بررسی تحلیلی معماری قلعه­‌ی رودخان

كار گروهی دانشجویان معماری دانشكده­‌ی هنر و معماری دانشگاه تربیت مدرس
اسامی گروه: آقایان حمید افتخار، آرین امیرخانی، پرهام بقایی، امیر رضوانی، احسان زمانی و خانم­‌ها فریال احمدی، هانیه اخوت، هدی افشاری،
پریسا ایزد پناهی، سارا پوریوسف زاده، مرضیه دباغی، معصومه ملایی، زهرا هومهر
استاد راهنما: دكتر امیر فرج الهی راد، مدرس واحد بین الملل دانشگاه امیر كبیر و دانشكده هنر و معماری دانشگاه تربیت مدرس
اساتید همراه: آقایان دكتر تقوایی و محمد فرید خدا رحمی

مقدمه
قلعه‌­­ی رودخان، یکی از شگفت‌­­انگیزترین بناهای نظامی ایران است. این بنای عظیم در 23 کیلومتری شهرستان فومن در استان گیلان و میان کوه‌­­های جنگلی، در ارتفاع 687 تا 778 متری از سطح آب دریاهای آزاد و بر خط‌­­الرأس کوهی در انتهای رشته‌­­کوه تالش، معروف به «قلعه‌­­ی ژیه»، قرار گرفته است. پهنه‌­­ی این قلعه 6/2 هکتار است و طول دیوارهای قلعه به ۱۵5۰ متر می‌­­رسد که در آن ۵2 برج نگهبانی عظیم واقع شده است.
در جهت شمال غربی قلعه، رودخانه‌­­ای همنام خود قلعه جاری است که از ارتفاعات پشت کوه و ماسوله داغ تالش ــ حد فاصل استان گیلان و زنجان ــ سرچشمه می‌­­گیرد. ارتفاع قلعه نسبت به شهر رشت 680 متر است. در جهت شمالی قلعه، رودخانه‌­­ای به نام قلعه‌­­ی رودخان وجود دارد که با باران اندکی هم آب آن دو برابر می‌­­شود، به طوری که آب نسبتاً زیاد این رودخانه در گذشته مانع حرکت سربازانی می‌­­شد که به طرف قلعه می‌­­رفتند. جنگل‌­­های انبوه قدیمی نیز مانع دیگری برای حرکت مردان جنگلی بودند، به همین خاطر این دژ در دوران آبادانی ممتد خود کمتر مورد حمله‌­­ی متجاوزان قرار گرفت. گردشگران و علاقه‌­­مندان به دیدن قلعه، بعد از شهر فومن جاده‌­­ی آسفالته‌­­ی مسیر قلعه را در جهت جنوب طی می‌­­کنند و پس از عبور از روستاهای گشت، کُرد محله، گشت رودخان، سیه کش، گوراب پس، ملسکام، سعیدآباد و قلعه‌­­ی رودخان به روستای حیدرآلات می‌­­رسند.
برای رسیدن به قلعه از روستای حیدرآلات باید مسیری را به طرف جنوب به طول 5 کیلومتر پیاده و به موازات همین رودخانه پیمود. جنگل متراکم و مسیر پرپیچ‌­­وخم رودخانه، صخره‌­­های پست و بلند راه رسیدن به قلعه را دشوارتر می‌­­کند. شوق دیدار قلعه، سختی راه و صعب العبور بودن آن را از تن می‌­­زداید.
نام قلعه‌­­ی رودخان
چون این قلعه‌­­ی تاریخی در کنار رودخانه‌­­ای بنا شده است به «قلعه‌­­ی رودخان» معروف است. کلمه‌­­ی «رودخان» در واقع مخفف رودخانه و قلعه‌­­ی رودخان یعنی قلعه‌­­ای که در نزدیکی رودخانه است. این قلعه در ادوار تاریخی به نام‌های «قلعه‌­­ی هزارپله»، «حسامی»، «سکسار»، «سگ‌­­سار» و «سگسال» نیز نامیده شده است.
تاریخچه
هدایت‌­­خان، حاکم فومن، در سال 1175 قمری در زمان قیامش علیه کریم خان زند به تعمیر قلعه‌­­ی رودخان پرداخت و با تجهیز آن به توپ‌­­های جنگی، آن را برای دفاع از خود آماده کرد. قدمت قلعه به دوره‌­­ی سلجوقی برمی‌­­گردد، البته تمامی این قلعه بزرگ در یک زمان ساخته نشده است، بلکه در دوره‌­­های بعدی مرمت و بازسازی‌­­هایی روی آن صورت گرفته است. ویژگی‌­­های معماری قلعه‌­­ی رودخان با مساحتی در حدود 6/2 هکتار، سراسر کوه را به وسیله‌­­ی 52 برج و بارو و دیواری به طول 1550 متر که تابع پستی و بلندی‌­­های کوه وعوارض طبیعی است، احاطه می‌­­کند. این بنا از سنگ و آجر ساخته شده و در بخش‌­­های آسیب‌­­پذیر و نقاط حساس، سنگ با ملات ساروج به کار رفته است، اما در مسیر اتاق‌­­ها، برج‌­­ها و سقف‌­­های گنبدی شکل از آجر، گچ و ملات ساروج استفاده شده است. بلندی دیوارها بین 3 تا 10 متر متغیر است و در نقاط نفوذپذیر قلعه، دیوارها و باروها قطر و ارتفاع بیشتری دارند. گزینش مکان مناسب، بهره‌­­گیری از مصالح مقاوم، استفاده از شیوه‌­­های مختلف معماری و ایجاد اشکال هندسی متنوع، عظمت خاصی به مجموعه داده است. فرم کلی قلعه نامنظم است و از دو بخش شرقی و غربی تشکیل می‌­­شود.

قلعه‌­­ی رودخان بی‌­­شک بزرگترین قلعه‌­­ی دفاعی ایران است
وجود برج‌­­های دفاعی و دیوارهای رفیع «قراولخانه‌­­های مطبّق و تقسیم‌­­بندی مواضع نگهبانی» به طور مشخص بیانگر آن است که سازندگان قلعه از اصول پیشرفته‌­­ی علمی برای دفاع و حصاربندی کاملاً آگاه بوده‌­­اند. بدین جهت است که طی قرون متمادی قلعه در برابر تهاجمات ایستادگی کرده و هرگز در مقابل دشمن سر تسلیم فرود نیاورده است، زیرا اثر و نشانه‌­­ای از تخریب انسانی و حریق در آن مشهود نیست. مرمت قلعه باید پس از اتمام کاوش‌­­ها و تبیین ساختارعناصر معماری داخل بنا انجام گیرد.
نگاه کلی به معماری قلعه
اگر از در ورودی اصلی به قلعه وارد شویم، دیوار جنوبی نزدیک است و بیش از بیست متر از در دوم هشتی فاصله ندارد. بیننده در ورودی اصلی ابتدا به هشتی بزرگی وارد می‌­­شود و سپس از هشتی به حیاط قلعه می‌­­رود. این دو مدخل مسلماً روزی درهای محکم و استوار داشته‌­­اند. هنگامی که داخل حیاط شدیم، اگر به دست راست، یعنی به طرف غرب، منحرف شویم، به اتاق‌­­های تخریب‌­­شده‌­­ی متعدد می‌­­رسیم و سپس چشمه‌­­ی آبی که منبع اصلی آب قلعه است نمایان می‌­­شود. معروف است که این آب را با گنگ (= تنبوشه) از ییلاق زردِخونی آورده‌­­اند. پس از گذشتن از چشمه با پیمودن فاصله‌­­ی زیادی به بنایی عظیم و مدور برمی‌­­خوریم که روزی دو طبقه بوده و طبقه‌­­ی زیرین فعلاً دارای تونلی است که به خارج می‌­­رود. معروف است که این سمج، فرارگاه قلعه بوده است. با ادامه دادن راه، به طوری که دیوار جنوبی در دست چپ ماست، طرف دست راست، بناهای متعددی واقع است. پس از طی دویست متر به قسمت شاه‌­­نشین می‌­­رسیم که در منتها‌­­الیه غربی قلعه، در دو طبقه با آجر بنا شده است. با حرکت در امتداد دیوارهای جنوبی و شمالی و پس از بالا رفتن از پنجاه پله به این شاه‌­­نشین وارد می‌­­شویم. دیوار غربی شاه‌­­نشین، دیوار غربی قلعه است.
طبقه‌­­ی زیرین شامل راهرویی با طاق آجری هلالی از شمال به جنوب است که از وسط این راهرو به طرف شرق راهروی دیگری با طاق شیب‌­­دار و پله‌­­های متعدد ما را به دو اتاق طبقه‌­­ی زیرین می‌­­برد. دو طرف راهروی شمالی-‌­­‌­­ جنوبی، پلکانی است که به اتاق‌­­های طبقه‌­­ی بالا و پایین می‌­­رود. طبقه‌­­ی بالایی شامل سه اتاق است، دو اتاق در دو طرف و یک اتاق در غرب آنها که مسلط بر این دو اتاق است. غیر از سقف این اتاق مجزّا، که خراب شده است، بقیه‌­­ی قسمت‌­­های بنا مانند دیوار و سقف و پلکان کاملاً برجاست.
اگر پس از وارد شدن از در ورودی اصلی قلعه به طرف شرق برویم، باز دیوار جنوبی نزدیک ماست و دست راست ما قرار می‌­­گیرد. سمت چپ، آثار بناهای مخروبه زیاد است. پس از طی 150 متر به سردری می‌­­رسیم که بالای آن اتا‌­­ق‌­­هایی قرار دارد.
طول قلعه در حدود پانصد متر است و عرض آن در نقاط مختلف فرق می‌­­کند. عظمت قلعه به قدری است که به شهری آباد بیشتر شباهت دارد. نگارنده که بیش از بیست قلعه از قلاع انگلستان را از نزدیک دیده است، این قلعه را بزرگ‌­­تر و مستحکم‌­­تر از هریک از آنها می‌­­داند. بسیار بجاست که پس از انداختن درختان جنگلی که خود عامل بسیار موثری در تخریب بناهای باستانی گیلان است، این قلعه را تعمیر و مرمتی کنند و راهی برای آن بسازند تا جهانگردان بتوانند یکی از بناهای عجیب ایران را از نزدیک مشاهده کنند.
جلوی در ورودی قلعه پایه‌­­ی ستونی از سنگ سفید قرار گرفته که طول فعلی آن 77 سانتی متر و عرض آن 33 سانتیمتر و طول پایه‌­­ی آن 35 سانتیمتر و عرض آن 25 سانتیمتر است. این عبارات به خط خوش نستعلیق بر آن حک شده است: «علاء‌­­الدین اسحقی خلد ملکه و سلطانه در تاریخ ثمان عشر و تِسعَمِا به این قلعه مبارکه را که مسمی بقلعه حسامی است و هرگز درجه تعمیر نیافته… 918 دانا چون دهر دشمن‌­­خوی هرزه‌­­جوی… خویش اظهار کند و عهد…» باقی مطالب آن فرسوده شده و از میان رفته است.
کتیبه‌­­ای که خچکو از آن یاد کرده است، امروز بر بالای در ورودی نیست. راهنمایان اظهار می‌­­کردند مردی هندی این سنگ را از محل خود کنده و پایین انداخته است. دیگران آن را شکسته‌­­اند و پاره‌­­های آن را به دره‌­­ی مقابل در ورودی انداخته‌­­اند. مدت‌­­ها در میان درختان و علف‌­­های جنگلی جستجو کردند، ولی پاره‌­­های آن را نیافتند. این سنگ‌­­نوشته از کمال‌­­الدّین محمد گیلانی است و منظومه‌­­ی آن از خان احمد شیروانی و نوشته‌­­ی آن اثر ابن حسین الخراسانی است.
در گذشته چشمه‌­­ی آبی در داخل قلعه جاری بود که وقت محاصره از آب آن استفاده می‌­­شد. این چشمه پس از زلزله‌­­ی سال 1369 گیلان خشک شد.
امروزه قسمت عمده‌­­ای از بنا در زیر قشری از پیچک‌­­ها پنهان شده و قلعه در هاله‌­­ای رمزآلود در دل جنگل سرسبز غنوده است. مشاهده‌­­ی این قلعه، هر بیننده‌­­ای را به حیرت وامی‌­­دارد؛ از اینکه چگونه سازندگان هنرمند آن توانسته‌­­اند مصالح مورد نیاز آن را از یک راه کوهستانی بسیار دشوار تا پای کار در بلندای کوه برسانند و دژی این گونه بلند و محکم را در ارتفاعی دور از دسترس بسازند. این ساختمان از سنگ و آجر ساخته و در بخش آسیب‌­­پذیر و حساس آن از سنگ با ملاط ساروج استفاده شده است؛ امّا در بیشتر اتاق‌­­ها، برج‌­­ها و سقف‌­­های گنبدی‌­­شکل آن، آجر و گچ به کار رفته است. با توجه به پستی و بلندی طبیعی کوهستان، ارتفاع دیوارها از 3 تا 10 متر متفاوت است. در نقاط نفوذپذیر قلعه، قطر و ارتفاع دیوارها و باروی آن بیشتر است. تنها راه ورود به قلعه، در جهت شمال شرقی قرار دارد که در کنار آن دو برج دفاعی ساخته شده است. این قلعه، در مواقع اضطراری می‌­­توانست چندین هزار نفر را برای مدت طولانی در خود جای دهد و محافظت کند. در داخل قلعه، آبیْ گوارا در همه‌­­ی فصل‌­­های سال جاری است. احتمال داده می‌­­شود که این آب را از طریق آبراهه به داخل قلعه آورده باشند. گرچه گذشت زمان و رویش بوته‌­­ها و درختان متعدّد در پیکر قلعه که ریشه‌­­ی آنها تا عمق دیوارها نیز نفوذ کرده، موجب آسیب‌­­دیدن این بنای مهم تاریخی شده است، ولی خوشبختانه هنوز هم می‌­­توان آن را از سالمترین قلعه‌­­های ایران دانست که با اندکی مرمّت به فضایی با جاذبه‌­­های جهانگردی فراوان تبدیل خواهد شد.

خصوصیّات معماری بنا
شرایط اقلیمی و وضعیت آب و هوا و موقعیت استراتژیک منطقه، معماران و سازندگان قلعه را بر آن داشت که دژی مستحکم به منظور بهره‌­­برداری‌­­های سیاسی و نظامی بنا کنند. مناسب‌­­ترین مصالح ساختمانی از جمله میلیون‌­­ها قطعه‌­­سنگ در اندازه‌­­های مختلف از صخره‌­­های داخل و ارتفاعات اطراف تهیه و در پی‌­­سازی کلیه‌­­ی تأسیسات ساختمانی قلعه و تقریباً نیمی از ارتفاع برج‌­­ها و باروها به کار گرفته شد.
به فاصله‌­­ی 300 متر پایین‌­­تر از در ورودی قلعه و در پای کوه محلی موسوم به «خشت کوره سر» (سر کوره آجر) وجود دارد. جنس خاک این محل و آثار باقی‌­­مانده نشان می‌­­دهد که کوره‌­­های پخت آجر مورد استفاده در این محل بوده و میلیون‌­­ها آجر با ابعاد مختلف (بین 21 تا 24 سانتی‌­­متر) پس از پخت با استفاده از نیروی انسانی به بالا و محل احداث قلعه حمل شده است. ملات به‌­­کاررفته در برج و بارو و تأسیسات ساختمانی گچ و ساروج است. درختان کهنسال موجود در سطح قلعه، دل برج‌­­ها و باروها نفوذ کرده و گذشته از آنکه ریشه‌­­های متراکم آنها اغلب فرسایش و تخریب آثار ساختمانی را در پی داشته، در بعضی موارد نیز خود جزئی از معماری قلعه شده است.
چوب که یکی از مصالح اصلی ساختمان در منطقه‌­­ی گیلان است، به دلیل شرایط خاص قلعه و اشتعال‌­­زایی آن، جز در پوشش داخلی سقف طبقات اول برج‌­­ها در جای دیگری مورد استفاده قرار نگرفته و در عوض پوشش فوقانی برج‌­­ها و شاه‌­­نشین و کلیه‌­­ی تأسیسات با آجر و ملات ساروج بندکشی و مفروش شده است.
سردر ورودی
نخستین نشانی که از قلعه‌­­ی رودخان بر مشتاقان ظاهر می‌­­شود هیبت و صلابت دروازه‌­­ی ورودی و دو برج استوانه‌­­ای طرفین آن است. ارتفاع برج‌­­ها 12 متر است و همچون دو تندیس تنومند دو سوی ورودی را در بر گرفته‌­­اند.
دو طرف دروازه‌­­ی ورودی و متصل به برج‌­­ها دو سکو با سنگ لاشه نمایان است. این سکوها محل استقرار محافظان دروازه بوده و آثار باقی‌­­مانده نشان می‌­­دهد که دارای پوشش بوده‌­­اند. هشتی ورودی به ابعاد 7×6 متر است که بدنه‌­­ی آن تا پاکار قوس با سنگ لاشه و ملات گچ، طاق‌­­ها به صورت جناغی کوتاه و سقف هشتی آجری و به صورت ضربی کاسه‌­­ای احداث شده است. پس از عبور از هشتی وارد صحن قلعه می‌­­شویم. دیوار مقابل قلعه در فاصله‌­­ی 15 متری دیده می‌­­شود. از سمت چپ هشتی در داخل قلعه چند پله‌­­ی سنگی بیننده را به طبقه‌­­ی فوقانی هشتی رهنمون می‌­­شود که پس از عبور از یک تراس بدون پوشش (بام هشتی) از دو طرف به داخل برج‌­­های سردر ورودی می‌­­رسد. این برج‌­­ها در قسمت زیرین توپر هستند، ولی در قسمت فوقانی به صورت اتاق‌­­های هشت ضلعی و قراولخانه مشاهده می‌­­شوند.
قطر قراولخانه‌­­ها از داخل 4 متر است. در هر ضلع آنها یک طاقنما با قوس جناغی ساخته شده است. سه طاقنما به روزنه‌­­ها و تیررس دیده‌­­بانی برای کنترل خارج قلعه منتهی می‌­­شود. پوشش قراولخانه به صورت ضربی دورچین فضای زیبایی را پدید آورده است. قطر دیوارهای این دو برج به دلیل حساسیت و وضعیت خاص دفاعی آن حدود 5/1 متر است.

بخش غربی
شامل دروازه‌­­ی ورودی، چشمه، حوض، آب‌­­انبار و سردخانه، حمام، آبریزگاه، شاه‌­­نشین و تعدادی واحد مسکونی که به وسیله‌­­ی برج و باروهایی محصور شده‌­­اند. قلعه کلاً دارای دو ارگ و شانزده قراولخانه است. ارگ یا شاه‌­­قلعه در دو طبقه و از آجر ساخته شده است؛ قراولخانه‌­­ها به صورت دو طبقه با نورگیرها و روزنه‌­­های متعدد مسلّط بر محیط اطراف است. دروازه‌­­ی قلعه شمالی است و در دو طرف آن دو برج توپر بسیار عظیم ساخته شده که در گذشته بر بالای آن سنگ‌­­نبشته‌­­ای نصب بود که اکنون در موزه‌­­ی رشت نگهداری می‌­­شود.
اجرای قوس به روش رومی
در اجرای قوس به این روش، آجرها در مقطع عمودی به صورت نره و در مقطع افقی به شکل صفحه‌­­ی کامل دیده می‌­­شوند. این روش در ایران پیش از اسلام رواج داشت و خاستگاه آن اروم (ناحیه‌­­ای در غرب ایران) است. این قوس مقاومت بسیار خوبی دارد، ولی مستلزم دقت در اجراست.
اجرای قوس به روش ضربی
در این روش آجرها در بخش زیرین به صورت نره و از پهلو به صورت صفحه‌­­ی کامل قابل مشاهده است. یک لایه آجر را به قاب می‌­­چسبانند و پس از اجرای این ردیف، رج‌­­های بعدی را اضافه می‌­­کنند، به صورتی که درز آجرها روبه‌­­روی هم قرار نگیرد. این نوع قوس در ایران ریشه‌­­ی تاریخی دارد. اجرای آن بسیار آسان است، ولی مقاومت آن از قوس رومی کمتر است.
اجرای قوس به صورت لاپوش یا تیغه‌­­ای
در این روش آجرها به صورت تیغه‌­­ای به کار می‌­­روند و از قسمت بالا و همچنین پایین به صورت کامل دیده می‌­­شوند.
در سازه‌­­ی سقف قلعه‌­­ی رودخان از دو نوع قوس مازه‌­­دار و تیزه‌­­دار استفاده شده است. قوس‌­­های تیزه‌­­دار به روش رومی با مصالحی از آجر اجرا شده است.
طاق رومی
طاق رومی بیشتر در بناهای عمومی استفاده می‌­­شد. پوشش این طاق به صورت رج‌­­چینی دیوارها تا تیزه ادامه داشت. در این پوشش دور طاق در مایه‌­­ی قوس‌­­های تیزه بود. بدیهی است در این پوشش به علت غلتی که در ناحیه‌­­ی پشت رج‌­­ها به وجود می‌­­آید ملات‌­­خور زیاد است که به واسطه‌­­ی لاشه‌­­گذاری و کاربند کردن ضخامت ملات بین دو رج کم می‌­­شود.
بخش شرقی
مساحت بخش شرقی کمتر از بخش غربی است. بناهای موجود در آن بیشتر جنبه‌­­ی نظامی داشته و شامل دروازه‌­­ی ورودی جداگانه با دو برج بزرگ، زندان، تعدادی واحد مسکونی و در اضطراری (دزد در) است. در دیوار شمالی و جنوبی قلعه و در فواصل نامنظم، برج‌­­هایی واقع شده که بالای آنها اتاق‌­­های هشت‌­­ضلعی آجری ساخته شده و در دیوارها، منافذ و ترکش‌­­هایی برای دیده‌­­بانی و ریختن مواد مذاب و تیراندازی تعبیه شده است. از دروازه‌­­ی ورودی به سمت چپ قلعه پس از عبور از چند قراولخانه و تأسیسات ساختمانی که در حال حاضر آثاری از پی‌­­های آن موجود است با صعود از حدود 30 پله‌­­ی سنگی به کم‌­­عرض‌­­ترین نقطه می‌­­رسیم. این محل به صورت دروازه‌­­ی ورودی دیگری با همان صلابت ورودی اصلی قلعه، دارای دو برج عظیم با همان مصالح سنگ و آجر و مشابه برج‌­­های دروازه‌­­ی اصلی، خودنمایی می‌­­کند. این دروازه محل دسترسی به فضای وسیع دیگری است که باروی قلعه و قراولخانه‌­­ی محیط آن را احاطه کرده است. دروازه‌­­ی ورودی این قسمت، گذشته از دو برج استوار و مرتفع دارای یک چهارطاقی مربع‌­­شکل است که طاق‌­­های طرفین برای ورود به اتاق‌­­های طبقه‌­­ی تحتانی برج‌­­ها تعبیه شده است. طاق‌­­ها جناغی است و با آجر ساخته شده و محل نصب کتیبه‌­­ای نیز بر بالای سردر مشخص است که متأسفانه از کتیبه نشانی وجود ندارد.
پس از عبور از دروازه به گذرگاه تنگی می رسیم که علت کمیِ عرض آن، صخره‌­­ای بسیار بزرگ در سمت چپ گذرگاه است. دسترسی به طبقه‌­­ی فوقانی برج‌­­ها پله‌­­های سنگی سمت راست دروازه در کنار صخره‌­­ی مرتفع است. طبقه‌­­ی فوقانی همانند قسمت فوقانی دروازه‌­­ی اصلی دارای یک تراس و دو ورودی جناغی شکل برای داخل شدن به قراولخانه‌­­هاست. برج سمت شرقی دارای اتاقی بسیار زیباست که از یک طرف به صورت مربع‌­­مستطیل و از سمت شمالی به صورت نیم‌­­دایره ساخته شده و شباهت زیادی به برج شاه‌­­نشین دارد. باروی قلعه در این قسمت از دو طرف دو برج دروازه ادامه یافته و پس از عبور از دو طرف صخره‌­­ی بزرگ سنگی به سمت شمال شرق ادامه می‌­­یابد. پله‌­­های متعدد سنگی قسمت‌­­های مختلف قلعه را در بخش شرقی به هم اتصال می‌­­دهد. پس از عبور از قراولخانه و تأسیسات معمولی از منتهاالیه شمال شرقی و پس از پایین رفتن از پله‌­­های سنگی در قسمت تحتانی به تأسیسات ساختمانی وسیعی برمی‌­­خوریم که دارای اتاق‌­­های متعدد با همان ضربی‌­­ها و طاق‌­­ها و طاق‌­­نماهای مشابه سایر تأسیسات است و در سه طبقه ساخته شده است.
ایجاد دروازه‌­­ی ورودی در این بخش از قلعه و استحکام قراولخانه‌­­های آن و نیز شرایط صخره‌­­ای و طبیعی این قسمت و تأسیسات معماری ساخته‌­­شده در شرق و شمال شرقی قلعه نشان می‌­­دهد که این بخش قلعه به احتمال زیاد محل نگهداری تسلیحات و انبار مواد غذایی بود و همچنین زندانیان و اسراء را نیز در این بخش نگهداری می‌­­کردند.
باروی قلعه
حصار یا باروی قلعه‌­­ی رودخان با استفاده از وضعیت طبیعی قله‌­­ی کوه و پَستی و بلندی آن بر اطراف قله که تقریباً از غرب به شرق ادامه دارد، کشیده شده است. حد فاصل برج‌­­های نگهبانی باروی قلعه است که در قسمت پایین با سنگ لاشه و در قسمت فوقانی با آجر ساخته شده است.
ارتفاع حصار تابع پستی و بلندی کوه است: هرجا صخره‌­­ها صعب‌­­العبور و عظیم ترند ارتفاع حصار کمتر و در آن قسمت از کوه که فاقد صخره است باروها بلندتر و قطورتر و مستحکم‌­­ترند. نمای بارو از داخل قلعه ساده است. در فواصل مختلف و در ارتفاع لازم روزنه‌­­های دیده‌­­بانی برای دفاع تکرار شده، در ضلع جنوب غربی و در اطراف شاه‌­­نشین، در عمق دیوار طاقنماهایی احداث شده که داخل آنها روزنه‌­­های دیده بانی مشاهده می‌­­شود.
وجود طاقنماها در این قسمت از بارو به خاطر در امان بودن نگهبانان از بارندگی است و از تفاوت بین نگهبانان قسمت فرماندهی قلعه (شاه‌­­نشین) با محافظان عادی حکایت دارد. در امتداد حصار داخل قلعه راهرویی با عرض حدود یک متر سرتاسر دیوار قلعه را طی می‌­­کند که مخصوص عبور و مرور نگهبانان و مدافعان قلعه ساخته شده و دسترسی به قراولخانه‌­­ها نیز از همین راهرو صورت می‌­­گرفته است. این ممرّ از کف قلعه ارتفاع متغیری دارد و در مناطقی که کف قلعه پست‌­­تر است پایه‌­­های مستحکم با سنگ‌­­های لاشه زیرسازی این ممرّ را تشکیل داده و ارتفاع مورد نیاز را برای عبور مدافعان ایجاد می‌­­کند.
برای دسترسی به راهروهای تدافعی و قراولخانه‌­­ها از نواحی پست داخل قلعه پله‌­­های متعدد سنگی (از نوع سنگ‌­­های تخت لاشه) با عرض یک متر تعبیه شده است و برای طی کردن دیوار و باروی قلعه باید هزاران پله را به طرف بالا و پایین پیمود. شیب تند کوه زیر پای قلعه، استحکام و ارتفاع بارو و برج‌­­ها و شرایط خوب تدافعی آنها دستیابی دشمنان به قلعه را بسیار مشکل می‌­­کرد.
برج‌­­های دیده‌­­بانی یا قراولخانه‌­­ها
تعداد 42 برج نگهبانی با ابعاد متفاوت در امتداد باروی قلعه و در فاصله‌­­های نامنظم از یکدیگر ساخته شده‌­­اند. گذشته از اختلاف برج‌­­ها از نظر قطر و حجم با یکدیگر پلان اغلب آنها شبیه یکدیگر است.
نمای تمامی آنها از خارج قلعه مدور بوده و نیمی از ارتفاع آنها با سنگ لاشه و نیمه‌­­ی فوقانی با آجر و ملات گچ و ساروج ساخته شده است. ارتفاع برج‌­­ها از خارج قلعه با در نظر گرفتن شیب تند سطح خارجی هیچگاه کمتر از 10 متر نیست. باروی قلعه از برج‌­­ها جداساز نبوده، بلکه تبدیل به نیم‌­­استوانه‌­­ی برج شده است.
شاه‌­­نشین
در انتهای غربی قلعه عمارتی قرار دارد که قسمت‌­­های زیادی از آن فرو ریخته و تخریب شده ولی خوشبختانه از آثار باقی‌­­مانده می‌­­توان به طرح و پلان آن پی برد. چند پله‌­­ی ساخته شده از سنگ لاشه با عرض 40/3 متر به مرکز ایوان سرپوشیده‌­­ای با ابعاد 40/9 در 2 متر می‌­­رسد. این ایوان توسط دو طاقنمای جناغی به سه فضای متناسب تقسیم شده است. دو فضای طرفین به دو اتاق طبقه‌­­ی همکف منتهی می‌­­شود که به صورت مربع مستطیل به ابعاد 50/3 در 40/3 ساخته شده است. ایوان مرکزی به راه‌­­پله‌­­ای منتهی به طبقه‌­­ی فوقانی راه می‌­­یابد و پس از عبور از ایوان دیگری با پله‌­­هایی از طرفین آن به اتاق فوقانی و انتهایی شاه‌­­نشین منتهی می‌­­شود که از داخل به صورت هشت‌­­ضلعی است و از خارج قلعه نیم‌­­استوانه‌­­ی برجی بزرگ را تشکیل می‌­­دهد. قطر اتاق هشت‌­­ضلعی 50/5 سانتی‌­­متر است و سقف آن فرو ریخته و از تزئینات احتمالی آن چیزی باقی نمانده است. ایوان و اتاق‌­­های طرفین آن در دو طبقه تکرار شده، ولی طبقه‌­­ی فوقانی تخریب شده است. به نظر می‌­­رسد گذشته از حجم زیاد بنای شاه‌­­نشین و عظمت آن نسبت به سایر تأسیسات ساختمانی قلعه نمی‌­­توان تزئیناتی را برای آن متصور شد. این بنا در مرتفع‌­­ترین قسمت قلعه واقع شده و دسترسی به آن غیر از پله‌­­های ورودی ایوان طبقه‌­­ی پایین از ممرّ کنار باروی قلعه، با حدود 50 پله از سمت مشرق که به موازات بارو به طرف بالا کشیده شده نیز ممکن شده است. این ممرّ به طبقه‌­­ی فوقانی دسترسی دارد و از طرف مقابل آن باز همین ممرّ با حدود 80 پله به موازات باروی قلعه به طرف پایین ادامه می‌­­یابد.
آب انبار
در نیمه‌­­ی غربی قلعه و پس از عبور از تعدادی اتاق‌­­های تخریب‌­­شده و یک صخره‌­­ی نسبتاً بزرگ به آب‌­­انبار قلعه می‌­­رسیم. آب‌­­انبار شامل فضای هشت ضلعی نسبتاً وسیعی است به قطر 6 متر و ساخته از آجر که بنای دوطبقه‌­­ای را با طاقنماهای زیبا در سطح میانی قلعه به وجود آورده است.
قسمتی از بدنه‌­­ی فوقانی وهر دو سقف این بنا فرو ریخته است، چند پله‌­­ی سنگی به قسمت زیرین این محل راه می‌­­یابد که به صورت فضایی شش‌­­ضلعی ساخته شده و آب چشمه‌­­های جاری از ارتفاعات اطراف، به این محل هدایت و جمع‌­­آوری و مورد استفاده‌­­ی ساکنان قلعه قرار می‌­­گرفت.
روی فضای شش ضلعی آب‌­­انبار، سقف ضربی مدوری با شکلی وزین و زیبا قرار گرفته که در مرکز دایره‌­­ی آن صخره‌­­ای با قطر 70 سانتی‌­­متر برای بردن آب به سطح قلعه تعبیه شده است. در حال حاضر چشمه‌­­های آب منتهی به انبار بر اثر جابه‌­­جایی صخره‌­­ها و سایر حوادث طبیعی کور شده و آب‌­­انبار خشک است. در فاصله‌­­ی نسبتاً کوتاهی به طرف غرب آب‌­­انبار و در محل پیچیدگی یک صخره‌­­ی بزرگ در وسط قلعه شکافی دیده می‌­­شود که ورودی آن را با یک طاق جناغی از آجر ساخته‌­­اند. برای دسترسی به این شکاف طبیعی که در ارتفاع بلندتری نسبت به سطح جلوی آن قرار دارد پله یا راه دیگری وجود ندارد. به همین دلیل رسیدن به آن با توجه به شیب تند صخره به‌­­دشواری صورت می‌­­گیرد. به نظر می‌­­رسد راه این محل مخفی شده و در حال حاضر راه به جایی نمی‌­­برد. شکاف موصوف و طاق آجری آن طوری لابه‌­­لای صخره‌­­ها پنهان است که در نگاه سطحی نمی‌­­توان به وجود آن پی برد.
ﺑﻨﺎﻫﺎی ﻏﯿﺮﻧﻈﺎﻣﯽ
خانه‌­­ی حاکم (حاکم‌­­نشین)، ﺗﮑﯿﻪ، اﺗﺎق ﻓﺮﻣﺎﻧﺪه و اﺗﺎق ﺟﻠﺴﺎت ﻓﻀﺎﻫﺎﯾﯽ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﮐﻪ از ﯾﮏ ﺳﻮ ﺑﻪ دﯾﻮاره‌­­ی ﺑﻨﺎ ﭼﺴﺒﯿﺪه‌­­اﻧﺪ و ﻣﺎﻧﻨﺪ ﺑﺮجی از ﺑﻨﺎ ﻣﺤﺎﻓﻈﺖ ﻣﯽﮐﻨﻨﺪ، اﻣﺎ ﮐﺎرﮐﺮدﻫﺎی دﯾﮕﺮی ﻧﯿﺰ دارند. ﻫـﯿﭻ ﯾـﮏ از اﯾـﻦ ﺑﻨﺎﻫﺎ اﺗﺎق‌­­های ﭼﻨﺪان ﺑﺰرﮔﯽ ﻧﺪارد. دﻫﺎنه‌­­ی اﺗـﺎق ﺑـﻪ اﺻـﻄﻼح ﺟﻠـﺴﺎت ﺣـﺪاﮐﺜﺮ شش متر اﺳـﺖ.
ﺗﻌـﺪادی ﭘـﯽ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن ﻫﻢ در ﻧﻘﺎط ﻣﺨﺘﻠﻒ ﻗﻠﻌﻪ ﺑﻪ ﭼﺸﻢ ﻣﯽﺧﻮرد. ﺑﻪ ﻧﻈﺮ ﻣﯽرﺳﺪ ﺣﺴﺎم‌­­اﻟﺪّﯾﻦ ﻓﻘﻂ دﯾـﻮار ﺑـﺮج‌­­هـﺎ و ﺑﻨﺎﻫﺎی ﭼﺴﺒﯿﺪه ﺑﻪ دﯾﻮار قلعه‌­­ی ﻣﺘﺮوک را ﻣﺮﻣﺖ ﮐﺮده باشد. ﺑﻪ ﻫﻤﯿﻦ دﻟﯿﻞ ﻫﯿﭻ ﺑﻨﺎﯾﯽ ﺑﻪ ﺻﻮرت ﻣـﺴﺘﻘﻞ و ﺟﺪا از دﯾﻮار اﺻﻠﯽ ﺑﺮﭘﺎ ﻧﻤﺎﻧﺪه اﺳﺖ. از اﯾﻦ ﺑﻨﺎﻫﺎی ﻣﺴﺘﻘﻞ ﺟﺰ ﭘﯽ، ﭼﯿﺰ ﻣﻬﻤﯽ ﺑﺮﺟﺎ ﻧﯿـﺴﺖ. ﻫـﯿﭻ ﻓـﻀﺎﯾﯽ ﻫﻢ ﮐﻪ ﺑﺘﻮان آن را اﺻﻄﺒﻞ ﻣﺠﻤﻮﻋﻪ داﻧﺴﺖ ﺑﻪ ﭼﺸﻢ ﻧﻤﯽﺧﻮرد.
ﭘﻠﮑﺎن
ﭘﻠﮑﺎن، در ﭼﻨﯿﻦ ﺗﻮﭘﻮﮔﺮاﻓﯽ ﭘﯿﭽﯿﺪه‌­­ای ﻧﻘﺶ ﻣﻬﻤﯽ دارد. ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ این که ﭘﻠﻪﻫﺎ ﺑﯿﺸﺘﺮ در ﻓﻀﺎی ﺑـﺎز ﻗـﺮار دارﻧﺪ از ﻋﻮاﻣﻞ ﻣﻬﻢ در ﺷﮑﻞ و ﭘﻼﺳﺘﯿﮏ ﻓﻀﺎی ﻗﻠﻌﻪ هستند. ﺑﯿﺸﺘﺮ ﭘﻠﻪﻫﺎ ﺳﻨﮕﯽاﻧﺪ، اﻣﺎ ﭘﻠﮑﺎن آﺟـﺮی ﻧﯿـﺰ وﺟﻮد دارد. ﺑﻪ ﻧﻈﺮ ﻣﯽرﺳﺪ ﮐﻒ ﻗﻠﻌﻪ ﻧﯿﺰ در ﮔﺬﺷﺘﻪﻫﺎی دور ﺑﺎ ﺗﺮﮐﯿﺒﯽ از ﺳﻨﮓ و آﺟـﺮ ﭘﻮﺷﯿﺪه ﺑﻮده است.
دﯾﻮار
دﯾﻮارﻫﺎ از دو ﺑﺨﺶ ﭘﺎیه‌­­ی ﺳﻨﮕﯽ و ﻗﺴﻤﺖ اﻧﺘﻬﺎﯾﯽ آﺟﺮی ﺗﺸﮑﯿﻞ ﺷﺪه‌­­اند. در ﺑﺎﻻی ﺑﺮﺧﯽ از دﯾﻮارﻫـﺎ، ﺷﮑﺎف‌­­هاﯾﯽ ﺑﺮای ﺗﯿﺮاﻧﺪازی در ﻧﻈﺮ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺷﺪه است. ﻣﻼت ﺑﯿﻦ سنگ‌­­ها و آﺟﺮﻫﺎ ﻣﺎﺳﻪ آﻫﮑﯽ اﺳﺖ. ﺑﺴﺘﺮ ﺳﻨﮕﯽ ﮐﻮه و ﻋﻤﻖ ﮐﻢ ﺧﺎک دﯾﻮارﻫﺎ را از ﭘﯽ‌­­ﺳﺎزی ﺑﯽﻧﯿﺎز ﮐﺮده اﺳﺖ.
بررسی نورگیری سقف
از منظر نورگیری در این اثر به دو گونه برخورد شده است. بعضی از بام‌­­ها با قرار دادن هورنو مشکل نورگیری را حل کرده‌­­اند. هورنوها به منظور نورگیری و ورود نور و هوا به فضای معماری شکل می‌­­گرفتند.
پوشش قراولخانه به صورت ضربی دورچین است و فضای زیبایی را پدید آورده است. قطر دیوارهای این دو برج به دلیل حساسیت و وضعیت خاص دفاعی حدود 5/1 متر است.
ﺗﺄﺳﯿﺴﺎت
شبکه‌­­ی ﺟﻤﻊآوری آب ﻣﻬﻤﺘﺮﯾﻦ ﺑﺨﺶ ﺗﺄﺳﯿﺴﺎت ﺑﻨﺎﺳﺖ ﮐﻪ ﺑﻪ آب‌­­اﻧﺒﺎر ﻣﻨﺘﻬﯽ ﻣﯽﺷـﺪ. ﻣـﺴﯿﺮﻫﺎﯾﯽ ﻧﯿﺰ ﺑﺮای دﻓﻊ آب ﺑﻪ ﺑﯿﺮون در ﻧﻈﺮ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺷﺪه ﮐﻪ ﺑـﺴﯿﺎری از آنهـﺎ ﺑـﺎ ﮔـﻞ و ﻻی ﭘﺮﺷـﺪه‌­­اﻧـﺪ. ﺗﻌـﺪادی ﺳﺮوﯾﺲ ﺑﻬﺪاﺷﺘﯽ در ﻓﺎﺻله‌­­ی ﻧﺴﺒﺘﺎً دور از ﻫﻢ روی ﺑﺎرو ﻗﺮار دارد ﮐﻪ ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﭘﺮﺷﻤﺎری ﺳـﺮﺑﺎزان، وﺟﻮد آنها ﺿﺮوری ﺑﻮده اﺳـﺖ. ﺟﺎﻟـﺐ اﯾـنجاﺳـﺖ ﮐـﻪ اﯾـﻦ ﻓـﻀﺎﻫﺎ از ﺳـﻪ ﻃـﺮف دﯾـﻮار داﺷـﺘﻪاﻧـﺪ و ﺗﯿﺮاﻧﺪازی از داﺧﻞ آنها ﻣﻤﮑﻦ ﺑﻮده اﺳﺖ.
تحلیل سازه‌­­ی قلعه
سقف طبقه‌­­ی همکف برج‌­­ها با تیرهای چوبی و به صورت صاف ولی پوشش اتاق ضربی دورچین بر روی فضای 6 یا 8 ضلعی ساخته شده است. شش‌­­ضلعی‌­­ها با گوشواره‌­­ی ساده‌­­ای تبدیل به دایره شده و سقف کوتاه قراولخانه‌­­ها را تشکیل می‌­­دهند. دسترسی به قراولخانه‌­­ها از راهرو کنار باروی قلعه است.
پی‌­­سازی با سنگ
پس از اینکه عملیات پی‌­­کنی به پایان رسید، پی‌­­سازی با سنگ باید از دیواره‌­­هایی که روی آن بنا می‌­­شود، وسیعتر بوده و از هر طرف دیوار حداقل 15 سانتی‌­­متر گسترش داشته باشد یعنی از دو طرف دیوار 30 سانتی‌­­متر پهن‌­­تر است که دیواری را در وسط آن بنا می‌­­کنند.
در منطقه‌­­ی قلعه‌­­ی رودخان به دلیل بارش زیاد و مرطوب بودن محیط، درصورت استفاده از ملات گل، این ملات به سرعت از بین سنگ‌­­های پی شسته می‌­­شدند. به دلیل شیب‌­­داربودن منطقه این احتمال وجود دارد که سنگ‌­­های بدون ملات روی هم بلغزند و سازه فروریزد. چون سطح دیوارها و پی به طور واضح مشهود نبود، فرض دیگر درارتباط با پی می‌­­تواند این باشد: پی‌­­ها از قطعات بسیار بزرگ سنگ در لوح‌­­های متفاوت ساخته شده‌­­اند و سپس دیوارها بر روی آن قرار گرفته‌­­اند. در این صورت احتمال نشست پی و لغزیدن آن در اثر بارندگی‌­­های بسیار از بین می‌­­رود. این فرضیه وجود دارد که در این منطقه از ملات‌­­های قویتری در ساخت پی دیوارهای قلعه استفاده شده باشد، ملاتی مثل ساروج یا ترکیبات مشابه سیمان.