انجمن روشنگران فردای کودک (ارفک) اثر محمدیوسف صالحی، محمدصادق افشار طاهری،کسری شفیعی‌زاده

انجمن روشنگران فردای کودک (ارفک)

در‌ پروژه‌ی ارفک کارفرمایی وجود نداشت. عده‌ای هم دل و هم فکر برای دستیابی به آرزویی بزرگ جمع شده بودیم. قرار بود ساختمان قدیمی مدرسه به ساختمان قدیمی دیگری در پشت مدرسه برای گسترش فضاها و ارتقاء سطح کیفی الحاق شود و همچنین دستی به سر و گوش مدرسه بکشیم.
هدف این بود که با هزینه‌ی کم فضایی ارزشمندتر برای کودکان درست کنیم. باید به گونه ای عمل می‌شد که در کارکرد مدرسه اختلالی ایجاد نشود و همچنین بودجه اجرای پروژه به صورت برنامه ریزی شده و مرحله‌ای از خیرین جمع شود، که این‌ها چالش‌های بزرگی برای پروژه بود.
ما کار را با زدودن اضافات از این دو ساختمان به ظاهر کم ارزش شروع کردیم. هر چه پیش می‌رفتیم متوجه ارزش هر دو ساختمان می‌شدیم. دالان ها و طاق‌های دفن شده یکی یکی پیدا می‌شدند و کل طراحی را بار دیگر تغییر می‌دادند.
در طراحی این پروژه سعی بر حفظ هویت و باز نمایی آن داشتیم و تمامی حفره‌ها و طاق‌ها و الگوها مستحکم می‌شدند و از ظاهر آنها به عنوان المان طراحی استفاده می‌شد. حس خانه‌ی گم شده در این ساختمان‌ها را دوباره نمایان کردیم. استفاده از رنگ‌ها، مصالح، گیاهان، ارتباط بین فضاها، ارتباط بین خیرین و کودکان و خدمه با متخصصین مشورت و بسیار دقیق و حساس طراحی شد. در طراحی اولیه افزودن فضایی چون، کارگاه آموزشی،اتاق فکر،اتاق مشاوره،اتاق بازی،اتاق بهداشت و… در الویت قرار گرفت. همچنین برای‌ ارتباط بین فضاها یک پل تعریف شد که هم‌ مسیر گذر ماجراجویی بچه‌ها و هم فضایی آموزشی تفریحی باشد. سازه به دلیل قدمت بالای ساختمان‌ها تقویت و سیستم گرمایش و سرمایش مناسب به پروژه افزوده شد. عنصر بازی در گوشه کنار فضاها گنجانده شد و کودکان با حرکت در فضاها به بازیگوشی و کشف فضاها و پرسه‌زنی دعوت می‌شوند تا ذهن و روحشان برای مقابله با مشکلات پیش رو و موفقیت‌های آینده قوی شود. در طراحی،‌ فضایی با نام مهریاد تعریف شد تا این دو بال (گیرنده و بخشنده) با هم‌، سخاوت خداوند را شکر گزار باشند و نام مهربانان و گیرندگان مهر در کنار هم و بدون تفکیک قرار بگیرند.
با توجه به مسئولیت اجتماعی و موضوع پروژه که مدرسه‌ای مربوط به آموزش کودکان کم برخوردار (کودکان کار) بود، تصمیم به این گرفته شد که این پروژه به صورت خیر خواهانه طراحی و اجرا شود.

معماری معاصر ایران: آموزشی

_______________________________________

نام پروژه: انجمن روشنگران فردای کودک(ارفک) – مدرسه مربوط به آموزش و حقوق کودکان کار
کاربری: آموزشی
معماران: محمد یوسف صالحی، محمد صادق افشار طاهری،کسری شفیعی زاده
تیم طراحی: آذین ساوه درودی، ایمان اسلامی، ثمین حیدری، فرشید نصر آزادانی،موژان فکری، هلیا مرادزاده، بردیا شفیعی زاده،آرزو حکمت، محیا عموئی،آرش فقیهی
اجرا: استودیو معماری شماره چهار
کارفرما:‌ بچه های ارفک
عکاس: پیمان امیرغیاثوند
سرپرست پروژه: احمد علیپور، محمد کدرانی
سازه: ایمان حضرتی
موقعیت: ایران، تهران، شوش
تاریخ: 99-98
مساحت زمین: 655 مترمربع
مساحت ساخته شده: 800 مترمربع

تصاویر قبل و بعد از بازسازی

قبلقبل
قبلقبل
قبلقبل
قبلقبل
قبلقبل
قبلقبل
قبلقبل
قبلقبل
قبلقبل
قبلقبل

گالری تصاویر

مدارک فنی