باشگاه ورزشی R8، اثر سهراب رفعت

مبانی نظری پروژه به قلم طراح
به وجود آوردن شور و نشاط و تحرک و در نتیجه سلامت جسم و روان، هدف اصلی در یک باشگاه ورزشی است، که این مهم، عامل جمعِ چند رکن اساسی می باشد. از خدمات صحیح کارکنان و کیفیت دستگاه ها و استانداردها گرفته، تا فرم و رنگ و روابط فضایی باشگاه. در طراحی مجموعه های ورزشی به دلیل اینکه مخاطبانی با سنین مختلف به عنوان کاربر، مطرح می باشند، کار برای طراح پیچیده است و این موضوع، زمانی پیچیده تر می شود که طراحی احساس کاربران را برانگیزد و به آنها شور و شوقی ببخشد که پیش تر در زندگی روزمره کمتر تجربه کرده اند و این انرژی، آنها را به سمت تحرک سوق دهد. پس طراحی با پیدا کردن پاسخ این سؤال آغاز شد که چگونه کیفیت و کمیت یک فضای ورزشی بر مخاطبان آن تأثیر تحرک‌بخش داشته باشد؟
پاسخ به این پرسش، آغاز سؤالات دیگر بود که نتایج آن طرح را شکل داد. از مسائل مهمِ مورد توجه در طراحی، ایجاد حس انتقال از فضای روزمره به فضایی ورزشی بود. پس با نوعی نگرش ساختارشکنانه با توجه به اینکه کاربران این مجموعه تنها آقایان بودند، کیفیت فضایی با روحیات و احساسات آنان ادغام شد، خطوط صاف و موازی جای خود را به خطوط کج و احجام صخره‌مانند دادند و نورها با دامنه و طیف مختلف، فرم ها را مشخص تر کردند. رویکرد روان شناسانه و رفتارشناسانه در کنار استانداردها محور اصلی انتخاب رنگ ها، نورها، فرم ها و روابط فضایی بوده و این باعث شد بستر طرح بر اساس نگرش علمی در کنار نگرش زیبایی‌شناسانه شکل گیرد. از این رو، سعی شده نورها برای هر فضا در مجاورت هر دستگاه، تعریفی خاص و حس خاصی ایفا کند. انتخاب متریال ها با توجه به موقعیت آن به لحاظ بافت، قابلیت تمیز کردن، آنتی باکتریال بودن و … از توجه ویژه ای برخوردار بود.
از دیگر محورهای مهم طراحی
• توجه به استانداردهای هر فضا به جهت عملکرد آن
• کنترل جهت وزش هوای گرم و سرد، بسته به فعالیت فیزیکی هر فضا و نیز بررسی و جایگذاری سیستم تهویه و تصفیه‌ی هوای مناسب برای این مجموعه
• پویایی در فرم حجم ها و جداره ها از لحظه‌ی ورود تا انتهای مجموعه برای ایجاد حس حرکت و فعالیت
• استفاده از نورهای رنگی به جای رنگ در بستر خنثی مختص هر فضا و نیز توجه به عدم خیرگی آنها
• به کار بردن دستگاه‌های مولد هوای تازه و تصفیه‌کننده‌ی هوا
• سیستم صوتی مجموعه نیز چالشی بزرگ بود. علت اصلی این امر در وجود فضاهای بزرگ، سقف بلند، خطوط شکسته در دیوارها، بدنه‌های آکوستیکی مانند بتن و شیشه و نیز کاربری‌های گوناگونی بود که هر‌کدام نیاز به سیستم‌های پخش مختلفی داشتند. تمام سیستم نیز قابلیت کنترل از مرکز و اپلیکیشن‌های مختلف را دارد.
• توجه ویژه به تجهیزات ورزشی مختلف و به‌روز این مجموعه که هر‌کدام نیازمند رعایت موارد خاص و تکنیکی، چه از لحاظ روابط فیزیکی و چه از لحاظ استاندارد فضایی و فعالیتی بودند.
• طراحی بخش‌هایی جهت تبلیغات درون سالن اصلی برای درامدزایی
نهایتاً مجموعه‌ی بدن‌سازی R8 در مساحت بالغ بر 1400 متر‌مربع شامل فضاهای پذیرش، کافی شاپ، اتاق ماساژ، رختکن ویژه‌ی مربیان، رختکن عمومی، رختکن VIP، سالن ورزش گروهی، سرویس‌های بهداشتی و دوش‌ها، رستوران (کافی‌شاپ)، اتاق مدیریت و سکوی ویژه‌ی DJ طراحی گردید.

معماری معاصر ایران : طراحی داخلی،فرهنگی ورزشی    

__________________________________________            

نام پروژه: R8 FITNESS
کارفرما: مازیار میناچی
طراحی و نظارت: سهراب رفعت
همکاران طراحی: سالومه گلبابایی، نگین عسگری، محمد‌حسین شوقی، وحید جودی
فاز 2: نرگس جزایری
مدیر کارگاه: شاهین کاظمی
تاریخ شروع: 07/1394
تاریخ پایان: 02/1395
آدرس پروژه: فرمانیه، خیابان دزاشیب، مجتمع تجاری روشا، طبقه‌ی هشتم
وب سایت: www.sohrabrafat.com
اینستاگرام: sohrabrafat.architecturegroup
ایمیل: info@sohrabrafat.com

این پروژه اثری است از سهراب رفعت
برای مشاهده‌ی مشخصات و دیگر آثار سهراب رفعت در دانشنامه کلیک کنید.

مشاهده!