طرح برگزیده در بخش طرّاحی و معماری داخلی فضاهای مسکونی
بازسازی آپارتمان شماره‌­ی 10
سیّدصالح نیاکوئی

این آپارتمان 112 متری واقع در مطهری­‌ـ­‌‌‌ترکمنستان برای یک زوج میان‌سال بازسازی شده است و هدف اصلی خلق فضایی پویا و مُدرن هماهنگ با نیازهای این خانواده بود. آپارتمان قبل از بازسازی در وضع نامطلوبی قرار داشت و 16 سال زندگی در این آپارتمان به مرور زمان محیط یکنواخت و کسل­‌کننده­‌ای را برای خانواده به‌­وجود آورده بود و این زوج خواهان تغییرات اساسی در سبک معماری داخلی و به تبع آن سبک زندگی پیشین خود شده و مایل بودند تا سبک زندگی خود را یک پلّه «امروزی­‌تر» نمایند. بدین منظور، با حذف تیغه­‌های آشپزخانه و ایجاد آشپزخانه­‌ی اُپِن و اتّصال آن به فضای ناهارخوری و نشیمن یک فضای عمومی سراسری شکل گرفت تا این زوج که سال‌ها در این خانه زندگی کرده بودند، زندگی جدیدی را در خانه­‌ای مدرن و با سبکی امروزی تجربه نمایند.
قابل ذکر است که محدوده­‌ی مداخلات در این پـروژه علاوه بر تغییـر و جـابه­‌جایی تیغـه‌­های داخلی وسقف کاذب، تغییرات اساسی تأسیساتی و کلّی را نیز در برداشته به­‌نحوی که کلّیه­‌ی لوله‌­کشی‌ها و تأسیسات داخلی آپارتمان، رادیاتورها، برق­کشی‌ها، درها و یراق‌­آلات، کابینت‌ها، سرویس‌ها و کاشیکاری، شومینه و حتّا پنجره­‌ها نیز تعویض شده‌­اند. تغییرات در آشپزخانه فقط شامل حذف تیغه­‌های آن نبوده، بلکه جای سینک ظرفشویی و فاضلاب آن، جای اجاق‌­گاز و لوله­‌کشی آن و کلاً جانمایی مثلّث کار آشپزخانه دگرگون شده و کلّیه‌­ی تجهیزات آن نو شده‌­اند. به­‌طور کلّی می­توان گفت که این واحد از آپارتمان ارزش یک واحد نوساز را پیدا کرده است.
ایده­‌ی نازک­‌کاری نهایی پروژه به­‌نوعی با خواسته­‌های کارفرما و حرفه­‌ی وی در ارتباط بود. از آنجا که شغل کارفرما در ارتباط با سنگ بود، وی علاقه‌­ی شدیدی به استفاده از سنگ در معماری داخلی پروژه داشت و مایل بود تا پرداخت نهایی کار انعکاسی از شغل وی باشد. اگرچه در قسمت‌هایی از پروژه سعی شد تا از موتیف‌های گچی با طرح مُدرن و امروزی نیز استفاده شود و هدف طرّاح این بود تا علاوه بر تأمین خواسته‌­های کارفرما از استفاده بیش از حد این عنصر پرهیز نماید.

نام پروژه: بازسازی آپارتمان شماره­‌ی 10
کارفرما: علیرضا رسولی
طرّاح: سیّدصالح نیاکوئی
مجری: علیرضا رسولی
تأسیسات: کریمی
زیربنا: 112 متر مربّع
عکّاس: رضا نجفیان
محلّ اجرا: تهران، انتهای خیابان استاد مطهری، خیابان ترکمنستان
تاریخ شروع: شهریور 1389
تاریخ تکمیل: اسفند 1389

تلفن: 22274934
فکس: 22914765
موبایل: 09125363063
Saleh_niakouei@yahoo.com

مدارک فنی