برج باغ دولت، اثر امید آذری، جعفر لطف الهی

سایت پروژه در شمال تهران واقع شده است. جایی‌که که در گذشته کل منطقه باغ بوده است. توسعه شدید بلندمرتبه‌سازی در سال‌های اخیر موجب تخریب باغ‌ها یکی پس از دیگری شده است. سایت پروژه یکی از معدود باغ‌های باقی مانده در منطقه است.

استراتژی طراحی با حفظ باغ

استراتژی طراحی مبتنی برحفظ درختان باغ است. بر این اساس خطوط مرزی بین درختان و فضای خالی بین آنها محل قرارگیری توده در نظر گرفته شد. این راهکار موجب حفظ همه درختان باغ گردید و هندسه ایجاد شده توسط درختان موجب شکل گیری توامان فضا و توده در پروژه شد. این هندسه باعث پیوستگی وسیالیت فضاها و ترکیب آنها با باغ در کل پروژه شده. در جهت تأکید بر سنت های تاریخی و با هدف ایجاد گفتمان بین سه عنصرسازنده یعنی ساکنان، ساختمان و باغ به زبان معاصر، لبه خارجی طبقات بر روی یکدیگر لغزیده شد، این لغزش موجب ایجاد تراس های نیمه خصوصی وشکل گیری سلسه مراتب فضایی از باز به بسته و عمومی به خصوصی برای ساکنان شده است.

برای تقویت دیالوگ بین باغ و بنا جداره خارجی پروژه بطور کامل با چوب پوشیده شد. برخلاف روال معمول، طبقه همکف پروژه به فضای تهی اختصاص داده شد.این فضای خالی سبب تقویت باغ، احیاء حیاط و ایجاد عرصه های های نیمه عمومی برای روابط اجتماعی شده است. در نهایت بر اساس ساختار خانه های سنتی حیاط دارهمه واحد ها دارای تراس های وسیع و واحد های دوبلکس دارای حیاط های اختصاصی می باشند. آب باران و آبهای سطحی جمع آوری و در محور طولی باغ جریان پیدا میکند.

معماری معاصر ایران :مسکونی

__________________________________   

نام پروژه: برج باغ دولت
عملکرد: مسکونی
معماران اصلی: امید آذری، جعفر لطف الهی
کارفرما: شرکت ونک پارک
همکاران طراحی: محسن قنادپور، مهدی خدابخش، محمد خدابنده لو، کیمیا خوراک چی، سعید جعفری
آدرس پروژه: تهران، دولت، خیابان فکوریان
مساحت/زیربنا: ۱۲۵۰۰ مترمربع
جزئیات طبقات و کاربری آنها: پنج طبقه شامل پارکینگ، لابی و مشاعات، سیزده طبقه مسکونی
جوایز کسب شده توسط پروژه:
1) تقدیر شده جایزه معماری آمریکا 2017
2) نامزد جایزه معاری آسیا 2017

این پروژه اثری است از امید آذری، جعفر لطف الهی
برای مشاهده‌ی مشخصات و دیگر آثار امید آذری، جعفر لطف الهی در دانشنامه کلیک کنید.

مشاهده!
ویلا دره، اثر امید آذری، جعفر لطف الهی