بازسازی دفتر کار خصوصی

مهسا مجیدی

کارخانه مشهور تولیدی در تهران قصد داشت تا کارکنان خود را که قبلاً در کارخانه مستقر بودند به طبقه 24 برج اداری نگار در مرکز تهران منتقل کند. این فضا با طرح مدور و پنجره‌های کف تا سقف در اطراف محیط ، دارای چشم‌اندازهای دیدنی از شهر تهران است. کارفرما درخواست داشت تا دفتر جدید به شیوه‌ی پلان باز طراحی شود و ماهیت فعالیت‌های صنعتی کارخانه در دفتر مرکزی نیز احساس شود.
از آنجایی که این فضا قبلاً به عنوان نمایشگاه استفاده می‌شد و عناصر اضافی زیادی در آن وجود داشت، اولین مرحله‌ی طراحی حذف کلیه‌ی پارتیشن‌های اضافی، کارهای چوبی و گچ‌بری روی سقف، دیوارها و ستون‌ها بود. این کار به ما اجازه داد تا سقف بتنی موجود و عناصر مکانیکی آن را آشکار کنیم. سپس سقف رنگ‌آمیزی شد و در طرح نهایی در معرض دید قرار گرفت.
فضاهای بسته‌ی مورد نیاز، مانند دفاتر مدیر و محوطه‌ی غذاخوری، در امتداد شاخه‌های آسانسور و هسته‌ی ساختمان طراحی شدند تا بقیه‌ی فضاها باز بماند. به منظور حفظ ماهیت صنعتی طراحی، تمام پارتیشن‌های فلزی با کمک پیمانکاران در محل ساخته شدند. این سفارشی‌سازی عناصر پارتیشن در سایت، یک طراحی و فرآیند ساخت منحصر به فرد ایجاد کرد که کاملاً مبتنی بر تجربه و مهارت ساخت بود.
دو جزیره‌ی شناور به عنوان اتاق اصلی کنفرانس و دفتر مدیریت در فضای آزاد شکل گرفت. این فرم های مکعبی خالص در نقاط استراتژیک پروژه ایجاد شد تا به فرآیند گردش و مسیرهای حرکتی در فضا کمک کند و آن را جذاب‌تر نماید. مسیرهای حرکتی در محیط اداری با علائم گرافیکی در کف مشخص‌تر شدند تا حرکت و تعاملات اجتماعی در پروژه تقویت شود.
حجم‌های دایره‌ای شکل، با الهام از پلان ساختمان و ایده‌ی جمع‌آوری کارمندان به دور هم، به عنوان اتاق‌های تلفن و محل‌های ملاقات به فضای باز اداری اضافه شدند. این احجام با ساختاری فلزی شکل گرفتند و توسط لایه‌های چوب بلوط پوشیده شدند. استفاده از مصالحی مانند چوب طبیعی در تضاد با ماهیت فلزی فضا، بافت و حس گرم و سرد در محیط را متعادل می‌کند.
در نهایت قلب دفتر کار به فضای تعاملات اجتماعی، کاری و بار اختصاص داده شد تا به بالا بردن جذابیت محیط کاری بین کارمندان کمک کند.
برای رسیدن به محیطی سبز و پویا، گیاهان در محفظه‌های بزرگ فلزی قابل حمل به فضای آزاد اداری اضافه و پخش گردید.
واحد‌های تاسیساتی پروژه برای اطمینان به ایجاد تهویه مطبوع، جلوگیری از هدر رفت انرژی و رسیدن به معماری پایدار بازطراحی شدند.

معماری معاصر ایران: اداری

_______________________________________

نام پروژه: دفتر کار خصوصی

عملکرد: اداری

شرکت / دفتر طراحی: دفتر معماری باغ ایرانی

معماران اصلی: مهسا مجیدی

همکاران طراحی: انوشه احمدی، پانته آ پرهامی، مینا نبوی

طراحی و دکوراسیون داخلی: دفتر معماری باغ ایرانی

نوع تاسیسات: فن کویل و چیلر

نوع سازه: اسکلت فلزی – سقف کامپوزیت

آدرس پروژه: تهران، میدان ونک ، برج نگار

مساحت زمین: 1000 متر مربع

زیربنا: 1000 متر مربع

کارفرما: خصوصی

تاریخ شروع / تاریخ پایان ساخت: 1398/07-1398/02

عکاس پروژه: افشین قادرپناه

وبسایت: www.persiangarden.net

ایمیل: info@persiangarden.net

مدارک فنی