استــــادیوم نلسون ماندلا
معماری از دفتر معماری گِرکان، مارگ و شرکا (جی­اِم­پی)
متن از گِرکان، مارگ و شرکا
بندرِ الیزابت، آفریقای جنوبی

Nelson Mandela Stadium
Architecture by Gerkan, Marg & Partners (gmp)
Text by Gerkan, Marg & Partners
Port Elizabeth, South Africa

این استادیوم، به‌­عنوان یک ساختمان آزاد ایستا، روی یک سکّوی مرتفع در مجاورت دریاچه، در مرکز توپوگرافیِ به‌نَرمی در حال حرکتِ پارک واقع شده است. استادیومْ به­‌شکل گُلی از زمین روئیده است که با انعکاسش درون آب تصویری منحصر به فرد عرضه می­‌کند.
هندسه­‌ی سقف به وضعیّت محلِّ قرارگیری بنا «دوخته» شده، و جمعیّت داخل را نه تنها از تابش مستقیم خورشید، بلکه بالأخص در برابر وزش بادهای شدید منطقه محافظت می‌­کند. طرّاحی متمایزِ سقفْ نتیجه­‌ی ترکیب‌های متفاوت قرارگیری شاه‌­تیرهای روکشی و پوسته­‌ی سقف است که در فاصله‌­ی بین آنها کشیده شده. استفاده از یک کابلِ بالاییِ خارجی با یک تیزه‌­­­ی (ridge) مُرتفع، به شاه‌­تیرها ظاهری نمایشی­‌تر داده است. ناحیه­‌های دارای غشای PTFE در فضاهای بینابینی با کابل آبْرو بام (valley cable) به دو بخش تقسیم شده، که اُلگوی تویزه‌­شکلی (rib shape) پدید آورده که با استفاده‌­ی متناوب از مواد، تقویت نیز شده است.
پوشش آلومینیومی سهمی­وار سه‌­تایی (triple parabolic) شاه­‌تیرها در قسمت‌های پایین­تر بُرش خورده، که درجه‌های مختلفی از شفّافیّت را عرضه می­‌کند که با وجود آن قسمت‌های VIP نمایی فوق­‌العادّه از پارک، دریاچه، و دریا را خواهند داشت در حالی که مقدار کافی از نور خورشید هم به داخل راه می­‌یابد.
در لبه‌­ی داخلی سقف، یک دیرکِ لب‌ه­ایِ محاطی، نوک شاه‌­تیرها را طوری به هم متّصل کرده که سکّویی برای تجهیزات فنّی به‌­وجود آورَد. در اینجا، فضایِ دسترسی برای انجام عملیّات تعمیر و نگهداری، نورافکن‌ها و سایر تأسیساتْ در بالای غشای سقف واقع شده­‌اند. به همین خاطر، تأسیسات جایگاه تماشاچیان به تجهیزات آکوستیک و ایمنی کاهش یافته و در درون سازه‌­ی سقف کار گذاشته شده است.
استادیوم دو تایر دارد که تایر پایینی عمیق‌­تر به­‌شکلی سهمی‌­وار به­‌نرمی به سمت بالا حرکت می­‌کند. این تایر، در میانه­‌ی ارتفاعْ گشودگی‌هایی دارد که مستقیماً به گالری‌های بیرونی راه دارد. مسیرهای رفت و آمد داخلی امکان دسترسی بازدیدکنندگان به همه‌­ی ناحیه‌­های خدماتی و نیز مکانی را برای رفع خستگی فراهم می‌­کند.
دسترسی به بقیّه‌­ی ردیف‌های تایر بالایی از طریق راه­پلّه­‌های مورّب صورت می­‌گیرد. در حالی که سادگی هندسیِ سازه‌­ی اصلی نشان­‌دهنده‌­ی وضوحی نرم و آرام است، جایگاه مدوّر تماشاچیان بهینه­‌ترین نمای ممکن از میدان بازی را ارائه می­‌کند و خلق حال و هوایی بسیار پُرهیجان را تضمین می­‌کند.

سطح زیربنای کل: 50,000 متر مربّع
تایر: 2
صندلی: 46,000
جایگاه رسمی: 2,390
جایگاه‌های ویژه‌­ی صندلی چرخدار: 80
جایگاه‌های ویژه‌­ی خبرنگاران: 125
پارکینگ‌های زیرزمینی برای اتومبیل: 69
طول استادیوم: 267 متر
عرض استادیوم: 207 متر
ارتفاع استادیوم: 40 متر
مساحت پانل‌های پوسته‌­ی  PTFE:   متر مربّع
معماران: فون گرکان، مارگ و شرکا (جی­ام­پی)
طرّاحی: فولکْوین مارگ، هوبرت نینهوف، هولگِر بِتْز
رئیس پروژه: هولگِر بِتْز، زیلکه فْلاسِنوکِر
مدیر پروژه: شرکت BKS با مسئولیّت محدود/ BTKM-PMSA
کارفرما: استان خلیج نلسون ماندلا، بندر الیزابت
عکّاسی: مارکِس بْرِت

مدارک فنی