آپارتمان مسکونی شیمی گیاه (پشت و رو) اثر امیرحسین اشعری

آپارتمان مسکونی شیمی گیاه (پشت و رو) اثر امیرحسین اشعری

ایده‌ی طرح: پروژه‌ی شیمی گیاه یک آپارتمان مسکونی ساخته شده بود که به مدت چندین سال خالی از سکنه باقی مانده و مالک جدید تصمیم به تغییرات جزئی در پوسته‌ی نما داشت. با تعامل بین کارفرما و تیم ما، تصمیم به تغییر عمده در فضاهای داخلی و نمای آپارتمان گرفته شد، به صورتیکه اتفاقات بیرونی تاثیر بر درون بگذارد و برعکس.
کوچه در قسمت جنوبی بنا عریض بود و دید و منظر گسترده‌ای در اختیار ما می‌گذاشت. در گام اول سعی شده حداکثر دید و نور با گشایش در پنجره‌ها به فضای درون بدهیم، سپس با در نظر گرفتن یک شبکه‌ی فلزی امکان جایگذاری بازشوهای آکاردئونی مشبک متحرک و پوشش گیاهی فراهم شد که باعث کنترل دید و نور جنوب به فضای داخلی می‌شود. این بازشوهای متحرک امکان تغییر حالت به ساکن در آن واحد نسبت به فصول و شرایط مختلف می‌دهد و این تفاوت‌هایی که در واحد‌ها به وجود می‌آید، نما را پویا و غیرقابل پیش‌بینی می‌کند. متریال عمده‌ی نما آجر نسوز روشن به ابعاد 10*50 است که علاوه بر اینکه با مسائل اقلیمی شهر شیراز و جبهه‌ی جنوبی پاسخ دهد، بتواند در قسمت متحرک نما، هم برای عملکرد و هم دوام این بخش جوابگو باشد. در طراحی حیاط این مجتمع، تلاش اصلی ما این بود که بتوانیم فضایی خلق کنیم که از مدل حیاط‌های آپارتمان متداول خارج شویم. بدین جهت سعی کردیم با خلق محیطی تعاملی، قابلیت استفاده از آن برای گروه‌های سنی مختلف را فراهم آوریم.
آجرها و سنگ‌های به کار رفته در نما، در کف حیاط تا پیاده‌رو در خارج مجتمع امتداد می‌یابد. سکوهای طراحی شده علاوه بر امکان نشستن، در بخش‌هایی قابلیت استفاده به عنوان سرسره را برای کودکان فراهم می‌آورد. طراحی فضاهای بازی چون سرسره و تاب در این حیاط علاوه بر کودکان، امکان تعامل سایر ساکنین را نیز فراهم می‌کند. در طراحی سعی شد جداره‌ی متصل به خیابان به صورتی شفاف در نظر گرفته شود که ارتباط تنگاتنگی بین درون و بیرون مجموعه شکل گیرد.

معماری معاصر ایران: مسکونی

_______________________________________

نام پروژه: آپارتمان مسکونی شیمی گیاه (پشت و رو)
عملکرد: مسکونی
شرکت-دفتر طراحی: گروه معماری اشعری و همکاران
معماران اصلی: امیرحسین اشعری
همکاران طراحی: زهرا جعفری ، الناز امینی خانیمنی، احسان شبانی، زهرا رحیمی، احسان سرشناس
طراحی و معماری داخلی: امیرحسین اشعری
اجرای پروژه: احسان سرشناس
کارفرما: روح الله صفری
نظارت پروژه: امیرحسین اشعری
گرافیک: زهرا جعفری، سارا ناظمی، افشین اشعری
سه بعدی: امیر ایرانی دوست حقیقی، مصطفی یکترزاده
لنداسکیپ: احسان شبانی، زهرا رحیمی
مطالعات: الناز امینی خانیمنی
هماهنگ‌کننده: اسما سیرجانی اصل
آدرس پروژه: شیراز، بلوار صنایع، خیابان شیمی گیاه
زیربنا: 2000 مترمربع
تاریخ شروع و پایان ساخت: 1399-1396
عکاس پروژه: پرهام تقی‌اف
وبسایت: www.ashari-architects.com
ایمیل: ashariarchitects@yahoo.com
اینستاگرام: www.instagram.com/ashariarchitects/

مدارک فنی

ساختمان مرکزی صنایع‌دستی آقاجانی اثر ملیحه آقاجانی و علی اسماعیل‌زاده