ایـوان کـوهسـتان، اثر بهادر کاشانی مدنی

فینالیست بخش طراحی داخلی فضاهای مسکونی در اولین جایزه‌ی ملی آجر در معماری معاصر ایران

حال و هوا” از مفاهیم بنیادین و ریشه‌ای در فرهنگ، ادب و هنر ایرانی بوده است و معماری ایرانی نیز از این قاعده مستثنی نیست، به طوری که ایجاد این “حال و هوا” از وظایف معمار ایرانی به ‌شمار می‌رفت. هدف از بازسازی بالکن موضوع پروژه، ایجاد فضایی دلنشین و امن با “حال و هوا”ی ایرانی بود. جهت طراحی این فضا و ایجاد حال و هوای مورد نظر، مطالعات گسترده‌ای روی معماری متاخر ایران، هنر تزئینی ایران، کاشی ایرانی، فرش ایرانی، باغ ایرانی و … صورت گرفت.
پروژه‌ی “ایوان کوهستان” در بالکنی به مساحت 10 متر‌مربع از یک واحد مسکونی به مساحت 160 متر‌مربع، اجرا شده است. جنس کف و دیوارها از سنگ تراورتن بود و جنس سقف از گچ، در طرح جدید کف، بدنه‌ها و سقف با پوشش جدیدی از آجر متناسب با محل قرارگیری و نوع کاربری، با شکل و چیدمان متفاوتی مورد استفاده قرار گرفت.
یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد این پروژه، استفاده از کاشی و آجر لعابدار با تکنیک‌های مختلف و متناسب با هر فضا می‌باشد، آجر لعابدار در وجه‌هایی متناسب با طراحی، انگاره‌ی دیوار را تشکیل داده است. کاشی‌های هفت‌رنگ با نقوش مختلف در کف قرار گرفته‌اند و بدنه‌ی حفره‌های تو رفته در احجام با کاشی‌های مختلف دست‌ساز مزین شده‌اند.
با توجه به منظر منحصر به فرد ایوان، یکی از دغدغه‌های اصلی ما وارد کردن این فضا به داخل خانه بود به گونه‌ای که هم در روز و هم در شب ارتباط مناسب و دو طرفه بین داخل و خارج ایجاد گردد. بدین منظور در قدم اول، دیوار شمال غربی که به ‌صورت پخ 45 درجه بین دو پنجره ی شمالی و غربی ایوان قرار گرفته بود را برداشته و پنجره‌ای سرتاسری و قدی از شمال تا غرب جایگزین پنجره‌های قبلی کردیم. بنابراین هم از داخل خانه، همه ی فضای ایوان دیده می‌شود و هم از ایوان دید مناسبی به نشیمن و پذیرایی به ‌وجود آمد.

معماری معاصر ایران :  طراحی داخلی 

______________________________________            

نام پروژه ـ عملکرد: ایوان کوهستان، مسکونی
شرکت ـ دفتر طراحی: گروه معماران و مهندسین کندو
معمار اصلی: بهادر کاشانی مدنی
همکاران طراحی: بهاره خُمیری، مریم جوادیان، الما میرزایی
دستساخته های سرامیکی: بهاره خُمیری
اجرا: بهراد کاشانی مدنی
سازه: بهرنگ کاشانی مدنی
نوع سازه: اسکلت فلزی
آدرس پروژه: تهران، خیابان زعفرانیه
مساحت کل ـ زیربنا: 10 متر‌مربع، 10 متر‌مربع
کارفرما: سولماز و محمد فرقانی
تاریخ شروع و پایان ساخت: آبان ماه 1396  -  دی ماه 1396
عکاسی پروژه: آرتم غریبی
وب سایت: www.cando-eng.com
ایمیل: info@cando-eng.com

این پروژه اثری است از مهندس بهادر کاشانی مدنی
برای مشاهده‌ی مشخصات و دیگر آثار این معمار(ان) در دانشنامه کلیک کنید.

مشاهده!