بازسازی خانه‌ی امینی اثر فرزاد رستمی ­فر (شرکت مهندسین سومه)، برگزیده­ ی بخش معماری داخلی فضاهای مسکونی، اولین دوسالانه‌ی معماری و معماری داخلی ایران

تخریب خانه‌باغ‌های خاطره‌انگیز و نه‌چندان قدیمی شمال تهران در طی دو دهه‌ی اخیر و به‌خصوص دوران پس از جنگ، یکی پس از دیگری، ساکنین مستغلاتی‌نشین شمال تهران را آپارتمان‌نشین و زندگی آنها را دگرگون ساخته است؛ فرایندی که علی‌رغم ظاهر پرزرق‌وبرق خود، عاملی در خلاف جهت مؤلفه‌های توسعه بوده و شهروند غیرمالک را نیز از حداقل حقوق شهروندی‌اش –شامل بهره‌مندی از دید و منظر گشوده، محیط‌زیست درخور و پیاده‌راه- محروم کرده است. صرف نظر از اقتضای رشد جمعیت و بازار سرمایه که چون تیغی دولبه در جهت واگرایی یا هم‌گرایی مؤلفه‌های مؤثر بر توسعه، اثرگذار است، عواملی همچون حضور نگرش معمارانه بر طرح و ایجاد فضای منفی یا مثبت نیز نقشی تأمل‌برانگیز و تعیین‌کننده دارد. بازسازی خانه‌ی امینی، واقع در محله‌ی زعفرانیه‌ی تهران، به فرایند بازسازی یک واحد مسکونی در مجموعه‌ای می‌پردازد که از نمونه‌های تبدیل یک خانه‌باغ به مجتمع آپارتمانی بوده است.
محور اصلی فرایند طراحی بر مبنای باززنده‌سازی فضای نوستالژیک و هویت متعلق به خانه‌ی قدیمی استوار بوده و سعی دارد واحد آپارتمانی را مطابق با نیازهای فضایی عملکردگرا احیا کند. در این روند، ایجاد تقارن و تفکیک فضایی روز و شب در کنار به‌کارگیری نمادهایی طبیعت‌گرا با تفکر مینیمالیستی به دنبال عینیت بخشیدن به مبانی فکری در قالب یک تجربه­ی فضایی جدید اعمال شده است.

معماری معاصر ایران: مسکونی

______________________________________

طراح و معمار داخلی: فرزاد رستمی­ فر (شرکت مهندسین سومه)
زیربنا: 140 مترمربع
مکان: تهران، زعفرانیه
تاریخ طراحی و ساخت: 1391-1390

سایت: www.soomeh.com
frostamifar@soomeh.com