آپارتمان پلاک 77 اثر علی صفویان

پلاک 77

پرو‌ژه‌ی پلاک 77 واقع در طبقه‌ی سوم آپارتمانی در یک مجموعه مسکونی بود. ازخصوصیات مورد نیاز پروژه رسیدن به فضایی مدرن با عناصری طراحی و ساخته شده برای همان فضا، سبک کردن سقف‌ها و همچنین ایجاد یکپارچگی بیشتر جهت خلق بستری مناسب تا خطوط و احجام در آن شکل بگیرد؛ احجامی ساده و خالص با رنگ‌هایی مات و سرد. مسیر حرکتی از در ورودی به سمت اتاق خواب‌ها و آشپزخانه توسط دیواری کاذب مسدود شده بود که با برداشتن آن و ایجاد دو پله‌ی بزرگ، در دید ناظر فضای بزرگ‌تری نمایان شده و همچنین حرکت به سمت اتاق‌ها و آشپزخانه را راحت‌تر کرده است. ادامه‌ی مسیر کابینت و تغییر جهت کانتر آشپزخانه نیز با توجه به تغییر پله‌ی قبلی این قسمت موجب ایجاد فضایی با اختلاف سطح  زیاد شده که آشپزخانه و کانتر جلوی آن‌ را از فضای پذیرایی جدا کرده ولی مانع بصری نیز ایجاد نشده است.

دیوار دو اتاق خواب برداشته شد و جای ورودی مستر نیز تغییر کرد، همچنین سرویس مستر با جانمایی جدید احداث گردید. اجزای سرویس ورودی همانند سینک، پایه‌ی دستمال و محل صابون جامد و مایع بر اساس عدم اتصال به بدنه ساخته شده‌اند، تا خلوص بیشتر بدنه دیده شود.

استفاده از خطوط کشیده‌ی مورب در طراحی مبل و صفحات کابینت و کانتر و چرخیدن این ریتم در میان خطوط و احجام زاویه‌دار باعث به وجود آمدن ترکیبی ساده و غیرتکراری در فضا شده است. نورپردازی نیز به شکلی صورت گرفته که فارغ از تامین نور عملکردی فضاهای مختلف، امکان ایجاد ترکیب نورهای مختلف برای نمایش فضاهایی چون پذیرایی، هال، آشپزخانه و ورودی اصلی را به وجود آورده است به صورتیکه احجام مختلف با تغیر نورها ابعاد متفاوتی را از خود نشان می‌دهند، همچنین جهت سایه‌ها نیز در نظر گرفته شده است.

معماری معاصر ایران: مسکونی

_______________________________________

نام پروژه: پلاک 77
عملکرد: آپارتمان مسکونی
معمار اصلی: علی صفویان
گرافیک: مهدی یادگاری
آدرس پروژه: شیراز
مساحت: 200 م ترمربع
تاریخ شروع و اتمام ساخت: پاییز 1399
عکاسیان پروژه: آرش اختران، بهرنگ یزدا نپناه
وبسایت: www.alisafavian.com
اینستاگرام: ali.safavian

مدارک فنی