برج تجاری-اداری آرمیتاژ گلشن

اثر شهرام حدادی ابیانه

با توجه به تغییر شرایط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی امروز جامعه، پروژه‌ی تجاری، اداری آرمیتاژ گلشن به عنوان مهم‌ترین شاخصه‌ی شهری غیرمذهبی در بافت معاصر شهر مشهد با هدف بازتعریف رفتار فضاهای تجاری و اداری به عنوان کانون تعاملات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی و ارتقای کیفیت زندگی عمومی و اجتماعی تعریف شد. این پروژه در بخش غربی شهر مشهد و در بافت جدید واقع شده و دسترسی به سایت از طریق بلوار وکیل‌آباد میسر است. زمین پروژه دارای مساحت 4050 مترمربع و زیربنای 60000 مترمربع می‌باشد که در 34 طبقه تعریف شده است.
• ایده‌های فرمی پروژه:
1. پروژه به صورت دو حجم اداری و تجاری با سطح اشتغال‌های متفاوت تعریف شده که حجم تجاری از نظر فرمی، هماهنگ با خطوط سایت و حرکت عابر پیاده می‌باشد.
2. پلازای شهری در تقاطع بلوار هفت‌تیر خیابان گلشن به منظور نفوذ بیشتر حرکت عابر پیاده به پروژه طراحی شده است. حجم اداری نیز در راستای شاخص شدن و صلابت بیشتر برج اداری تا زمین کشیده شده است.
3. حجم اداری برج با هدف ایجاد تناسبات کشیده‌تر به سه بخش که شامل دو بخش شفاف در طرفین برای واحدهای اداری و یک هسته‌ی مرکزی دسترسی عمودی است، تقسیم شده است.
4. در دو حجم اداری در راستای ایجاد دید پانارومیک و دید حداکثری برای هر واحد اداری کنج‌ها و زاویه‌هایی ایجاد شده است.
5. فریم‌های عمودی در جداره‌های برج جهت کنترل نور روز در احجام شفاف اداری و همچنین تاکید بر کشیدگی و ماهیت رسمی آن طراحی شده‌اند.
6. خط آسمان، در ارتفاع‌های مختلف با شکستن حجم ایجاد شده است که می‌تواند فضاهای تاسیساتی و بام را تفکیک کرده و مجال تخصیص بام برای کاربری‌های جمعی را ایجاد کند.

ایده‌های عملکردی پروژه:
• طراحی سیرکوله‌ی حرکتی برای فضاهای تجاری در جهت هم ارزش کردن طبقات از طریق سهولت دسترسی برای مخاطبین صورت گرفته است.
• پل عابر پیاده جهت جذب و سرویس‌دهی به مخاطب پیاده و تاکسی در مسیر شمال به جنوب و ایجاد دسترسی مستقیم به طبقه‌ی دوم تجاری طراحی شده است. این پل با عرض زیاد خود همچنین به عنوان یک فضای شهری برای شکل‌گیری تعاملات و رفتارهای اجتماعی از جمله گالری آثار هنری عمل می‌کند.
• طراحی مدولار برای واحدهای تجاری و جداره‌های آن به گونه‌ای صورت گرفته که با توجه به شرایط مقتضی اقتصادی و سیاست‌های بهره‌برداری، قابلیت استفاده از آنها به صورت تکواحدی و یا تجمیع چند واحد با حفظ یکپارچگی در جداره‌ها وجود داشته باشد.

معماری معاصر ایران: تجاری-اداری

_______________________________________

نام پروژه: برج اداری-تجاری آرمیتاژ گلشن / عملکرد: تجاری-اداری
شرکت: دفتر طراحی آرمان شار شرق
معمار اصلی: شهرام حدادی ابیانه
همکاران طراحی: مهرداد وحیدیان، فرهاد دشتی، امیر اربابی، الهام فرهت، رویا قوی
طراحی و معماری داخلی: آرمان شار شرق
نوع تاسیسات: چیلر و هواساز و موتورخانه مرکزی
سازه: ترکیبی فلزی و بتنی
نورپردازیی: RGE
مجری: پاریز شرق
مساحت کل-زیربنا: 4000 مترمربع، 64000 مترمربع
آدرس پروژه: مشهد، بلوار هفت تیر، نبش خیابان گلشن
کارفرما: شرکت توسعه سرمای هگذاری آرمیتاژ
تاریخ شروع و تاریخ پایان ساخت: 1399 – 1391
عکاسان پروژه: رضا فهیمی، مظهری
ایمیل: Haddadi_archteam@yahoo.com
اینستاگرام: Banaye_Armani

مدارک فنی

مجموعه‌ی مسکونی صبا معماری از حسین شیخ زین‌الدین