت مدال افتخار هیأت داوران و مدال کار اولی‌ها (نخستین کار اجرایی) ندانستند.
4. هنرمعماری و هیئت داروان محترم از کلیه ی شرکت کنندگان عزیز که از تهران تا اقصی نقاط کشور آثار خود را جهت حضور به هفتمین دوره ی جایزه ی ملی طراحی داخلی ایران معاصر ارسال و با انگیزه و همراهی بسیاز زیاد در دو روز به دفاع از آثار خود پرداختد و همچنین مدیریت محترم هتل بوتیک نیلو جناب دکتر احمدی جهت حمایت و برگزاری دو روز داوری و دفاع شرکت کنندگان نهایت تشکر و قدردانی را دارند. در خاتمه اعلام می گردد در فراخوان اعلام گردیده بود پروژه های لیست بلند نیز در فصلنامه ی هنر معماری منتشر خواهند شد ولی تعدادی از پروژه ها با بررسی دقیق تر و به علت کیفیت پایین طراحی و کانسپت و همچنین اجرا با نظر هیئت محترم داوران مجوز انتشار در هنر معماری و همچنین در سایت دانشنامه را دیرافت نکردند.
برندگان هفتمین جایزه ی طراحی داخلی ایران معاصر
بخش تجاری کوچک مقیاس (مغازه‌ها): فروشگاه و نمایشگاه برند تصفیه آب آسایش اثر سید محمد روحانی طباطبائی از اصفهان
مسکونی ویلایی: باغ بلور اثر امین ترکان از اصفهان
بخش مسکونی آپارتمانی (دو رتبه ی نخست مشترک): آپارتمان بیشه اثر ایمان امین‌لاری از اصفهان / خانه ی 45 متری اثر امیرحسین اشعری از شیراز
بخش درمانی: کلینیک تغذیه دکتر مظلوم اثر محمدرضا تعبدی از شیراز
بخش فرهنگی، آموزشی، مذهبی (دو رتبه ی نخست مشترک): هنرشهر آفتاب اثر امیرحسین اشعری از شیراز / باغ یادگیری اثر حامد کامل‌نیا از مشهد
بخش اداری، فضای کار، صنعتی: دفتر اداری مجموعه ی فرهنگی هنرشهر آفتاب اثر امیرحسین اشعری از شیراز
بخش ورزشی (تقدیر ویژه): فایت باکس باشگاه انقلاب اثر کاوه اخلاقی و وحید خلیلی از تهران
بخش رستوران، فست فود و کافه‌ها: (رتبه ی نخست): گذر ـ رستوران تاوه اثر اشکان قشقائی از شیراز / (تقدیر ویژه): رستوران کافی شاپ روزمزه اثر بهنام ممشتی از گرگان
غرفه‌ها، نمایشگاه‌ها، فضاهای موقت: (رتبه ی نخست): پاوین درنگ از امیرحسین اشعری از شیراز / (تقدیر ویژه): طراحی صحنه برنامه ی تلویزیونی انگاره از پریسا علیمحمدی از تهران
مرمت و بازگشت به وضعیت گذشته (Restoration): مرمت و احیای خانه ی تاریخی صادقی اثر محسن نوروزوند و نگار سریع‌الاطلاق از اردبیل
اصلاح، ترمیم و آماده‌سازی جهت کاربری جدید یا بازسازی جهت ادامه‌ی همان کاربری قبلی با معماری‌ای نو (Renovation)(دو رتبه ی نخست مشترک):
خانه ی شماره ی هفت اثر کامران کوپایی از اصفهان / خانه ی میری اثر دفتر معماری زندحریرچی از تهران
دکوراسیون داخلی (تقدیر ویژه): دفتر معماری بایودیزاین اثر آرش ضیاء از اهواز
طراحی ابژه و مبلمان: میز ژیله مو اثر مجید احمدی خوشبخت برای برند خانه درسا از تهران
مدال افتخار نگاه ملی: محسن نوروزوند و نگار سریع‌الاطلاق از اردبیل به جهت مرمت و احیای خانه ی تاریخی صادقی
مدال افتخار دفتر حرفه‌ساز: امیرحسین اشعری و همکاران از شیراز
مدال افتخار استعداد در حال ظهور: سپهر مهردادفر(دفتر طرح و ایده هامون) برای مجموعه آثار دکوراتیو کُنج حس از تهران
مدال افتخار نورپردازی در طراحی داخلی: رستوران ولکانو اثر ایمان امین‌لاری از اصفهان
مدال افتخار رنگ در طراحی داخلی: مجموعه پروژه‌های هنرشهر آفتاب اثر امیرحسین اشعری از شیراز
کلیه‌ی آثار و مستندات داوری در شماره‌ی 55 و 56 فصلنامه‌ی هنرمعماری (زمستان 1398 و بهار 1399، ویژه‌نامه‌ی جایزه‌ی طراحی داخلی در ایران و جایزه ی ملی آجر) به چاپ خواهند رسید. این منابع همچنین در وبسایت دانشنامه‌ی هنرمعماری (www.aoapedia.ir) به صورت آنلاین منتشر خواهند شد.

بیانیه‌ی هیئت داوران

بخش تجاری کوچک مقیاس

رتبه نخست

فینالیست

فینالیست

بخش مسکونی (ویلایی)

رتبه نخست

فینالیست

بخش مسکونی (آپارتمانی)

رتبه نخست مشترک

رتبه نخست مشترک

فینالیست

بخش درمانی

رتبه نخست

فینالیست

بخش فرهنگی، آموزش و مذهبی

رتبه نخست مشترک

رتبه نخست مشترک

بخش اداری و صنعتی

رتبه نخست

فینالیست

بخش ورزشی

تقدیر ویژه

فینالیست

بخش رستوران، فست فود و کافه

رتبه نخست

تقدیر ویژه

مدال افتخار نورپردازی در طراحی داخلی

فینالیست

بخش غرفه‌ها و نمایشگاه‌ها

رتبه نخست

تقدیر ویژه

بخش مرمت

رتبه نخست و مدال افتخار نگاه ملی

فینالیست

بخش بازسازی

رتبه نخست مشترک

رتبه نخست مشترک

فینالیست

بخش دکوراسیون

تقدیر ویژه

فینالیست

بخش کانسپت

راه یافته به مرحله دفاع از اثر

راه یافته به مرحله دفاع از اثر

بخش تجاری بزرگ مقیاس

راه یافته به مرحله دفاع از اثر

بخش مبلمان

رتبه نخست

مدال افتخار استعداد در حال ظهور

هیئت داوران بر اساس حروف الفبا

آرش احمدی

علی خادم زاده

عبدالرضا محسنی

مهشید معتمد

رضا مفاخر

تصاویری از مراسم اختتامیه

مدال‌های افتخار طراحی داخلی سال 1398

مدال افتخار نگاه ملی


سرکار خانم نگار سریع الاطلاق
جناب آقای محسن نوروزوند

مدال افتخار دفتر حرفه ساز و 

مدال افتخار رنگ در طراحی داخلی


گروه معماری اشعری و همکاران

مدال افتخار استعداد در حال ظهور


دفتر طرح و ایده هامون

مدال افتخار نورپردازی


به ایمان امین‌لاری برای اثر رستوران ولکان

حامیان مالی

بنیان گذار

Go to Top