برج الوند اثر گیسو حریری و مژگان حریری

این برج اداری در بافت متراکم شهری در مرکز تهران واقع شده و شامل یک پلان خطی ساده است که کل سایت را یک بلوک میانی با ساختار دوطرفه و دسترسی کوچه از پشت ساختمان دربرگرفته است.
آنچه که باعث شاخص شدن این برج اداری 12 طبقه می‌شود، نمای دوپوسته‌ای آن است. پوسته‌ی داخلی بیشتر از شیشه است و اجازه ی ورود نور و هوای آزاد به درون ساختمان را می‌دهد. پوسته‌ی خارجی و نمای اصلی ساختمان از جنس پنل‌های کامپوزیتی - آلومینیومی بافت‌دار با برش لیزری و تکنولوژی خمش سازه‌ی فلزی ساخته شده. در بخش ورودی ساختمان یک سازه ی فولادی نصب شده است. الگویی که برای نقش نمای بیرونی انتخاب شده بر اساس یک سمبل کیهانی است که تقاطع هندسی بین یک دایره و مربع مظهر بهشت روی زمین است، این نقش در بیشتر کاشی‌کاری‌ها و طرح‌های سنتی ایران به نوعی تکرار می‌شود و نقش هندسه‌ی انتزاعی خم می‌شود و در نمای کوچه ادامه پیدا می‌کند.
پوسته‌ی بیرونی نقش پرده، کرکره و سایه‌بان را بازی می‌کند و از فضای داخلی در برابر تابش مستقیم خورشید و ورود حرارت محافظت کرده و محیط کاری سالم و پایداری را فراهم می‌کند. این دو پوسته تقریباً یک متر باهم فاصله دارند. این فاصله فضایی برای تمیز کردن شیشه و نصب نورپردازی ایجاد می‌کند.
با نورپردازی LED پس‌زمینه در فاصله ی بین دو پوسته، کل این ساختار در شب مانند یک فانوس می‌درخشد. دریچه و دهانه‌های هندسی در پوسته‌ی خارجی در شب از سیلوئت منفی به مثبت تغییر می‌کند و یادآور کاشی‌های ایرانی فیروزه‌ای گنبدها و نماهای قدیمی ایران است. با الهام از شیشه‌های رنگی و طرح‌های هندسی پنجره‌های دولت‌آباد یزد در نمای این ساختمان نور از درون به بیرون هدایت می‌شود.
برج الوند تعادل بین هویت فرهنگی و نیاز به معماری مدرن و استفاده از تکنولوژی جدید است. بحث، گفتگو و تعادل بین فضای داخل و خارج، عمومی و خصوصی، سنتی و مدرن همه در این ساختار مورد بحث‌ و بررسی قرار گرفته است.
آسانسورها و پله‌ها، قسمت سیرکولاسیون اصلی ساختمان را تشکیل می‌دهند و جبهه‌ی شمالی ساختمان را اشغال می‌کنند. نمای سنگی و بازشوهای کوچک با نمای دوپوسته‌ای معرف نماست. در طبقه‌‌ی همکف بانک شهر قسمت اعظم آن فضا را اشغال کرده است. ورودی لابی ساختمان به فرم مستطیل است و یک سقف که از مقرنس‌های سنتی الهام گرفته شده دارد که طرح نما را به درون ساختمان و لابی هدایت می‌کند.

معماری معاصر ایران : اداری           

_________________________________________             

نام پروژه ـ عملکرد: برج الوند، اداری
شرکت ـ دفتر طراحی: دفتر معماری حریری و حریری
معماران اصلی: گیسو حریری، مژگان حریری
همکاران طراحی: مارکوس رَنْدلِر، کنستانتاین بورِس
معمار محلی و مدیر پروژه: نوید قاسمی
آدرس پروژه: تهران، ایران
مساحت کل ـ زیربنا: 557 متر مربع، 725 متر مربع
کارفرما: گروه الوند (خانواده ی جوانمرد)
تاریخ شروع و پایان ساخت: 2016 - 2011
عکاسی پروژه: معین حسینی
وب سایت: www.haririandhariri.com
ایمیل: info@haririandhariri.com

این پروژه اثری است از مهندسین گیسو حریری و مژگان حریری
برای مشاهده‌ی مشخصات و دیگر آثار این معمار(ان) در دانشنامه کلیک کنید.

مشاهده!
ساختمان بهرام خان، اثر بهرام بادین‌راد و ترمه خلدی